Elbląg ma swój pierwszy książkomat

2021-10-19 16:19:06(ost. akt: 2021-10-20 10:31:02)

Autor zdjęcia: Dominik Żyłowski

Ma 41 skrytek, można dzięki niemu odbierać i oddawać wypożyczone książki o każdej porze dnia i nocy. W Elblągu, dzięki budżetowi obywatelskiemu, pojawił się pierwszy książkomat.
We wtorek 19 października do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek miasta przekazany został pierwszy w Elblągu książkomat. Urządzenie zlokalizowane jest przy filii nr 7 "Cyberiada" przy ul. Hetmańskiej 16-22.

Zakup książkomatu został zrealizowany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2021. Całkowity koszt urządzenia to 157 440 zł, dofinansowanie w ramach BO wyniosło 150 tysięcy zł.

– Ksiażkomat to duże ułatwienie m.in. dla osób zapracowanych, które nie są w stanie odebrać książek w godzinach otwarcia biblioteki. Urządzenie posiada 41 skrytek i można zamawiać do niego książki z biblioteki głównej (Biblioteki Naukowej i Literackiej, Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj) oraz filii nr 7 Cyberiada. Opcja ta została dodana w katalogu online biblioteki i wyświetla się już na etapie rezerwowania książek. Książki są gotowe do odbioru po ukazaniu się na koncie czytelnika informacji, że zostały tam już włożone. W książkomacie można również oddawać książki (tylko z wymienionych agend), o ile będą wolne skrzynki – wyjaśnia Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

I dodaje: – Korzystanie z książkomatu jest bardzo łatwe. Do odebrania lub zwrotu książek potrzebna jest jedynie karta biblioteczna czytelnika. Po zeskanowaniu karty, na ekranie książkomatu wyświetla się informacja, co dalej robić. Więcej informacji znaleźć można w Regulaminie korzystania z książkomatu Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida. Zapraszamy do korzystania!