Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

16. Pułk Logistyczny w Elblągu już z nowym sztandarem [ZDJĘCIA]

2021-09-24 15:49:13 (ost. akt: 2021-09-24 16:48:59)

Autor zdjęcia: Bartosz Szczepaniak

16. Pułk Logistyczny stacjonujący w Elblągu, jest spadkobiercą 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego. Uroczyste przekazanie jednostce sztandaru odbyło się w piątek.


Proces przeformowania istniejącego od 1967 roku 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego w 16. Pułk Logistyczny w Elblągu rozpoczął się w czerwcu 2019. Pierwszym dowódcą pułku został dotychczasowy dowódca batalionu — ppłk Piotr Pankowski.

— To tradycje i osiągnięcia Żuławskiego Batalionu Remontowego stały się wykładnią i drogą dla nowo tworzonej jednostki — przekazywał ppłk Pankowski.

16 Pułk Logistyczny podlega Ministrowi Obrony Narodowej i jest jednostką bezpośrednio podporządkowaną dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zadania pułku związane są z zabezpieczeniem wojsk, zaopatrzeniem i usługami specjalistycznymi — wśród nich wymienić należy m.in. naprawę sprzętu wojskowego, zapewnienie sprawnego i terminowego przemieszczenia wojsk i sprzętu, a także organizację procesu zabezpieczenia medycznego. Zakres zadań powiększy się w przyszłym roku wraz z oddaniem do użytku najnowocześniejszej w siłach zbrojnych RP hali remontowej.

W miniony piątek w Elblągu żołnierze przemaszerowali ulicami Kościuszki, Agrykola, Górnośląską, Nowowiejską i Teatralną, by dotrzeć na plac Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbył się uroczysty apel, podczas którego, w obecności najwyższych władz państwowych i wojskowych, odbyło się wręczenie sztandaru wojskowego 16. Pułkowi Logistycznemu.

— Sztandar jest znakiem wiernej służby ojczyźnie, żołnierskiego honoru i odwagi. To znak, który towarzyszy jednostkom wojskowym w najważniejszych chwilach. Powinien umacniać poczucie, że żołnierska służba to przede wszystkim służba dla obywateli, dla zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa i warunków do spokojnego i stabilnego życia — napisał w liście do żołnierzy prezydent Andrzej Duda.

A płk Piotr Pankowski mówił: — Wręczenie sztandaru to symbol wojennej sławy, tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy. To jedna z najważniejszych chwil w historii jednostki wojskowej.

Sztandar został ufundowany przez komitet społeczny, w którego imieniu przekazali go Hanna Szuszkiewicz — dyrektorka Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 i Bartosz Łotocki — przedsiębiorca.