Nie wiem, jak długo wytrzymam

2021-05-22 17:00:00(ost. akt: 2021-05-22 17:27:31)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Pandemia miała ogromny wpływ na przedsiębiorców z różnych branż. Wielu z nich stoi nad przepaścią albo już musiało zamknąć swoje biznesy. Jaka przyszłość czeka pana Dariusza, którego firma zajmuje się wyrobami skórzanymi?
Hotele, restauracje, branża beauty walczy od kilku miesięcy o przetrwanie, Jak się okazuje, są też inne branże, o których nie mówi się za często, a które, przez pandemię, również nierzadko muszą zamykać swoje firmy. Jak opowiada nasz bohater, sytuacja jest tragiczna. — Obroty w mojej firmie spadły o 40 procent — mówi. — Tak źle jeszcze nigdy nie było.

Firma, którą prowadzi pan Dariusz, jest biznesem rodzinnym, funkcjonuje od 1973 roku. Nasz rozmówca przejął ją po swoim ojcu i do tej pory nieźle sobie radził. W tej chwili pracuje tam około trzydzieści osób. Niestety pandemia i często zamknięte galerie spowodowały, że zaczęło być coraz trudniej. Dlaczego? — Zajmuję się produkcją wyrobów skórzanych, które sprzedaję właśnie głównie do galerii — tłumaczy właściciel. — Galerie raz są otwarte, raz zamknięte, więc towar się nie sprzedawał. Poza galeriami, w mniejszych sklepach, ruch też nie jest za duży. Ludzie rzadziej teraz chodzą do takich małych sklepów poza galeriami.

Pan Dariusz postanowił skorzystać z tarczy rządowej. — Moja firma dostała pomoc w ramach pierwszej tarczy — opowiada. I dodaje: — Ta pomoc jest częściowo zwrotna. Nie wiem teraz, ile z tej otrzymanej kwoty będę musiał zwrócić. To jednak nie wszystko. W ramach otrzymania pomocy z pierwszej tarczy musiałem się także zobowiązać do tego, że przez długi czas nie zwolnię żadnego pracownika. Nie wiedząc jaka będzie sytuacja, zmuszono mnie do złożenia deklaracji w momencie, w którym nie byłem pewny przyszłości. A nie za bardzo miałem inne wyjście, ponieważ środki finansowe były mi wtedy bardzo potrzebne. Nie mogłem ani nikogo zwolnić ani zamknąć działalności.

Jak teraz wygląda sytuacja w firmie naszego rozmówcy? — Produkcję rozpoczynam pod koniec stycznia i sezon rozpoczynamy na wiosnę — wyjaśnia. — Przygotowałem się, wyprodukowaliśmy towar, a galerie były ciągle zamknięte. Czyli pewne jest, że z dużą częścią towaru zostanę na rok. Teraz towar za późno dostał się do sklepów, a co nie zostanie sprzedane, zostanie mi zwrócone i mam zablokowane pieniądze na rok.

Pan Dariusz postanowił poprosić o pomoc elbląski samorząd. — Złożyłem wniosek do Urzędu Miasta o umorzenie mi podatku od nieruchomości w kwocie około 2 tysięcy złotych. Dostałem odmowę, od której się odwołałem do sejmiku wojewódzkiego. Tam zażądano ode mnie ogromnej ilości dokumentów. Sprawa ponownie wróciła do miasta i wówczas zażądano ode mnie jeszcze większej ilości dokumentów — opowiada. — Tych pytań było mnóstwo. Odebrałem to tak, jakby to było szukanie pretekstu, żeby nie umorzyć mi tego podatku. Przy spadku obrotów w granicach 40 procent w ciągu roku, Urząd Miejski odmówił mi umorzenia jednej raty rocznej, czyli 8,5 procent. Sytuację firmy ratowała sprzedaż internetowa.

Przedsiębiorcy odmówiono umorzenia, ponieważ, jak wyjaśnia, dostał kredyt. — A skoro go dostałem, to moja sytuacja musi być po prostu świetna — załamuje się. I tłumaczy: — Ten kredyt jest preferencyjny z dofinansowaniem z Unii Europejskiej, bezodsetkowy, który jest przyznawany na innych warunkach niż zwykłe kredyty komercyjne. Spadki obrotów w mojej firmie sięgają 40 proc., a podatek od nieruchomości muszę odprowadzać normalnie. Też mamy przestoje, bo jest za mało zamówień. Wówczas nie korzystamy z tego obiektu, za który płacę podatek w pełnym zakresie.

Jak tę sytuację tłumaczy Urząd Miejski? — Wniosek, z jakim wystąpił pan Dariusz, nie został oddalony, lecz wnikliwie przeanalizowany i rozpatrzony zgodnie z obowiązującymi przepisami — czytamy w odpowiedzi departamentu Skarbnika Miasta. — Organ podatkowy podjął działania niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, w celu ustalenia występowania ustawowych przesłanek udzielenia ulgi oraz zbadał i ocenił wszystkie okoliczności związane ze złożeniem wniosku.

Jak dodają urzędnicy, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Nawet spełnienie wszystkich kryteriów nie gwarantuje otrzymania wnioskowanej ulgi.
— Uzasadnienie swojego stanowiska organ podatkowy wyraził w wydanej decyzji, która została doręczona podatnikowi. Wskazać należy, iż podatnik został poinformowany o przysługującym prawie do wniesienia odwołania od decyzji w terminie 14 dni od daty otrzymania pisma — informuje departament.

Jak maluje się przyszłość firmy naszego rozmówcy? — W mojej branży upadła w czasie pandemii około połowa firm — wyjaśnia. — Jeśli ta sytuacja potrwa niedługo, przy mniejszej konkurencji, jest szansa, że mogę się odbudować. Jeszcze się trzymam. Zarówno ja, jak i pracownicy dajemy z siebie wszystko.

K


Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. patialalegitimate #3068609 | 103.79.*.* 12 cze 2021 20:58

  We provide personal loans for debt consolidation, bad credit loans, unsecured loans, loans for bad credit and instant secured loans with cheap rates Do you have a firm or company that need loan to start up a business or need,personal loan, Debt consolidation? For more information. We will provide you with loan to meet your needs. For more information contact Note: We offer the following loans to individuals- *Commercial Loans. *Personal Loans. *Business Loans. *Investments Loans. *Development Loans. *Acquisition Loans . *Construction loans. *Business Loans And many More: and many more at 2% interest rate;(Whats App) number: +919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Monika #3068441 | 82.160.*.* 11 cze 2021 15:42

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. patialalegitimate #3068037 | 37.214.*.* 5 cze 2021 18:23

  Do you need Quick Loan to settle your bills and startup business? contact us now with your details to get a good Loan at a low rate of 2% per Annual Do you need Personal Finance? Business Cash Finance? Unsecured Finance Fast and Simple Finance? Quick Application Process? Finance. Services Rendered include, *Debt Consolidation Finance *Business Finance Services *Personal Finance services Help contact us for more information on how to get started: (Whats App) number: +919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Jeffery

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Silos #3067918 | 197.210.*.* 4 cze 2021 03:34

  Jestem silosem, kobietą trójki dzieci tutaj w moim kraju, mam problem z finansami w tym okresie COVID-19 Nie mogłem dostać małej pożyczki w banku i wszedłem online i szukałem pożyczkodawcy, który może mi pożyczyć z pożyczką 200 tys. na remonty w mojej firmie w Holandii, a dziś natknąłem się na firmę o nazwie Stella Rene firma pożyczkowa udzielają pożyczek na bardzo niskie oprocentowanie nawet lepiej niż bank, a dziś otrzymuję pożyczkę i Mogę kontynuować remont w mojej firmie, kontaktować się na adres (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) lub rozmawiać na WhatsApp +1 (602) 572‑1309, połączyć się z nimi już dziś i rozwiązać swoje problemy finansowe już dziś. Silos

  odpowiedz na ten komentarz

 5. finance #3067905 | 41.85.*.* 3 cze 2021 20:49

  Witam, Czy potrzebujesz pożyczki bez zabezpieczenia? Czy bank odmówił Ci pożyczki? Potrzebujesz pożyczki na rozwiązanie swojego problemu finansowego? Jeśli tak to masz szczęście bo moja firma udziela kredytów osobom o niskiej zdolności kredytowej i możesz dostać pożyczkę. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz skontaktować się z nami pod adresem (finance.micro1@gmail.com). Dziękuję Ci.

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)