środa, 7 grudnia 2022. imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

ECO AWF: Łódź ekologiczna odwiedziła Elbląg

2021-07-15 13:54:12 (ost. akt: 2021-07-16 10:22:49)

Autor zdjęcia: K

Do Elbląga przypłynęła jednostka naukowo-badawcza Compas1. Jest to pierwsza łódka, która została wyposażona w napęd elektryczny i wykorzystuje energię słoneczną. Ta nietypowa jednostka przypłynęła do Elbląga aż ze Śląska.

— W 2018 roku powstał pomysł stworzenia jednostki zbudowanej na bazie szalupy pełnomorskiej, zgodnie z ideą „nie wyrzucajmy” — tłumaczył dr hab. inż. Stefan Nowak, organizator rejsu, który wraz ze studentami Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego przemierzył już ponad 1500 kilometrów. — Zamiast wyrzucić, możemy zrobić coś, co dobrze wygląda i jest wygodne. W 2020 roku zaproponowałem pewnego rodzaju napęd elektryczny. Jest on stworzony w oparciu o silnik indukcyjny asynchroniczny. I to właśnie z takiego napędu korzystamy.

Rej miał na celu pokazanie, że łódka elektryczna jest w stanie przepłynąć całą Polskę. — Udowodniliśmy, ze przez 8-9 godzin może płynąć bez przerwy — zauważał Stefan Nowak. — Pokazaliśmy, że szlak wodny ze Śląska na mazury zachodnie, jest dostępny. W trakcie rejsu studenci badają jakość powietrza i jakość wody. W każdym porcie pobierane były próbki wody. Badano także stopień możliwości zastosowania paneli fotowoltaicznych w tego typu realiach żeglugi. Już mamy pewne wnioski. Chciałem też pokazać, że napęd elektryczny na jachcie, dla typowej turystyki mazurskiej, w zupełności wystarczy. Maksymalnie osiągamy prędkość w granicach 6-7 km na godz. Dla przykładu houseboaty pływają między 7 a 9 km na godz.

— Nas, Polaków, łączy woda — zauważał Marcin Trudnowski, gospodarz przystani w Elblągu. — Prawie z każdego miejsca w Polsce jesteśmy w stanie przyjechać do Elbląga. To bardzo dobra wiadomość. My również od wielu lat dbamy o czystość miejsc, w których przebywamy. Mamy tu na przykład ekopatrol kajakowy, który czyści rzekę.

— Elbląg jest miastem, które jest słusznie kojarzone z turystyką wodną i z działaniami na rzecz ekologicznego środowiska, w tym środowiska wodnego — mówił senator Jerzy Wcisła. — To, że dziś gościmy tu eko rejs, jest potwierdzeniem tego, że Elbląg jest ważny na mapie działań proekologicznych.

Jak zauważał Michał Missan, wiceprezydent miasta, to przedsięwzięcie wpisuje się w strategię Elbląga. — Elbląg jest pięknym, zielonym miastem i ten ekologiczny rejs wpisuje się w tę część ekologiczną. W tej chwili inicjujemy wiele działań dotyczących ochrony środowiska czy zazielenienia miasta.

K


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. FanPo #3071026 | 5.173.*.* 15 lip 2021 14:57

    Ni żesz świeży i motorówka wykazali się chyba intelektem zielony Elblag, No i Eko łódka wpisała się w strategie, Moskal oni wiedzieli??

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz