Rozpoczęły się prace nad pomnikiem twórców niepodległości

2021-09-29 20:01:27(ost. akt: 2021-09-29 15:30:04)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ma składać się z pięciu granitowych cokołów, z których ten główny, o 20 centymetrów wyższy od pozostałych, zdobić będzie popiersie Józefa Piłsudskiego. Prace przy budowie pomnika twórców niepodległości właśnie się rozpoczęły.
Na każdym cokole będą tabliczki z nazwiskami i datami urodzin i śmierci twórców niepodległości. Plac, na którym stanie forma upamiętniająca wyłożony będzie kostką i płytami granitowanymi. Pomnik będzie iluminowany — planowanych jest 7 lamp w osłonach i posadzce, oraz 2 maszty flagowe.

— Idea budowy elbląskiego pomnika nawiązuje do pielęgnowania tożsamości historycznej, związanej z dziedzictwem polskiej państwowości w Kresach Wschodnich w II Rzeczpospolitej. To z Kresów Wschodnich wywodzi swoje korzenia wielu mieszkańców Ziemi Elbląskiej, przymusowo wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron w wyniku działań po II wojnie światowej. Wybudowanie pomnika będzie doskonałym elementem edukacyjno-wychowawczym nowego pokolenia Polaków. Pomnik w Elblągu ma na celu godne upamiętnienie wyjątkowych zasług Józefa Piłsudskiego oraz innych autorów odrodzenia niepodległego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, a także uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości w tym roku w listopadzie — mówiła w kwietniu Maria Kosecka, która zaproponowała utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu.

Więcej na temat inicjatywy przeczytacie w tym artykule.

red.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xXx #3076463 | 79.187.*.* 30 wrz 2021 07:28

    Płaczecie tam w Elblągu, że na rozbudowę portu rząd kasy nie dał. To może zamiast stawiać pomniczki, postawcie suwnicę albo bocznicę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz