Rodzice zastępczy docenieni! [ZDJĘCIA]

2021-07-26 12:01:00(ost. akt: 2021-07-26 10:37:32)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W niedzielne popołudnie, w promieniach gorącego słońca na elbląskiej starówce spotkały się rodziny zastępcze. Wszystko w ramach Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Spotkanie umilał występ chóru Sound'n'Grace.

— To już tradycja, że co roku spotykamy się, aby uczcić Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, jednak, muszę przyznać, że robimy to po raz pierwszy pod gołym niebem, w tak doborowym towarzystwie i w tak pięknym miejscu — mówiła Mariola Czerpińska z ECUS. — W dalszym ciągu poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze. Szukamy osób o pojemnym sercu na dziecięce rozterki, na radości i uśmiechy. Jeśli ktoś chciałby zmienić swoje życie i pomóc dzieciom — zapraszamy.

Andrzej Fedak przypomniał, że z dniem 1 lipca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu przekształcił się w Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Powstanie ECUS to przede wszystkim szansa na rozwój usług społecznych dostępnych dla wszystkich elblążan. Usług, które będą odpowiadały na potrzeby mieszkańców Elbląga. ECUS, to nowa jakość i nowy wymiar polityki społecznej.

— Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to szczególna okazja, żeby nagrodzić rodziny zastępcze — kontynuował Andrzej Fedak. — Chcieliśmy przedstawić dwie z nich. Państwo Wioletta i Rafał Częścik są rodziną zastępczą od 9 lat. Dotychczas pod swoją opieką mieli 19 dzieci, obecnie 5. Sprawowali opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami, w tym dziećmi upośledzonymi intelektualnie oraz wymagającymi szczególnej troski. Ostatni czas pokazał, że państwo Częścik nie odmawiali i przyjmowali do swojej rodziny dzieci również w bardzo trudnym okresie pandemii. Państwo Częścik wykazali mistrzostwo w zarządzaniu czasem i logistyce — dojazdy do poradni lekarski, organizowanie spotkań dzieci z ich biologicznym rodzicami czy też podwożenie dzieci do przedszkola, wymagają nie lada trudu.

— Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały nam, ale przede wszystkim wam, że musieliście stać się przez całą dobę nauczycielami, korepetytorami, fryzjerami, a nawet lekarzami i pielęgniarzami. Dlatego bardzo wa dziękujemy za ten trud — mówiła Mariola Czerpińska. I dodawała: — Państwo Monika i Andrzej Uler są rodziną zastępczą od 7 lat. Przez ich dom przewinęło się 17 dzieci. Prawdopodobnie znalazłoby się więcej, gdyby było więcej pokoi i autobus. Za ten trud, za rozciąganie czasu, za te pierwsze kroki i śmiechy dzieci, bardzo dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Przez dwie godziny na elbląskie starówce rozbrzmiewała wspaniała muzyka chóru Sound'n'Grace. Dzieci otrzymywały balony i maskotki od szczudlarzy, była wata cukrowa, bańki mydlane i malowanie buziek. To było udane popołudnie.

Przypomnijmy: W Elblągu jest 176 rodzin zastępczych. Każdy, kto zastanawia się lub chciałby uzyskać więcej informacji na temat rodzin zastępczych jest mile widziany w ECUS przy ul. Winnej 9 w Elblągu.

K