Elbląg jest pięknym, zielonym miastem!

2021-10-15 14:01:28(ost. akt: 2021-10-15 12:53:17)

Autor zdjęcia: K

13 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczące ekologii. Elbląg zajął II miejsce w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców w kategorii zrównoważony transport.
Konferencja, podczas której prezydent przekazał tę dobrą nowinę, została zorganizowana w parku Modrzewie, w którym, w ramach Zielonego Budżetu, powstało pole szałwiowe.

Fot. K

— Ta wygrana, jest konsekwencją wieloletnich działań samorządu — mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. — We wszystkich dziedzinach mamy przyjęte działania rozwojowe, ale z poszanowaniem ekologii i przyjętych, w związku z tym, pewnych zasad. Samorząd działa na rzecz czystości powietrza. Ta nagroda jest dowodem na to, że wspólne działania samorządu i mieszkańców są zauważalne.

Konkurs był podzielony na dwie grupy — miast poniżej i powyżej 100 tysięcy mieszkańców i dwie kategorie, czyli zrównoważony transport oraz ochrona wód i gospodarka odpadami. — Elbląg zajął II miejsce w związku z zakupem pięciu nowych wagonów tramwajowych nisko emisyjnych, a tak na prawdę zero emisyjnych — informował Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. — Ten wniosek został uhonorowany przez kapitułę II miejscem.

Pieniądze z wygranej, jak wyjaśniał Janusz Nowak, zostaną przeznaczone na kursy, szkolenia i dofinansowanie studiów pracowników, którzy pracują w Departamencie Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz w innych jednostkach.

— Zawsze powtarzam, ze Elbląg jest pięknym, zielonym miastem. Ta nagroda jest potwierdzeniem tych słów — dodawał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga. — Nie przypadkiem jesteśmy dziś w tym miejscu. Tu bowiem zrealizowane zostało przedsięwzięcie w ramach Zielonego Budżetu, czyli szałwiowe pole. Na Zielony Budżet przeznaczonych zostało 30 tys. zł. Mamy zamiar kontynuować tę ideę, ponieważ cieszy się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wzięli udział i w zgłaszaniu wniosków i w głosowaniu. Jeszcze wiele inicjatyw przed nami.

K