Najfajniejsza wieś Rychliki [ZDJĘCIA]

2021-09-11 08:01:00(ost. akt: 2021-09-09 10:28:34)

Autor zdjęcia: Krzysztof Ryś

Rychliki — to tu czas płynie spokojnie, a mieszkańcy pomagają sobie nawzajem. I zapewne to spowodowało, że ta wieś zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie zorganizowanym przez Dziennik Elbląski.

„Moja wieś jest fajna” — tak brzmi nazwa plebiscytu. W kategorii wsi gminnych to właśnie Rychliki zajęły pierwsze miejsce w całym województwie.

To tu czas płynie powoli, z dala od miejskiego zgiełku, a mieszkańcy znają się nawzajem, spotykają i wspólnie dbają o wieś i społeczeństwo. Otaczająca natura powoduje, że po prostu chce się tu żyć!

Położone w powiecie elbląskim Rychliki liczą aktualnie 647 mieszkańców. — Jest u nas cicho i spokojnie, a zarazem na miejscu mamy wszystko, czego nam do życia potrzeba — zachwala miejscowość Krzysztof Ryś, sołtys. — Jest urząd gminy, szkoła podstawowa, ośrodek, biblioteka, poczta, są sklepy — wymienia. I dodaje: — Warto też zauważyć, że drogi wokół Rychlik również są w świetnym stanie i do Elbląga czy Pasłęka można dojechać bez żadnych problemów.

Pod koniec lipca Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki poinformował o zakończeniu prac przy remoncie dróg sołectwa Rychliki. — Drogi zgłoszone przez mieszkańców i sołtysa zyskały nowe nawierzchnie z kamienia i frezu asfaltowego — informował wójt.

Fot. Zbyszek Lichuszewski, facebook

Również mieszkańcy bardzo chętnie włączają się w działania wsi. — Co prawda, teraz gdy panuje pandemia, jest nam trudniej cokolwiek zrobić, ale gdy tylko podejmowaliśmy jakąś inicjatywę, to bez problemu znajdowaliśmy pomoc osób, które tu mieszkają. Jesteśmy zgranym społeczeństwem i każdy może liczyć na pomoc. 23 sierpnia we wsi stanęło serce na nakrętki. — Zakupiliśmy je ze środków funduszu sołeckiego i już od dzisiaj możecie wrzucić tam swoje nakrętki — czytamy na profilu sołectwa. — Serce powstało z myślą o wspieraniu naszej społeczności lokalnej.

We wsi jest kilkoro seniorów, którzy zostali sami. — Są to osoby samotne, które nie mają wokół siebie nikogo bliskiego. I czasem, w ich przypadku, pojawia się problem z wybraniem się do miasta. Na szczęście w takich sytuacjach mogą liczyć na sąsiedzką pomoc, chociaż, muszę przyznać, że seniorzy bardzo chcieliby być jak najdłużej niezależnymi — zauważa Krzysztof Ryś.

Trochę historii


Jak podaje wikipedia, do XIII wieku okoliczne tereny zamieszkane były przez Prusów. W 1310 roku dokonano tu lokacji wsi Reichenbach (niem. bogaty potok). Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 r. wieś stała się częścią Prus Książęcych, które stanowiły lenno polskie. Zachowane dokumenty kościelne świadczą o tym, że w XVII w. nabożeństwa we wsi odbywano także w języku polskim. Wieś w 1925 r. liczyła 797 mieszkańców.

„23 stycznia 1945 r. miejscowość została zajęta przez oddziały 29 Korpusu Pancernego Armii Radzieckiej. Po przekazaniu wsi administracji polskiej rozpoczął się napływ polskich osadników, zaś dotychczasowi jej mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. Osadę nazywano początkowo Potok oraz Zamożne, tłumacząc nazwę niemiecką, jednak ostatecznie w około 1948 r. administracyjnie ustanowiono obecną formę” — informuje wikipedia.
K


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kameelo #3075698 | 188.146.*.* 19 wrz 2021 09:43

    Nie, nie ma u Was wszystkiego. Nie ma żłobka lub przedszkola. Przedszkole było obiecywane przez wójta w okresie wyborczym. Ludzie muszą wozić dzieci do dzierzgonia lub pasłęka, które są oddalone o 15 km.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz