Jak być dobrą opiekunką osób starszych? Podstawowe zasady

2021-10-08 12:00:00(ost. akt: 2021-10-13 13:03:54)   Artykuł sponsorowany
Praca opiekunki w Niemczech powoli staje się zajęciem coraz większej ilości pań - i to zarówno czasowo, jak i na stałe. Takie zajęcie to nie tylko sposób na dobre wynagrodzenie, ale też szansa na podniesienie swoich kompetencji zawodowych, podszkolenie znajomości języka obcego, zapoznanie się z nowym krajem i jego kulturą oraz nawiązanie ciekawych znajomości. Dlatego też praca opiekunki cieszy się sporym zainteresowaniem, a wśród najchętniej rozpatrywanych ofert prym wiedzie opieka w Niemczech. Na szczęście praca dla opiekunek w Niemczech znajduje się w ofercie wielu agencji opiekunek. Przykładem może być ATERIMA MED, która specjalizuje się w organizowaniu wyjazdu do Niemiec opiekunek osób starszych. Jednak praca tego rodzaju ma swoje wymagania. Dlatego też coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak być dobrą opiekunką osób starszych. W tym przypadku ważna jest nie tylko sprawność fizyczna, pracowitość i dobry stan zdrowia. Równie ważne są odpowiednie predyspozycje osobowościowe oraz właściwe podejście do wykonywanego zajęcia.

Predyspozycje osobowościowe
Praca opiekunki osób starszych (i to zarówno opieka w Niemczech, jak i w każdym innym kraju) jest bardzo specyficzna i jako taka wymaga odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić cierpliwość, pokorę, empatię, wrażliwość, chęć niesienia pomocy, odpowiedzialność, opanowanie emocjonalne, elastyczność czy odporność na stres. Bez tych cech charakteru praca jako opiekunka osób starszych byłaby bardzo utrudniona. Dlatego też przed podjęciem decyzji o wykonywaniu takiego zajęcia warto szczerze przeanalizować, czy nasze cechy charakteru i podejście do świata oraz drugiego człowieka predysponuje nas do tej konkretnej pracy.

Pozytywne nastawienie
Oprócz określonych cech charakterologicznych praca opiekunki wymaga odpowiedniego nastawienia. W tym przypadku najważniejszy jest optymizm, uśmiech, radość z wykonywanej pracy oraz poczucie bycia potrzebnym. Pamiętajmy - praca w charakterze opiekunki bywa trudna i wymagająca (a nierzadko przynosząca wątpliwości i zwątpienie), ale odpowiednie nastawienie i życiowy optymizm pozwoli wyjść wygraną z prawie każdej sytuacji. I co ważne - pogoda ducha wpływa też na relacje z seniorem i jego rodziną. Wszak nie od dziś wiadomo, iż osoby uśmiechnięte, radosne i przyjaźnie nastawione do innych ludzi wzbudzają zaufanie i cieszą się większą sympatią.

Szacunek do drugiej osoby
Praca opiekunki osób starszych wymaga bezwzględnego szacunku do podopiecznego - i to bez względu na okoliczności. Osoby starsze często bywają rozkapryszone, uparte, zagniewane czy obrażone. Dodatkowo mogą być agresywne - i to zarówno pod względem fizycznym, jak i werbalnym. Jednak żadna z tych sytuacji nie usprawiedliwia braku szacunku. Sytuacje trudne lub konfliktowe wymagają stanowczości, cierpliwości i konsekwencji. Ale bez względu na wszystko podopieczny zasługuje na szacunek i godne traktowanie.

Rozmowa i aktywne słuchanie
Osoby starsze - oprócz chorób typowych dla swojego wieku - często zmagają się ze zwykłą samotnością. Dlatego tak ważnym wyznacznikiem bycia dobrą opiekunką osób starszych jest umiejętność rozmowy i aktywnego słuchania. Obie te umiejętności przynoszą dwojakie korzyści. Z jednej strony senior wchodzi w towarzyszką interakcję, która pozwala mu poczuć się ważnym. Z drugiej - z rozmowy i słuchania można wynieść wiele ważnych informacji na temat seniora, jego samopoczucia, dolegliwości, potrzeb i oczekiwań. A to wszystko pozwala na jeszcze większe zaangażowanie w pracę, a tym samym bycie lepszą opiekunką.

Wspólne spędzanie czasu
Oprócz czynności opiekuńczych, higienicznych czy medycznych niezwykle ważne dla seniora jest wspólne spędzanie czasu z drugim człowiekiem. Dlatego też jednym z zadań opiekunki starszych osób jest dotrzymywanie towarzystwa swojemu podopiecznemu. Ten czas może być wykorzystany w bardzo różny sposób - w zależności od zdrowia seniora, jego aktywności czy też potrzeb. W tym przypadku ważne jest to, aby wszelkie rozrywki i aktywizacje były dobierane bardzo indywidualnie. A ze wspólnego spędzania czasu można też wynieść sporo korzyści dla siebie.


Opieka nad osobami starszymi to zajęcie bardzo odpowiedzialne. Dlatego też każda osoba podejmująca się tego zadania powinna charakteryzować się określonymi cechami i predyspozycjami. Wtedy będzie mogła powiedzieć o sobie, iż jest dobrą opiekunką.

ATERIMA MED - Zobacz naszą ofertę pracy dla opiekunek seniorów w Niemczech.