Szafa garderobiana bez błędów

2021-07-21 08:33:46(ost. akt: 2021-07-21 08:36:16)   Artykuł sponsorowany
Dobrze zaprojektowana szafa potrafi skutecznie zastąpić odrębną garderobę, pod warunkiem, że mebel spełni kilka istotnych warunków. Duże znaczenie ma nie tylko zewnętrzny wygląd szafy i wykończenie frontów, ale przede wszystkim rozkład wszystkich elementów w środku. Półki, szuflady, kosze sprawią, że ubrania zawsze będą odpowiednio uporządkowane. Na tym możliwości się nie kończą. Pojemna szafa może stanowić również schowek na domowe akcesoria: deskę do prasowania, suszarkę do prania czy kosze na bieliznę. Warunki te zostaną spełnione jednak tylko wtedy, gdy zaprojektujesz jej wnętrze w sposób przemyślany. Jak to zrobić?

1. Dopasowanie do pomieszczenia i funkcjonalność
2. Głębokość szafy
3. Miejsce do wieszania: drążki i wieszaki
4. Półki i szuflady, czyli szafa dla każdego

Dostępne u producentów mebli funkcjonalności sprawią, że szafa może zostać wykorzystana w każdym, nawet nietypowym wnętrzu. Szafy przesuwne nie wymagają dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi, szafy narożne pozwolą zagospodarować każdy kąt, natomiast szafa wnękowa doskonale wpasuje się w przestrzeń.

Dopasowanie do pomieszczenia i funkcjonalność


Warto, aby szafa została dopasowana do stylu i charakteru pomieszczenia. Nie będzie to trudne, ponieważ w asortymentach firm dostępne są zarówno tradycyjne szafy ubraniowe do sypialni, jak i szafy młodzieżowe czy kompaktowe szafy jednodrzwiowe. Wybierając mebel, dobrze jest pomyśleć o kilku dodatkowych aspektach funkcjonalnych. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, możesz zastosować drzwi uchylne, jednak w większości przypadków sprawdzą się drzwi przesuwne. Dodatkowo można zaopatrzyć je w lustro.

Pomyśl także nad zamontowaniem oświetlenia, które ułatwi poszukiwanie konkretnej części garderoby. Takie wersje szaf pasują nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Sprawdzą się zarówno jako szafy do sypialni, jak i do pokoju dziennego czy pokoju dziecka.

Głębokość szafy


Wcale nie musisz dysponować specjalną wnęką, by wybrać szafę, która pomieści wszystko. Kluczowa jest jednak głębokość mebla. Przyjmuje się, że ten parametr nie powinien wynosić mniej niż 55-60 cm. Mimo że szerokość ubrań i wieszaków jest nieco mniejsza, trzeba mieć na uwadze swobodne pomieszczenie wszystkiego bez gniecenia rękawów lub innych elementów odzieży.

Miejsce do wieszania: drążki i wieszaki


Na rynku dostępne są różne rodzaje szaf, jednak niezależnie od tego ważną rolę odgrywa drążek, na którym powiesisz zarówno krótsze, jak i długie ubrania. Wybierając ten element, należy wziąć pod uwagę zarówno wzrost użytkowników, jak i typ najczęściej wykorzystywanych ubrań. Sukienki i płaszcze sprawdzą się na wysokości około 160-170 cm, a w przypadku bluzek czy marynarek wystarczy 50-60 cm. Warto zadbać, aby drążek nie był dłuższy niż 100 cm, w przeciwnym razie może się odkształcać.

Mniejsze, ale głębokie szafy na ubrania pomieszczą również wieszaki poprzeczne montowane na wysuwanej szynie. W zależności od konstrukcji można na nich wieszać zarówno ubrania, jak i akcesoria: bieliznę, paski, krawaty.

Półki i szuflady, czyli szafa dla każdego


Pojemna, duża szafa nie może obyć się także bez półek i szuflad. Przeznaczone są one na wszelkie niegniotące się elementy odzieży, na przykład swetry i spodnie, ale także ręczniki i dodatkową pościel. Aby półki były wygodne, powinny mieć około 50 cm szerokości. Te najczęściej wykorzystywane najlepiej umieścić na wysokości wzroku. Wyższe są dobrym miejscem na odzież sezonową oraz dodatkowe akcesoria: plecaki, walizki, zapasową pościel dla gości. Szuflady z kolei sprawdzą się przy mniejszych częściach garderoby, na przykład elementach bielizny.