OSP w Markusach najpopularniejszą jednostką w województwie [ZDJĘCIA]

2021-06-17 20:03:16(ost. akt: 2021-06-17 18:08:35)
Jednostka powstała w 1949 roku, obecnie w jej szeregach jest 52 druhów i 1 druhna

Jednostka powstała w 1949 roku, obecnie w jej szeregach jest 52 druhów i 1 druhna

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nie mogliśmy wyobrazić sobie lepszej formy podziękowań za nasze działania — mówi prezes OSP Markusy Piotr Peplau. W plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę OSP, Markusy zajęły pierwsze miejsce w województwie wśród jednostek zarejestrowanych w KSRG.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Markusach powstała w roku 1949 i od samego początku zrzesza ludzi, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Kolejni chętni do pomocy przychodzą między innymi ze względu na rodzinne tradycje, które kultywowane są od pokoleń.


— Obecnie mamy w swoich szeregach 52 druhów i 1 druhnę, z czego 22 jest wyszkolonych do wyjazdów na akcje. Około trzech lat temu mieliśmy problem z małą ilością nowych ochotników, ale dzięki współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Elblągu, udało nam się zażegnać ten kryzys i w tej chwili już nas nie dotyczy — przekazuje prezes OSP Markusy Piotr Peplau.

Jedyną kobietą wśród druhów z Markus jest Anna, którą czeka niebawem szkolenie strażackie.

— Jestem osobą, która lubi pomagać ludziom. Do działania nakręca mnie adrenalina, a strażą fascynuję się od lat. Myślę, że to właśnie tutaj będę mogła się spełnić — stwierdza Ania.

Do Markus przeprowadziła się 15 lat temu.
— W mojej rodzinnej miejscowości nie było jednostki OSP, a jak wprowadziłam się tutaj, moją uwagę zwróciły wozy strażackie i opowieści kolegów, którzy już działali w jednostce. Muszę przyznać, że przyjęli mnie bardzo miło — starają mi się wszystko wytłumaczyć i pokazać, opowiadają, na co zwracać uwagę podczas wyjazdów i są w stosunku do mnie bardzo serdeczni — zapewnia druhna, która już nie może doczekać się swoich pierwszych wyjazdów do akcji.

Ania: Myślę, że to właśnie tutaj będę mogła się spełnić
Fot. Ryszard Biel
Ania: Myślę, że to właśnie tutaj będę mogła się spełnić


Co najbardziej motywuje strażaków do działania?
— Zdecydowanie chęć pomocy drugiemu człowiekowi — to, coś, co wszystkich nas razem i każdego z osobna napędza do działania, a wygrana w plebiscycie potwierdza, że ludzie doceniają naszą służbę i głosując, chcieli nam podziękować. Przyznam, że lepszej formy podziękowań nie mogliśmy sobie wyobrazić — przyznaje pan prezes.

I dodaje: — Z naszej strony przekazujemy podziękowania Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu starszemu kapitanowi panu Łukaszowi Kochan, ponieważ bez bardzo bliskiej współpracy z nim, nie moglibyśmy pełnić naszych funkcji tak, jak robimy to w tej chwili. Chcielibyśmy również podziękować panu Michałowi Gzowskiemu, przedstawicielowi Ministerstwa Sprawiedliwości, ponieważ te mundury, które mamy na sobie, to głównie jego zasługa. Podziękowania należą się też władzom samorządowym gminy Markusy, ponieważ, dysponując skromnym budżetem, starają się nas wspierać w realizowanych przez nas działania. Dziękuję też wszystkim druhom, druhnom i poprzednim zarządom, bo to właśnie poprzednie zarządy OSP wytyczyły nam pewne kierunki, które my kontynuujemy.

W przekazaniu pamiątkowej statuetki i dyplomu strażakom ochotnikom z Markus, uczestniczyli dowódca JRG 2 w Elblągu kapitan Patryk Jarocki, sekretarz gminy Markusy Piotr Stóżek, radny Adam Adamiak i prezes zarządu OSP na terenie gminy Markusy Bogdan Owsiany.

OSP w Markusach dysponuje czterema wozami pożarniczymi.
— Najnowszy nabytek — ciężki wóz gaśniczy marki Scania — dotarł do nas w roku 2010. Mamy też średni wóz gaśniczy marki Star — w zeszłym roku mieliśmy problemy z uruchomieniem tego samochodu i podziękowania należą się firmie Barton, która zasponsorowała nam kompleksowy remont techniczny tego auta. Mamy również podnośnik koszowy i lekki samochód ratownictwa technicznego. Dysponujemy też łodzią płaskodenną, którą realizujemy nasze działania na akwenach wodnych — mówi Piotr Peplau.

Co trzeba zrobić, by zostać strażakiem ochotnikiem?
— Mieć przede wszystkim chęci i dobre zdrowie, należy też pamiętać, by nie zrażać się pierwszymi niepowodzeniami — przekazuje Bogdan Owsiany, który sam ochotnikiem jest już od ponad 30 lat. — Najlepiej zgłosić się do najbliższej jednostki OSP, która pokieruje nas dalej. Aby wyjeżdżać do akcji, trzeba przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzaminy.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #3069123 | 82.160.*.* 18 cze 2021 22:14

    Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika26

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Piotr Peplau - Prezes OSP Markusy #3068996 | 83.20.*.* 17 cze 2021 20:40

    Zaszczytem dla mnie jest z Wami pracować... "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek!"

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz