Jak wybrać najlepszy projekt domu jednorodzinnego?

2021-09-01 08:39:17(ost. akt: 2021-09-01 08:39:38)   Artykuł sponsorowany
Decydując się na zbudowanie własnego domu podejmujemy jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu, jedną z tych, które wymagają od nas poświęcenia, czasu i zasobów. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zależy nam na jak najlepszym wykonaniu naszego planu. Jeżeli jesteśmy dopiero na początku prac, musimy zdecydować się na projekt, w jakim zostanie wykonany nasz przyszły dom. Czy warto wybrać już przygotowane plany, czy może lepiej skorzystać z usług architekta? Na co zwrócić uwagę, jeżeli interesuje nas zakup gotowego projektu domu?

1. Gotowe projekty domów jednorodzinnych - co to jest?
2. Jaki powinien być dobry projekt domu jednorodzinnego?
3. Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów parterowych?
4. Gotowy projekt czy współpraca z architektem - co się bardziej opłaca?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych - co to jest?
Budowa i projekt domu jednorodzinnego to spore przedsięwzięcie, które musimy zaplanować i zorganizować w bardzo dokładny sposób, aby nie zajęło nam wieczności. Niezależnie od tego, na jaki typ konstrukcji się zdecydujemy, pierwszym krokiem - zaraz po wyborze działki - jest znalezienie lub stworzenie schematu, który będzie pasował do jej wielkości i naszych potrzeb. Jeżeli planujemy dom z poddaszem użytkowym, garażem lub innymi dodatkami, również musimy wziąć to pod uwagę. W takiej sytuacji gotowe projekty na domy parterowe to idealne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić zarówno sporo czasu, jak i pieniędzy.

Jaki powinien być dobry projekt domu jednorodzinnego?
Decydując się na skorzystanie z gotowych projektów domów jednorodzinnych powinniśmy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: czy budynek zmieści się na naszej działce i pozostawi dookoła dość miejsca, byśmy mogli swobodnie funkcjonować oraz czy spełnia nasze wymogi względem wielkości, rozkładu pomieszczeń czy instalacji. Na szczęście jest to rozwiązanie bardzo popularne, w związku z czym mamy wiele opcji do wyboru i każdy prędzej czy później będzie w stanie znaleźć tę idealną, w sam raz na swoje potrzeby. Jeżeli planujemy dokonywać zmian w projekcie, również musimy pamiętać o tym, by sprawdzić czy jest to możliwe do zrealizowania - zwykle jednak będziemy w stanie dokonać rearanżacji w instalacjach i tym podobnych drobnych poprawek.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów parterowych?

Projekty na domy jednorodzinne zwykle są bardzo szczegółowe i zawierają wszystkie niezbędne elementy, pozwalające na rozpoczęcie budowy. Powinniśmy jednak zawsze sprawdzić, czy w ramach pakietu są wszystkie rysunki, plany instalacji, a także dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Wybierając gotowy projekt mamy pewność, że konstrukcja jest sprawdzona i na pewno się sprawdzi, jednak nadal musimy ją dopasować do naszej działki oraz potrzeb, aby faktycznie dobrze nam służyła.

Gotowy projekt czy współpraca z architektem - co się bardziej opłaca?
Alternatywą dla zdecydowania się na gotowe projekty domów piętrowych lub parterowych jest współpraca z biurem architekta. W ten sposób mamy pewność, że dostajemy unikalne plany budynku i nikt inny nie będzie miał takiego samego, jak my. Jest to jednak rozwiązanie znacznie droższe i bardziej czasochłonne, ponieważ wymaga stworzenia wszystkich rysunków i pozostałych składowych projektu od podstaw, a także dokonania na nich późniejszych poprawek i zmian. Jeżeli więc zależy nam na szybkim rozpoczęciu budowy i nie martwi nas, że gdzieś ktoś inny może mieszkać w bardzo podobnym domu, gotowy projekt domu jest zdecydowanie lepszą opcją do wyboru.