Wtorek, 19 października 2021. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Coraz mniej chętnych na drogę kapłaństwa?

2021-10-05 20:01:06 (ost. akt: 2021-10-05 13:33:56)
Klerycy roku propedeutycznego z wychowawcami Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie

Klerycy roku propedeutycznego z wychowawcami Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie

Autor zdjęcia: nadesłane

W tym roku w elbląskim seminarium będzie studiowało 25 studentów, natomiast w olsztyńskim 16. Pierwszy rok studiów w Elblągu rozpocznie zaledwie jeden kandydat. Czy coraz mniej mężczyzn decyduje się na drogę kapłaństwa?

Zakończyła się rekrutacja do seminariów duchownych. Jeszcze w trakcie rekrutacji biskup elbląski Jacek Jezierski zachęcał kandydatów na studia do podjęcia drogi kapłaństwa. — Zachęcam osoby zainteresowane do odważnego wyboru studiów teologii, a później posługi religijnej w Kościele. Słowa Jezusa powołującego uczniów „Pójdź za Mną!” są nadal aktualne — pisał we wrześniu.

Dwa lata temu nastąpiła reforma, po której zmienił się system studiów. Kandydaci rozpoczynają naukę na tzw. roku propedeutycznym, czyli jakby zerowym. — W ten sposób naukę rozpoczynamy już po raz drugi — tłumaczy ks. Wojciech Kotowicz, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

I dodaje: — W tym roku naukę zaczęło sześciu mężczyzn, którzy po pierwszym roku, pozostałe lata nauki spędzą w seminarium w Olsztynie oraz jeden dedykowany do seminarium w Elblągu. Cała siódemka spędzi rok w ośrodku pod Olsztynem. Po roku olsztyńscy studenci trafią do warmińskiego seminarium w Olsztynie, natomiast student z Młynar — będzie kontynuował naukę w seminarium w Elblągu — tłumaczy wicerektor.

Sytuacja wydaje się być stabilna. — W zeszłym roku na Warmii pierwszy rok rozpoczynało pięciu kandydatów dla Olsztyna i trzech dla Elbląga. Dwóch się wykruszyło, więc zostało łącznie sześciu kandydatów — dodaje ks. Wojciech Kotowicz.

Jak sytuacja wygląda w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie? Jak informuje Jacek Wojcieszko SVD, rektor seminarium, obecnie w Pieniężnie jest jeden kleryk na pierwszym roku studiów.

Przypomnijmy: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej powstało w 1992 roku. 1 października 1992 roku pierwszy biskup elbląski, ks. bp. dr Andrzej Śliwiński wydał dekret erygujący elbląskie seminarium. Warmińskie Seminarium Duchowne natomiast zostało utworzone na mocy dokumentu erekcyjnego wydanego w Lidzbarku Warmińskim 21 sierpnia 1565 roku przez biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ymca #3076936 | 79.190.*.* 6 paź 2021 08:00

    "Dwóch się wykruszyło" ... no i macie odpowiedź. Tak się kończy życie niezgodnie z tym jak Stwórca wymyślił. Panie Kotowicz przypominam: naturalny jest związek Kobiety i Mężczyzny. Wmawianie tym młodym chłopakom że całe życie masz się "powstrzymywać" jest wymaganiem czegoś niemożliwego, albo namawianiem do zboczeń.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz