Zdaniem radnego: budowa ulicy Wschodniej w Elblągu

2021-07-15 16:02:54(ost. akt: 2021-07-15 11:09:25)
zdjęcia radnych: radamiejska.elblag.eu

zdjęcia radnych: radamiejska.elblag.eu

Autor zdjęcia: zdjęcie tła fot. archiw. Marek Lewandowski

Budowa ulicy Wschodniej budzi wiele kontrowersji. Grupa elblążan, która sprzeciwia się tej inwestycji, zebrała ponad 3500 podpisów pod petycją, która została wysłana prezydentowi miasta. Jakie zdanie na ten temat mają elbląscy radni?
Przypomnijmy: Ponad 7,2 mln złotych dofinansowania otrzymał elbląski samorząd z Funduszu Dróg Samorządowych na realizację zadania pn. „Budowa odcinka drogi powiatowej ulicy Wschodniej w Elblągu — etap I: ul. Wschodnia bis”. 31 maja prezydent podpisał umowę na to dofinansowanie. Realizację I etapu ulicy Wschodniej planuje się do pierwszej połowy 2023 roku.

Odpowiadając na petycję mieszkańców, Witold Wróblewski, prezydent miasta napisał: „Biorąc pod uwagę, że II etap ulicy Wschodniej planowany pierwotnie od siedziby Leśnictwa Dębica do ul. Sybiraków pomiędzy górą Chrobrego, a rzeką Srebrny Potok budzi wiele kontrowersji, podjąłem decyzje o wstrzymaniu dalszych prac nad projektem i realizacją II etapu do czasu wypracowania nowej trasy jej przebiegu z mieszkańcami.”

Co o tej inwestycji sądzą elbląscy radni? O zdanie zapytaliśmy Cezarego Balbuzę (KO) i Rafała Traksa (PiS).

— Budowa ulicy Wschodniej budzi wiele emocji i generuje skrajne opinie — zauważa Cezary Balbuza. — Nie znam nikogo, kto by kwestionował potrzebę realizacji tej inwestycji, problem pojawia się przy rozpatrywaniu przebiegu tej nowej drogi. Etap pierwszy tej inwestycji, który już niedługo będzie realizowany, doprowadzi ulicę Wschodnią do leśniczówki położonej po wschodniej stronie Góry Chrobrego.

— Zaliczam się do grona elblążan, którzy nie chcą, by w „drugim etapie” nowa ulica przebiegała „skrajem Bażantarni” po północnym stoku Góry Chrobrego do ulicy Sybiraków — kontynuuje radny. — Alternatywą mogłoby być wytyczenie nowej drogi pomiędzy górami Chrobrego i Gęsią, a dalej albo do ulicy Chrobrego, albo Działkową do Kościuszki. — Mam nadzieję, że konsultacje społeczne nad „drugim etapem” tej inwestycji pozwolą wypracować kompromisowe rozwiązanie, odsuwające przebieg nowej drogi jak najdalej od Bażantarni. Musimy pamiętać, że ratując przyrodę, ratujemy klimat i samych siebie.

Rafał Traks z kolei twierdzi, że jest potrzeba odciążenia ulicy Bema. — Forma, jaką proponują władze miasta, według mnie, jest nieakceptowalna przez społeczeństwo. Po pierwsze, mieszkańcy złożyli protest na realizację drugiego etapu. Ta część została wstrzymana, ale jednak prezydent na siłę próbuje realizować pierwszą część inwestycji, czyli drogę za 11 mln zł do leśniczówki. Czyli mielibyśmy za tę kwotę drogę do leśniczego. Co prawda, w późniejszych planach jest rozbudowa drogi do cmentarza, ale to za duży koszt na drogę do cmentarza.

Jakie rozwiązanie proponuje Rafał Traks? — Pamiętam, że chyba w 2010 roku przedstawiane były trzy koncepcje przeprowadzenia tej trasy — zauważa radny Traks. — Jedna z nich prowadziła przed Gęsią Górą i to rozwiązanie wydaje mi się najbardziej słuszna i najmniej kosztowna. To jest moje zdanie, oczywiście trzeba by przeprowadzić odpowiednie analizy.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. spokojnie #3071078 | 78.88.*.* 16 lip 2021 18:48

    panie Balbuza (:)) pod Górą Chrobrego i szpitalem powstanie tunel a jego wylot będzie przy rondzie powstającym przy Królewieckiej - a potem to już myk myk i jest pan na Nowogródzkiej - szybko bezpiecznie - no nie a inni - to ja innych mam i w d.....

    odpowiedz na ten komentarz