Elbląg: Budowa Wschodniej jednak droższa? Są oferty dwóch wykonawców

2021-08-09 11:33:00(ost. akt: 2021-08-09 11:00:57)
W okolicy tego miejsca ma powstać ulica Wschodnia

W okolicy tego miejsca ma powstać ulica Wschodnia

Autor zdjęcia: Karolina Król

Władze Elbląga miały przeznaczyć 10,5 mln zł na budowę I etapu ul. Wschodniej. Jest już dwóch potencjalnych wykonawców, a kwoty przez nich podane są znacznie wyższe.
Zamówienie — przypomnijmy — podzielono na dwa etapy. Pierwszy to wykonanie dokumentacji projektowej budowy drogi o przewidywanej długości około 910 metrów długości — od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica, oraz stworzenie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, pozwoleń wodnoprawnych i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W tym etapie ujęto też uzyskanie innych decyzji, uzgodnień i pozwoleń umożliwiających wykonanie robót budowlanych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Drugi etap to wykonanie robót budowlanych polegających na wybudowaniu odcinka drogi ul. Wschodniej w oparciu o dokumentację projektową wykonaną w etapie pierwszym.

Podczas wyboru wykonawcy miasto ma wziąć pod uwagę zaproponowaną cenę (60 proc.), doświadczenie kierownika budowy (30 proc.) i okres gwarancji (10 proc.).
Do przetargu przystąpiły dwie firmy. Jedna z nich oferuje wykonanie zadania za około 17,9 miliona, a druga za ponad 12,7 miliona złotych.

Czy któraś z firm zajmie się wykonaniem zadania, a może przetarg zostanie powtórzony? Zapewne wkrótce się tego dowiemy. Miasto planuje zakończenie robót budowlanych do końca maja 2023 roku.

W ramach pierwszego etapu zadania zaplanowano m.in. wykonanie jezdni o szerokości 7 metrów i dwóch pasach ruchu po 3,5 metra, chodników, jednostronnej dwukierunkowej ścieżki rowerowej, kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego. Na połączeniu z drogą wojewódzką nr 509 planowane jest utworzenie nowego skrzyżowania w formie ronda.

Na realizację zadania elbląski samorząd otrzymał ponad 7,2 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.