Elbląg: Protest KOD w obronie wolnych mediów [ZDJĘCIA]

2021-08-10 19:58:02(ost. akt: 2021-08-10 22:32:17)
W elbląskim proteście uczestniczyło kilkaset osób

W elbląskim proteście uczestniczyło kilkaset osób

Autor zdjęcia: kk

Dziś o 18 w wielu polskich miastach odbył się protest w obronie wolnych mediów. Manifestacja odbyła się również w Elblągu, uczestniczyło w niej około 300 osób, które spotkały się na starówce i przeszły wspólnie jej ulicami.
Protest ma związek z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która wpłynęła do Sejmu 7 lipca. Projekt zakłada, że spółki mające siedzibę w Polsce nie mogłyby być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

— Przyszedłem tutaj w obronie wolnych mediów razem z kolegą, z którym w strajkach w sierpniu 1980 roku walczyliśmy właśnie o to, by nie było cenzury, żebyśmy mogli mówić to, co chcemy i żeby nikt nam nie zatykał ust. To, co się dziś dzieje jest nie do zaakceptowania — dojdzie do tego, że będzie tak, jak było kiedyś — tylko takie wiadomości, w których nie usłyszymy ani słowa o tym, że rząd zrobił coś źle — mówi jeden z protestujących elblążan.


A kolejny, pan Adam, przyznaje: — Minęła ponad 40 lat od protestów z sierpnia 1980 — wtedy było podobnie i boję się, że ta sytuacja zmierza do tego samego. Co prawda dyktator się trochę zmienił, ale czy aż tak bardzo? Nie sądziłem, że po siedemdziesiątce będę musiał jeszcze protestować, ale niestety… Jak po nas przyjdą, nie będzie komu nas bronić, wtedy było — wtedy społeczeństwo było solidarne. A dzisiaj? Jeden sukces ten człowiek ma — podzielił naród.

Głos podczas spotkania zabrał Paweł Rodziewicz, który na co dzień pełni funkcję miejskiego rzecznika konsumentów w Elblągu.

— Jestem tutaj prywatnie — jako obywatel. Dziś bronimy naszej Konstytucji — artykuł 14 mówi o wolności mediów. To wolność, którą gwarantuje nam najwyższej rangi akt prawny. Bronimy również artykułu 54, który gwarantuje nam równy dostęp do informacji. W momencie kiedy partia rządząca zabiera nam ten dostęp, gwałci nasze wolności obywatelskie. Ustawa, która będzie jutro procedowana o 11:30, jest skrojona pod jedną ze stacji — co do tego nie mamy wątpliwości, że chodzi o wyeliminowanie krytyki, która skierowana jest do partii rządzącej. Czy ja jestem przeciw TVP? Nie — jestem bardzo za TVP — to telewizja publiczna — nasza telewizja — i mam nadzieję, że ta telewizja będzie realizować swoją funkcję informacyjną i edukacyjną. Niestety — obecnie takiej funkcji nie pełni — i przeciwko temu należy protestować — powiedział Rodziewicz.

O 18 na elbląskiej starówce pojawił się również senator Jerzy Wcisła.

— Próba likwidacji TVN to atak na wolne media. To proces, który rozpoczął się od upartyjnienia telewizji polskiej. Zastanawiam się, czy jako polityk nie powinienem dążyć do tego, by zlikwidować państwowe media, bo zawsze będą kusiły polityków do tego, aby je wykorzystywać do swojego przekazu — przyznał Wcisła.

I dodał: — Jesteśmy pewni, że jeżeli nie zatrzymamy teraz partii rządzącej, to pójdzie dalej. PiS będzie zjadał poszczególne media konsekwentnie.

Manifestacja rozpoczęła się równo o godzinie 18. W miastach w całej Polsce protestujący jednoczą się z TVN-em i pokazują swój brak zgody na ograniczanie wolności polskich mediów.


ak, kk

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Matylda #3074554 | 5.172.*.* 4 wrz 2021 17:46

  Wolne media, czyli TVN??, żenada, bezmyślne stado

  odpowiedz na ten komentarz

 2. on40 #3072654 | 91.228.*.* 11 sie 2021 09:22

  gdzie kagańce , gdzie jest dystans , czy oni są poważni ?!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #3072627 | 185.25.*.* 11 sie 2021 08:05

  Brawo,Elbląg!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. andzzia #3072583 | 146.70.*.* 10 sie 2021 21:43

  Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.e-sponsorka.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Janos #3072580 | 78.88.*.* 10 sie 2021 21:37

  Na przodzie widać pacjentów z Fromborka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)