Bażantarnia wypełniona śmiechem [ZDJĘCIA]

2021-08-17 12:00:11(ost. akt: 2021-08-17 08:53:05)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Niezapomniane niedzielne popołudnie przeżyli elblążanie, którzy zdecydowali się spędzić je w Bażantarni. Wszystko za sprawą spektaklu „Niedźwiedź i Oświadczyny”, który był pierwszym spektaklem wystawionym w ramach Letniego Salonu Muzycznego.

— Wcześniej były sceny przy stoliku, czy fragmenty sztuk, ale całego spektaklu, do tej pory, nie wystawiliśmy — tłumaczy Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Na scenie muszli koncertowej zagościł spektakl „Niedźwiedź i Oświadczyny”, który swoją teatralna premierę miał w 2005 roku i do dziś cieszy się ogromna popularnością i to w niezmienionej obsadzie. Od 16 lat grają go ci sami aktorzy elbląskiego teatru. Przed pięcioma laty świętowano 100 spektakl.

Jak zaznacza Teresa Wojcinowicz scenografia została przeniesiona w bardzo okrojonej formie, ponieważ pewnych elementów nie można zamontować w muszli koncertowej. Nie przeszkadzało to jednak widowni, ponieważ, wypełniona po brzegi, co chwilę wybuchała gromkim śmiechem. — Ten spektakl, który, w naszym dwudziestoczteroletnim doświadczeniu był pierwszym spektaklem przeniesionym do Bażantarni, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Publiczność reagowała fantastycznie, ta komedia wprawiła ludzi w świetny nastrój. Było bardzo miło i sympatycznie — kończy prezes ETK.

Jak pokazuje życie, tekst Antoniego Czechowa jest wciąż aktualny, wciąż bawi. Z pozoru dwie różne historie łączy wspólny mianownik — uczucia. Na scenie zobaczyliśmy cały wachlarz emocji — od miłości po nienawiść, od złości aż po pasję. Patrząc na bohaterów Czechowa, odnosimy także wrażenie, że obserwujemy samych siebie — nasze charaktery, ludzkie słabości i namiętności.
Spektakl reżyserował ukraiński aktor i reżyser Wiaczesław Żiła a wystąpili w nim: Marta Masłowska, Teresa Suchodolska, Mariusz Michalski, Lesław Ostaszkiewicz i Jerzy Przewłocki.

W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia odbędzie się ostatni już koncert XXIV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2021. Będzie to nietypowy finał. Początek już o godzinie 16.00. Wówczas odbędzie się wernisaż wystawy prac Alicji Król „Żuławy okiem Wiedźmy”, a o godz. 17.00 finałowy koncert, pełen niespodzianek, którego gościem będzie Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”. Jest to kwintet dęty, który powstał w listopadzie 2001 roku i właśnie obchodzi swoje 20 lecie istnienia. W Bażantarni zespół wystąpi w składzie: Radosław Kornas – trąbka, parforce horn, pless, Marta Prądzinska - trąbka, parforce horn, pless, Patryk Wrąbel – tuba, parforcehorn, Michał Wojtyła – puzon, parforcehorn, Łukasz Tryc - saksofon tenorowy.

„Żuławy okiem Wiedźmy” to projekt plastyczny Alicji Król zawierający w sobie takie dziedziny sztuki jak fotografia, grafika cyfrowa i malarstwo. Prace będą przedstawiały w sposób subiektywny i ekspresywny m.in. pejzaże, pejzaże ze sztafażem, faunę i florę oraz sceny rodzajowe. Czytelność i sposób przedstawienia nie zawsze będzie prosty i oczywisty, ale podpisy pod pracami zdradzą więcej informacji.

K/ETK