Praca w Olsztynie – fakty i mity

2021-06-07 10:21:50(ost. akt: 2021-06-07 10:23:16)   Artykuł sponsorowany
Znalezienie pracy jest często nie lada problemem. Takie zjawisko ma miejsce szczególnie teraz, w okresie pandemii. Pracodawcy często decydują się na redukcję etatów, a osoby, które pracowały w danych placówkach nawet po kilka lat, są zmuszone do tego, żeby na nowo przeszukiwać oferty zatrudnienia i wybrać jak najlepszą ofertę. Wokół tego procesu narosło wiele faktów i mitów. Dowiedz się, jak wygląda praca w Olsztynie.
Czy łatwo znaleźć pracę w Olsztynie?
Znalezienie zatrudnienia w Olsztynie może okazać się nadzwyczaj łatwe. Najwięcej ofert znajduje się w sektorze budowlanym i przemysłowym i dotyczą one najczęściej pracy fizycznej. Osoby, które szukają odmiennych wyzwań, czasami muszą jednak poświęcić trochę więcej czasu na znalezienie oferty, która usatysfakcjonuje zarobkami oraz innymi pożądanymi cechami (benefitami, atmosferą itd.). 

Wiele osób mówi, że praca w Olsztynie jest bardzo trudna do znalezienia. Żeby potwierdzić tę tezę, posiłkują się na przykład badaniami Głównego Urzędu Statystycznego, które wykazują poziom bezrobocia w powiecie olsztyńskim na poziomie 10.9%, co jest znacznie wyższym wynikiem niż średnia krajowa w Polsce, czyli 3.1%. Jak ma się to do rzeczywistości?

W rzeczywistości poziom bezrobocia w Olsztynie mógłby być znacznie mniejszy. Potwierdzają to liczne oferty pracy, które można znaleźć, przeglądając popularne fora oraz witryny, na przykład https://www.aplikuj.pl/praca/olsztyn. Spoglądając na mnogość propozycji zatrudnienia, nie można oprzeć się wrażeniu, że słowa na temat tego, że w Olsztynie trudno jest znaleźć pracodawcę, nie są do końca prawdziwe.

Czy znalezienie pracy w Olsztynie jest jedynym wyjściem?
Rynek pracy w Olsztynie nie jest jedynym miejscem, gdzie można znaleźć zatrudnienie. Istnieją inne rozwiązania. Najbardziej atrakcyjnym wydaje się wyjazd. Pomimo tego, że większości osób słowo „wyjazd” kojarzy się głównie z daleką podróżą za granicę kraju, to nie jest to do końca poprawny tok myślenia. Tutaj obalamy kolejny mit związany z pracą w Olsztynie – wyjazdowe oferty zatrudnienia nie zawsze dotyczą pracodawcy za granicą. Przykładem są propozycje zatrudnienia, na przykład z Białegostoku.

Czy wiesz, że praca w Białymstoku czeka na Ciebie? To dość duże miasto, które jest położone w województwie podlaskim. Niegdyś znajdowało się tam centrum przemysłowe, jednak wraz z nadejściem gorszych czasów straciło ono na znaczeniu. Aktualnie wydaje się, że Białystok jest miastem, które wraca do czasów świetności. W stolicy województwa pomimo szalejącej pandemii nie zanotowano dużego skoku bezrobocia – poziom osób niezatrudnionych oscyluje w granicach 7.3% mieszkańców. W porównaniu z Olsztynem jest to bardzo dobry wynik, który powoduje, że coraz więcej osób patrzy na Białystok z coraz większym zaciekawieniem. 

Liczne oferty pracy obejmują niemal każdy sektor – IT, przemysł, budownictwo, warsztaty mechaniczne, transport, czy usługi. Nie można także zapominać o tym, że podobnie jak w każdym mieście, tak i w Białymstoku, szczególnie cenieni są fachowcy. To właśnie oni mogą liczyć na dogodne warunki zatrudnienia i satysfakcjonujące stawki.

Bezrobotni nie pozostają bez pomocy
Bezrobotnym oferuje się również szereg pakietów pomocowych, które mogą im pomóc nie tylko znaleźć stanowisko, lecz także utrzymać swoją rodzinę. Wysokość zasiłku, o jaką można się ubiegać w Urzędzie Pracy, zależy od liczby przepracowanych lat i obejmuje ona również osoby, które maj liczną rodzinę. Oprócz tego każda z takich osób może skorzystać z różnych kampanii i akcji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, oferujących pomoc w zdobyciu nowych umiejętności i znalezieniu zatrudnienia, jest to na przykład pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i organizacja szkoleń.