Mieszkańcy nie chcą fermy drobiu

2021-09-08 14:30:39(ost. akt: 2021-09-08 14:19:44)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Konsultacje społeczne w sprawie budowy fermy kur w Sakówku w gminie Pasłęk dobiegły końca. Opinie na temat budowy wyraziło 116 osób. Wszystkie były negatywne.
Przypomnijmy: w 2015 roku firma Wipasz zrezygnowała z planów budowy fermy po tym, jak mieszkańcy Pasłęka zaczęli protestować przeciw budowie. — Sama idea powołania takiego instytutu jest fantastyczna, ale bulwersuje jego lokalizacja. Przecież będzie śmierdziało gnojowicą w całym Pasłęku! — alarmował wówczas jeden z mieszkańców Pasłęka podczas zwołanego przez burmistrza spotkania informacyjnego na temat planowanej inwestycji. Budowa fermy w 2015 roku została wyceniona na około 16 ml zł.

Sprawa jednak nie została całkowicie zamknięta, ponieważ w zeszłym roku temat wrócił. Firma złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej i zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Na terenie tej inwestycji miałby się odbywać chów 592 tysięcy brojlerów.

W sprawie budowy wypowiedział się Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, którego opinia jest negatywna. Dlaczego? „Realizacja planowanego przedsięwzięcia może przyczynić się do pogorszenia warunków sanitarnohigienicznych na danym obszarze, utratę komfortu i pogorszenie warunków mieszkalnych, a w konsekwencji może spowodować pogorszenie warunków zdrowotnych ludzi stale przebywających lub mieszkających w strefie oddziaływania przedsięwzięcia. Nie ulega wątpliwości, że z tak dużej hodowli drobiu, pochodzący z rozkładu odchodów, ściółki, resztek pokarmowych będzie charakterystyczny, odczuwalny i rozpoznawalny. Uciążliwości odorowe będą związane nie tylko z funkcjonowaniem budynków inwentarskich, ale również z transportem nawozów, pasz, czy obecności samych ptaków. (…) Realizacja inwestycji w sposób znaczący wpłynie na jakość życia ludzi w najbliższym otoczeniu inwestycji” — czytamy w opinii sanepidu.

— W tym postępowaniu wpłynęło 61 różnych pism zawierających uwagi i wnioski w tej sprawie — poinformował mieszkańców Wiesław Śniecikowski. — Łącznie swoje opinie wyraziło 116 osób. Wszystkie złożone pisma zawierały negatywne stanowiska dotyczące lokalizacji tej inwestycji wyrażane najczęściej w formie sprzeciwu lub protestu. Złożone w tym postępowaniu uwagi i wniosku zostaną rozpatrzone przed wydaniem decyzji.

Jaka będzie decyzja w tej sprawie? Do tematu wrócimy.

K