Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Zmiany w ruchu drogowym. Czy przestrzegamy nowych przepisów? [SONDA]

2021-06-10 14:03:00 (ost. akt: 2021-06-10 13:44:55)
Zmiany w przepisach drogowych dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych

Zmiany w przepisach drogowych dotyczą zarówno kierowców, jak i pieszych

Autor zdjęcia: pexels

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy drogowe. Wśród nich znalazł się m.in. bezwzględny nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym na pasach i zakaz używania telefonów przez pieszych, przechodzących przez przejście. Czy przestrzegamy nowych zasad?

Od wtorku 1 czerwca 2021 w życie weszła nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy ujednolicają dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększają zakres ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, nakładają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz regulują kwestie bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Jeżeli chodzi o zwiększenie zakresu ochrony pieszego, na kierujących pojazdami nałożone zostały nowe obowiązki. Kierowcy muszą dokładniej obserwować zarówno przejście dla pieszych, ale i jego okolice.

Zbliżający się do przejścia kierowcy, są zobowiązani nie tylko do zachowania szczególnej ostrożności, ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Muszą też ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście.

Jeżeli chodzi o pieszych, muszą zachowywać szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, piesi mają zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych, które ograniczać mogą jego możliwości obserwowania sytuacji w obrębie przejścia dla pieszych.

Fot. KMP Elbląg


Kolejne zmiany to ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia.

Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych kierujący muszą zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go na tym samym pasie pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Od wprowadzenia zmian mijają już prawie dwa tygodnie. Jak oceniacie przestrzeganie nowych przepisów w praktyce?

Czy stosujemy się do zmian wprowadzonych 1 czerwca?
pokaż wyniki »

Jeżeli żadna z powyższych odpowiedzi nie oddaje Twojego zdania, daj znać, co myślisz w komentarzu.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #3068445 | 82.160.*.* 11 cze 2021 15:43

    Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika

    ! - + odpowiedz na ten komentarz