Magdalena Poronin i jej podopieczni zaprezentowali swoje umiejętności [ZDJĘCIA]

2021-10-19 12:31:00(ost. akt: 2021-10-19 10:39:03)

Autor zdjęcia: Urszula Zajko-Olejniczak

Utalentowana młodzież wreszcie trafiła na wyjątkową nauczycielkę. Uczą się śpiewu operowego dopiero od roku, ale już mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności, które regularnie szlifuje niezawodna Magdalena Poronin.
Od kilku lat przymierzaliśmy się do stworzenia w naszej szkole wydziału wokalnego, ale wszystko musi mieć swój czas, a przede wszystkim kogoś. Czekaliśmy na osobowość — bogowie pomogli — zjawiła się u nas pani Magda i stało się to, co się stało — mówi Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu.

Placówka może poszczycić się długą historią, powstała w 1952 roku i od tego czasu wychowuje kolejne pokolenia wyjątkowych artystów i zawodowych muzyków.

Do tej pory uczniowie i uczennice elbląskiego ZPSM mogli rozwijać swoje umiejętności gry na instrumentach — m.in. fortepianie, skrzypcach, altówce, klarnecie, saksofonie, trąbce, czy perkusji lub powiązać swoją przyszłość z nauczaniem rytmiki.

Dziś dzięki nowej nauczycielce młodzież może uczyć się również śpiewu i to pod okiem prawdziwej profesjonalistki. Grupa podopiecznych Magdaleny Poronin miała już nawet szansę zaprezentować swoje umiejętności podczas występu w sali koncertowej ZPSM.


To szczególny i długo wyczekiwany wieczór — niezwykły pod kilkoma względami, mianowicie, właśnie dziś nasza sala koncertowa wypełni się dźwiękami wokalnymi, muzyką operową oraz pieśniami. Z tą trudną sztuką zmierzą się po raz pierwszy w swoim życiu młodzi ludzie, którzy uczą się śpiewać operowo dopiero od roku. Dla moich uczniów jest to ogromne przeżycie i zetknięcie się z czymś zupełnie nowym i do tej pory nieznanym — mówiła Magdalena Poronin, zanim zaprosiła na scenę gwiazdy wieczoru.

A wśród nich, oprócz uczniów ZPSM, była również prof. Małgorzata Grela — solistka bydgoskiej Opery Nova, kierowniczka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatka wielu konkursów wokalnych i artystka wielkiego pokroju, która podzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą podczas warsztatów poprzedzających niezwykły koncert.

Wyjątkowym głosom wokalistów towarzyszyła muzyka fortepianowa, o którą zadbała charyzmatyczna Justyna Korpak. Na scenie zaśpiewali Mateusz Szapański, Małgorzata Przyborowska, Magdalena Leszczyńska i Lidia Czyżewska.

Publiczność mogła również podziwiać umiejętności samych nauczycielek. Magdalena Poronin wystąpiła w utworach "Habanera" z opery "Carmen" i "I Could Have Danced All Night" z musicalu "My Fair Lady", a Małgorzata Grela zaśpiewała "O mio babbino caro" i "Kiedy skrzypki grają" z operetki "Cygańska miłość".