Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Skwer Praw Kobiet w Elblągu? [SONDA]

2021-07-05 13:52:36 (ost. akt: 2021-07-05 13:54:57)
Skwerem Praw Kobiet miałby zostać nazwany punkt, w którym zbiegają się ulice 12 Lutego i Nowowiejska

Skwerem Praw Kobiet miałby zostać nazwany punkt, w którym zbiegają się ulice 12 Lutego i Nowowiejska

Autor zdjęcia: kk

Posłanka Monika Falej i przewodnicząca Elbląskiego Strajku Kobiet Izabela Daciuk informowały niedawno, że zbierają podpisy w sprawie utworzenia w Elblągu skweru Praw Kobiet. Wniosek trafił właśnie do Rady Miejskiej.

27 czerwca — przypomnijmy — Elbląg odwiedził Robert Biedroń, który swoją obecnością wspierał m.in. inicjatywę nazwania zbiegu ulic 12 Lutego i Nowowiejskiej skwerem Praw Kobiet.

— Dzisiaj jednym z symboli nierówności jest kwestia nazewnictwa ulic. Na około 450 ulic w Elblągu, tylko 10 ma nazwy pochodzące od nazwisk kobiet — mówił wówczas Robert Biedroń.

Jak zapowiadały, tak zrobiły. Wczoraj posłanka Monika Falej i przewodnicząca Elbląskiego Strajku Kobiet Izabela Daciuk złożyły zawierający około 100 podpisów wniosek o nazwanie zbiegu 12 Lutego i Nowowiejskiej skwerem Praw Kobiet.

— Zależy nam na tym, aby przywracać pamięć o elblążankach, bo one również budowały Elbląg — to nauczycielki, działaczki społeczne, lekarki, inżynierki — które dawały jasny przekaz, że w Elblągu są kobiety — powiedziała Monika Falej.

— Kiedy chciałam złożyć w Elblągu kwiaty z okazji jakiegokolwiek święta, szukałam pomnika, który pokazywałby nazwiska kobiet-bohaterek — ale nie znalazłam takiego miejsca. Skwer to pierwszy etap naszych działań. Zapraszam do kontaktu wszystkie osoby, które znają HERstorię Elbląga — chciałabym wydobyć z niepamięci nazwiska kobiet, które przysłużyły się do rozbudowy miasta. Moim pomysłem jest stworzenie chociażby zakładek z krótkimi notkami biograficznymi poświęconymi tym nazwiskom i udostępnianie ich, gdzie tylko się da, m.in. w bibliotekach i szkołach — zapowiedziała posłanka.

Monika Falej: Zależy nam na tym, aby przywracać pamięć o elblążankach, bo one również budowały Elbląg
Fot. kk
Monika Falej: Zależy nam na tym, aby przywracać pamięć o elblążankach, bo one również budowały Elbląg


Według relacji Moniki Falej inicjatywa utworzenia w Elblągu skweru Praw Kobiet spotkała się z aprobatą mieszkańców i mieszkanek, którzy chętnie składali swoje podpisy.

— Od 2006 roku my — kobiety elbląskie — wychodzimy na czarne protesty i bierzemy udział w różnych ogólnopolskich strajkach i wydarzeniach. W październiku wyszłyśmy na ulice bardzo tłumnie. Uważam, że były to największe tego typu spacery w Elblągu. Teraz wychodzimy z inicjatywą utworzenia skweru Praw Kobiet i uważamy, że po prostu powinnyśmy taki skwer w naszym mieście mieć — przyznała Izabela Daciuk z Elbląskiego Strajku Kobiet.

Co na temat tej inicjatywy myśli przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej?
— Nie chciałbym narzucać radnym swojego stanowiska. Oczywiście będę miał swoje zdanie, ale nie chcę sugerować innym, co mają myśleć. Jesteśmy otwarci na inicjatywy obywateli, nad tą trzeba się pochylić i dać jej szansę. Myślę, że wielu radnych i wiele radnych będzie zabiegało, by weszła ona w życie — odpowiada Antoni Czyżyk.

O opinię poprosiliśmy też ppor. Annę Szczepańską z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, która pełni funkcję przewodniczącej zespołu ds. kombatantów 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Czy jej zdaniem polskie kobiety zasługują na upamiętnienie?

— W historii Polski bez wątpienia mamy kobiety, których siła, determinacja, a przede wszystkim wartości, jakimi się kierowały, zasługują na upamiętnienie i najwyższy szacunek. Choćby Aleksandra Szczerbińska-Piłsudska, która była niezawodną bojowniczką, odznaczającą się zimną krwią i hartem ducha, kobietą z wartościami, oddaną sprawie i nade wszystko kochającą ojczyznę. Anna Walentynowicz, która swoją bezkompromisową prostolinijną postawą zaskarbiła sobie szacunek i wielką popularność wśród robotników, ściągając na siebie jednocześnie nienawiść i prześladowanie władzy, a także m.in. Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka, która jako młoda dziewczyna nie poszła na współpracę, nie wydała towarzyszy broni, przypłacając to własnym życiem — wylicza ppor. Anna Szczepańska.

Czy Elbląg doczeka się wkrótce skweru Praw Kobiet i większej ilości miejsc upamiętniających nie tylko narodowe, ale i lokalne bohaterki? Do tematu powrócimy.

Czy w Elblągu powinien powstać skwer Praw Kobiet?
pokaż wyniki »

Skwerem Praw Kobiet miałby zostać nazwany punkt, w którym zbiegają się ulice 12 Lutego i Nowowiejska
Fot. kk
Skwerem Praw Kobiet miałby zostać nazwany punkt, w którym zbiegają się ulice 12 Lutego i Nowowiejska


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #3071928 | 138.199.*.* 1 sie 2021 23:20

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli odpowiedź brzmi tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp:  +4915758108767 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka Osobista, Pożyczka Biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro i udzielamy pożyczek z niskim oprocentowaniem 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne powody Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i realizować transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Odbierz odpowiedź natychmiast Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dramat! #3070549 | 91.228.*.* 8 lip 2021 12:01

  Dramat! Potem rondo lub skwer Praw Mężczyzn?!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. taaa #3070411 | 188.147.*.* 6 lip 2021 13:44

  zatrzymałyście się jak korwin w 19 wieku potem parytet dla rudych, łysych, kulawych i skwery ich imion

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Iwonaaa #3070353 | 89.151.*.* 5 lip 2021 20:02

  Powinien!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Piotr #3070343 | 31.11.*.* 5 lip 2021 17:45

  Świetna inicjatywa!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz