Coraz mniej chętnych na drogę kapłaństwa?

2021-10-05 20:01:06(ost. akt: 2021-10-05 13:33:56)
Klerycy roku propedeutycznego z wychowawcami Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie

Klerycy roku propedeutycznego z wychowawcami Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie

Autor zdjęcia: nadesłane

W tym roku w elbląskim seminarium będzie studiowało 25 studentów, natomiast w olsztyńskim 16. Pierwszy rok studiów w Elblągu rozpocznie zaledwie jeden kandydat. Czy coraz mniej mężczyzn decyduje się na drogę kapłaństwa?
Zakończyła się rekrutacja do seminariów duchownych. Jeszcze w trakcie rekrutacji biskup elbląski Jacek Jezierski zachęcał kandydatów na studia do podjęcia drogi kapłaństwa. — Zachęcam osoby zainteresowane do odważnego wyboru studiów teologii, a później posługi religijnej w Kościele. Słowa Jezusa powołującego uczniów „Pójdź za Mną!” są nadal aktualne — pisał we wrześniu.

Dwa lata temu nastąpiła reforma, po której zmienił się system studiów. Kandydaci rozpoczynają naukę na tzw. roku propedeutycznym, czyli jakby zerowym. — W ten sposób naukę rozpoczynamy już po raz drugi — tłumaczy ks. Wojciech Kotowicz, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

I dodaje: — W tym roku naukę zaczęło sześciu mężczyzn, którzy po pierwszym roku, pozostałe lata nauki spędzą w seminarium w Olsztynie oraz jeden dedykowany do seminarium w Elblągu. Cała siódemka spędzi rok w ośrodku pod Olsztynem. Po roku olsztyńscy studenci trafią do warmińskiego seminarium w Olsztynie, natomiast student z Młynar — będzie kontynuował naukę w seminarium w Elblągu — tłumaczy wicerektor.

Sytuacja wydaje się być stabilna. — W zeszłym roku na Warmii pierwszy rok rozpoczynało pięciu kandydatów dla Olsztyna i trzech dla Elbląga. Dwóch się wykruszyło, więc zostało łącznie sześciu kandydatów — dodaje ks. Wojciech Kotowicz.

Jak sytuacja wygląda w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie? Jak informuje Jacek Wojcieszko SVD, rektor seminarium, obecnie w Pieniężnie jest jeden kleryk na pierwszym roku studiów.

Przypomnijmy: Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej powstało w 1992 roku. 1 października 1992 roku pierwszy biskup elbląski, ks. bp. dr Andrzej Śliwiński wydał dekret erygujący elbląskie seminarium. Warmińskie Seminarium Duchowne natomiast zostało utworzone na mocy dokumentu erekcyjnego wydanego w Lidzbarku Warmińskim 21 sierpnia 1565 roku przez biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza.

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. powołany #3101965 21 cze 2022 19:28

    Polecam świadectwo ks. kanonika Sławomira Andree "W seminarium byłem escortem". I artykuł redaktora Marcina Kąckiego "Kuszenie w cieniu katedry" Fragment: "Paweł usłyszał od Paetza taką anegdotę: pewnego dnia 1976 roku papież Paweł VI kroczył korytarzami Watykanu w orszaku kardynałów i kazał ten orszak zatrzymać. - Kim jest ten ksiądz? - pyta papież, pokazując na Paetza. Przyzywa go, pozwala się pocałować w pierścień, zamieniają kilka słów. Po kilku tygodniach Paetz zostaje prałatem antykamery i dostaje apartament zastrzeżony dla wysokich kardynałów z Watykanu. Choć Paetz nigdy tego oficjalnie nie potwierdził, w biografii Pawła VI Macieja Wrzeszcza przeczytać można, że w otoczeniu Pawła VI "przebywał na wyraźne życzenie samego papieża". Podczas jednej z kolacji Paetz po drugim lub trzecim winie mruga do Pawła i mówi konfidencjonalnym szeptem: - Chyba mogę ci coś pokazać. Wyjmuje album ze zdjęciami, na których jest w towarzystwie sław. Przewraca karty albumu, wyjmuje z niego dwa zdjęcia. Na pierwszym, biało-czarnym, stoi na plaży w krótkich szortach i koszulce, a obok stoi podobnie ubrany papież Paweł VI. Na drugim młody Paetz nie ma już koszulki."

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ymca #3076936 | 79.190.*.* 6 paź 2021 08:00

    "Dwóch się wykruszyło" ... no i macie odpowiedź. Tak się kończy życie niezgodnie z tym jak Stwórca wymyślił. Panie Kotowicz przypominam: naturalny jest związek Kobiety i Mężczyzny. Wmawianie tym młodym chłopakom że całe życie masz się "powstrzymywać" jest wymaganiem czegoś niemożliwego, albo namawianiem do zboczeń.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz