Psi fryzjer zna się na modzie [ZDJĘCIA]

2021-06-26 14:00:00(ost. akt: 2021-06-26 10:02:58)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Groomer — psi fryzjer, to nie tylko człowiek od golenia psów. Dziś groomerzy robią wiele więcej. O tym, na czym polega ta profesja opowiedziała Monika Muchlińska, która strzyże elbląskie czworonogi.
— Czy z usług groomera korzystamy coraz częściej?
— Ten zawód istnieje od dawna, tylko kiedyś było tak, że przychodziło się z psem raz na pół roku, żeby zgolić sfilcowaną sierść. Nieliczni korzystali z naszych usług częściej. Teraz ludzie są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że pies, to odpowiedzialność i zanim wezmą jakąś rasę, to najpierw czytają, jakie są wymagania i potrzeby danej rasy.


— Jakim zabiegom poddawane są pieski w Pani salonie?
— Muszę przyznać, że jest tego sporo. Kąpiel, strzyżenie, obcinanie paznokci, trymowanie, czyszczenie kanału słuchowego czy czyszczenie zębów. Do tej pory się zdarza, że jak mówię, że będę depilować kanał słuchowy, to ludzie się dziwią. Przychodzą też do mnie koty. Kotów się nie strzyże, jedynie wyczesuje. One gubią sierść na potęgę i nie zawsze właściciele sobie z tym radzą. Też czyszczę im uszy i obcinam pazurki.

— O zwierzęta trzeba dbać. To jest podstawa.
— To prawda. Psy bardzo potrzebują pielęgnacji, czesania, mycia zębów, dbania o oczy czy paznokcie. Wiele mitów krąży na ten temat. Dużo ludzi na przykład nie wie, że psom można myć głowę. Są psy, które nurkują, moczą uszy i oczy i nic im nie jest. Głowę trzeba myć, bo tam jest najwięcej bakterii i zarazków. Często słyszę, że pupila nie można myć przez pierwszy rok życia. To jedno z największych kłamstw. To tak, jakbyśmy my się nie myli przez rok.

— Dlaczego Pani się tym zajęła?
— Dążę do tego, żeby być weterynarzem, ale nie wiem, czy mi się to uda. Weterynaria, to studia dzienne. A ja mam pracę, rodzinę. Trudno byłoby to pogodzić. Na razie myślę więc o techniku weterynarzu. Nim chciałam być od początku. Dlaczego grooming? Kiedyś obiecałam mojemu psu, że o inne psy będę dbała tak, jak dbam o niego. Ja od dzieciństwa zresztą bardzo lubiłam zwierzęta.

— Nie wszystkie pieski są grzeczne i spokojnie znoszą zabiegi…
— U mnie wszystkie są spokojne (śmiech). Sytuacja sprzed dwóch miesięcy — przyszedł piesek, kundelek, pierwszy raz. Okazało się, że wszyscy wcześniej pieska wiązali, zakładali kagańce, żeby go ogolić, a u mnie stał niepodpięty i pięknie współpracował. Właściciel był w szoku, że pies dał sobie wszystko zrobić.
Jak właściciel przyprowadza zwierzaka, który był już gdzieś indziej wcześniej i nie wszystko poszło tak, jak powinno, to sam się denerwuje. Po wyjściu właściciela często pies się uspokaja. To właśnie właściciele mają ogromny wpływ na zachowanie czworonoga. To, co dzieje się w domu, często ma odbicie tutaj, u mnie. Mam na przykład pieska, w domu którego urodziło się dziecko. I ten 7-letni pies, po narodzeniu dziecka, zaczął sobie wygryzać ogon ze stresu.

— Sytuacje w salonie są różne.
— Oj tak i to bardzo. Kiedyś pewna pani umówiła telefonicznie psa. Yorka przyprowadził mąż. Piesek bardzo piękny, bardzo ładnie zbudowany, idealna sierść. Przyszedł do mnie z wiszącym pod brzuchem guzem wielkości pomarańczy. Właściciele tego nie zauważyli. Krąży wiele przesądów, z którymi staram się walczyć na co dzień, tłumacząc właścicielom, którzy przyprowadzają do mnie swoje czworonogi. Często ludzie chcą umawiać golenie bez mycia, a tak się nie da. Czysty włos lepiej się strzyże, to większy komfort dla psa, bo go nic nie swędzi i nie uczula. Czasem moje gadanie pomaga, ludzie sobie uświadamiają wiele rzeczy. Proszę, żeby te pierwsze wizyty wyglądały tak, żeby właściciele zostawali, bo dzięki temu mogę wytłumaczyć, pokazać jak pielęgnować. Przyszła do mnie na przykład pani z yorkiem i informacją, że sobie nie radzi z pielęgnacją. Wszystko wytłumaczyłam i pani, zadowolona, poprosiła o umówienie kolejnej wizyty. Bardzo mnie cieszą tacy właściciele. Praca z psem zajmuje około godziny. Drugie tyle natomiast zajmuje uświadamianie właścicieli.

— Jak często trzeba odwiedzać psiego fryzjera?
— Optymalnie powinno się przychodzić raz na miesiąc, 1,5 miesiąca. Choć zdarza się wiele osób, które przychodzą raz na 4 miesiące i chcą golić pieski na bardzo krótko. Ja tego nie polecam, bo często ta sierść się filcuje, jak tak długo nie jest obcinana.

— Jakie są trendy w strzyżeniu? Co jest modne?
— Mody i trendy przychodzą do nas zazwyczaj z Chin, z Azji. Nie wszystkie pomysły są dobre, jak choćby golenie kotów. Kotów golić nie wolno, a że jest taka moda, to ludzie to robią. Koty są takimi stworzeniami, że na całym ciele, nawet na łapkach, mają wibrysy, takie wąsy czuciowe jak na pysku. Kot całym ciałem odczuwa otoczenie, dlatego nie wolno go golić. Moda się bardzo zmienia. Ale najbardziej modne i chyba nie przemija, jest golenie na łyso, bo starczy na dłużej. Są też klienci, którzy są bardziej wymagający i chcą stylów koreańskich czy azjatyckich. W zeszłym roku na przykład farbowałam ogony. To są bezpieczne farby, które spłukują się po około czterech myciach. Zdarzają się też takie przypadki, kiedy na przykład klienci chcą, żeby u shih-tzu zrobić falbankę jak u yorka. Tłumaczę wtedy, że to nie pasuje, że takich strzyżeń się nie wykonuje. Bierzecie shih-tzu i chcecie, żeby wyglądał jak york? Moda się zmienia, ale zawsze musimy pamiętać i na pierwszym miejscu stawiać sobie komfort psa.

Karolina Król


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. CARAMEL #3069677 | 82.102.*.* 27 cze 2021 17:53

    Gdzie uzyskać wiarygodną pożyczkę? Uzyskanie legalnej firmy kredytowej zawsze było dużym problemem. Do klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują na nie rozwiązania. Kwestia kredytu i przedpłat to coś, o co klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki u legalnego pożyczkodawcy. Jednak dzięki firmie HILLTOP FINANCE dokonaliśmy tej zmiany w branży pożyczkowej. (hilltopfinancefirm@gmail.com) Dlacze go powinienem otrzymać pożyczkę od HILLTOP? W HILLTOP staramy się być najlepszą firmą pożyczkową online pod względem naszych usług i zadowolenia klientów. 90% naszych wnioskodawców oferuje pożyczki bez zabezpieczenia - przy oprocentowaniu nawet 3% - bez wymogu zdolności kredytowej - wymaga bardzo mało formalności - planowane terminy spłaty są elastyczne - wypłata pożyczki w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku - bardzo przyjazne środowisko. Jak uzyskać pożyczkę od HILLTOP? Oferujemy niezabezpieczone pożyczki w wysokości od 3000 do 500000 w USD/EUR/PUNKT. W dalszym ciągu obowiązują inne równoważne waluty. Teraz pospiesz się i wybierz formularz wniosku, aby uzyskać pożądaną pożyczkę na konsolidację, działalność gospodarczą, remont domu i inne istotne kwestie. e-mail: hilltopfinance@protonmail.com e-mail: hilltopfinancefirm@gmail.com whatsapp : kliknij link, aby wysłać wiadomość na czacie https://wa.link/gig6hb

    odpowiedz na ten komentarz