Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nowoczesne miasto = ciepło z sieci. EPEC zachęca do przyłączeń, a miasto daje dotacje

2021-06-15 08:59:55 (ost. akt: 2021-06-15 09:00:09) Artykuł sponsorowany

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zachęca do dołączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Warto to zrobić i korzystać z miejskiego, ekologicznego ogrzewania, tym bardziej, że na przyłączenie można pozyskać dotację z Urzędu Miejskiego.

Najlepszym rozwiązaniem na ekologiczne ogrzewanie jest przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zarządza nią EPEC – firma lokalna i zatrudniająca fachowców w dziedzinie instalacji ciepłowniczych.

Dlaczego warto przyłączyć budynek do sieci ciepłowniczej?
Jest to wygodne rozwiązanie – od odbiorcy nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania. Co więcej, za pomocą automatyki pogodowej może być dostępne przez cały rok, w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Ciepło sieciowe jest bardziej ekologiczne niż ciepło wytworzone w punktach indywidualnych. Jego produkcja kontrolowana jest przez instytucje środowiskowe, dzięki czemu ograniczone są szkodliwe emisje. Zmodernizowana sieć pozwala na uniknięcie strat ciepła podczas jego dystrybucji.

Podłączenie się do m.s.c. to zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców domu czy lokalu, w którym wymienione zostanie źródło ogrzewania. Znikają zagrożenia związane z zatruciami czy pożarami i nie trzeba kupować czujników wykrywających np. czad.

Przyłączenie do m.s.c. w Elblągu – krok po kroku


Jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą budynku:

1. Skontaktuj się z EPEC – zadzwoń: 55 61 13 277 lub napisz maila: uslugi@epec.elblag.pl – pracownicy EPEC odpowiedzą na pytania dotyczące możliwości podłączenia obiektu do m.s.c.
2. Wypełnij wniosek o przyłączenie. W razie wątpliwości konsultanci EPEC pomogą w tym procesie.
3. Uzyskaj warunki technicznie na przyłączenie. Po otrzymaniu wniosku, EPEC przeprowadzi analizę techniczną możliwości podłączenia danego obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli jesteś właścicielem mieszkalnego budynku jednorodzinnego, to jest to dokument niezbędny do złożenia wniosku o dotację w Urzędzie Miejskim. Wraz z warunkami otrzymasz projekt umowy przyłączeniowej.
4. Złóż wniosek o dofinansowanie do Urzędu Miejskiego w Elblągu. Pamiętaj o wymaganych załącznikach.
5. Przejdź procedurę przyznania dotacji w UM. Uzyskaj dofinansowanie zgodnie z wytycznymi Urzędu Miejskiego, zawartymi w regulaminie udzielania dofinansowań na likwidację systemów ogrzewania opartego na paliwie stałym.
6. Podpisz z EPEC umowę o przyłączenie. Konsultanci EPEC udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące spraw ekonomicznych i technicznych dotyczących umowy o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
7. Zleć opracowanie i uzgodnienie dokumentacji technicznej. Na podstawie wydanych warunków technicznych przyłączenia oraz zapisów wynikających z umowy o przyłączenie musi zostać przygotowany i uzgodniony projekt. Może to wykonać EPEC lub zewnętrzna firma projektowa.
8. Zgłoś odbiór techniczny i podpisz umowę na dostawę ciepła. Rozpoczęcie dostawy ciepła następuje w uzgodnionym terminie, po podpisaniu protokołu odbioru prac oraz umowy na dostawę ciepła.
9. Otrzymaj zwrot dofinansowania w Urzędzie Miejskim. Rozliczenie inwestycji i zwrot środków z dofinansowania przez urząd miejski następuje na zasadach określonych w regulaminie dofinansowania, po zgłoszeniu zakończenia realizacji inwestycji.

Skorzystaj z dofinansowania
Dofinansowanie na przyłączenie wynosi 2500 zł w przypadku domku jednorodzinnego lub 1000 zł w przypadku mieszkania w bloku. Pula w tym roku to aż 300 tys. zł. Dotacja pochodzi z budżetu miasta i jest niezależna od innych funduszy wspierających ochronę środowiska. Obejmuje ona częściowe pokrycie poniesionych wydatków na realizację wymiany ogrzewania, w tym np. wymianę instalacji wewnętrznej czy wymianę grzejników.

Termin składania dokumentów to 29 października 2021 r. Warto pamiętać, że najpierw trzeba podpisać umowę o dotację, a potem dopiero przystąpić do prac. Koszty inwestycji nie mogą być poniesione także po terminie realizacji inwestycji określonym w umowie. Inaczej nie będzie można otrzymać dotacji.

Dodatkowo, właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Polega ona na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego), wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Skontaktuj się z EPEC
Skontaktuj się z Działem Sprzedaży EPEC: tel. 55 61 13 277, uslugi@epec.eplblag.pl.
Jeśli jesteś mieszkańcem budynku i członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej lub Spółdzielni – zgłoś propozycję do Administratora i daj nam znać. Działajmy razem!

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #3069126 | 82.160.*.* 18 cze 2021 22:14

    Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika26

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. JamCiTo #3068788 | 77.253.*.* 15 cze 2021 18:53

    Poważnie? Całe 1000zł? O dzięki Wam, chojni urzednicy, może na trzy kaloryfery wystarczy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz