Co musisz wiedzieć zanim kupisz akcje PGNiG?

2021-10-21 10:00:00(ost. akt: 2021-10-20 00:30:37)   Artykuł sponsorowany
Obszar działania PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA to największa firma w Polsce, która zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem, a także wydobyciem paliw kopalnych takich jak gaz ziemny i ropa naftowa. Poza naszym krajem, działa także w Czechach, Danii, Niemczech, a także w Libii i Pakistanie. Co warto o niej wiedzieć? Czy inwestowanie w akcje PGNiG to dobry pomysł? Sprawdź nasz poradnik zanim zdecydujesz się kupić akcje spółki.

Grupa PGNiG zajmuje się także produkcją paliwa gazowego i płynnego, a także energii cieplnej i elektrycznej. Spółka dostarcza gaz zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, w tym do zakładów azotowych i do elektrociepłowni.

Akcje spółki PGNiG SA stanowią składową najpopularniejszego w Polsce indeksu WIG20.

Największym udziałowcem PGNiG jest Skarb Państwa. Od kilku lat, spółka systematycznie odnotowuje sesje wzrostowe, przy czym już początku 2021 roku akcjonariusze PGNiG zyskali ponad 82%. Wysokość cen akcji PGNIG SA na tle rynku wypada zatem niezwykle korzystnie. Warto zatem zaznaczyć, że zysk netto spółki za IV kwartał 2020 roku był równy 1,3 mld zł.

Gdzie kupić akcje PGNIG?
Przede wszystkim należy zacząć od wyboru profesjonalnego brokera. Z pewnością powinna być to decyzja przemyślana. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się tego typu usługami. Jedną z nich, która cieszy się dużym zaufaniem cieszy jest choćby Saxo Bank Polska. Broker zapewnia swoim klientom dostęp do ponad 19 000 instrumentów, takich jak akcje online PGNiG zarówno z rynków głównych, jak i rynków wschodzących na 40 giełdach ze świata.
Oprócz tego gwarantuje także konkurencyjne ceny transakcji, wsparcie ekspertów cieszących się zaufaniem oraz platformę transakcyjną z interfejsem przyjaznym dla użytkownika.

PGNiG SA jako lider rynku w Polsce i na świecie
PGNIG S.A. jest właścicielem udziałów w różnych międzynarodowych spółkach, które świadczą między innymi specjalistyczne usługi wiertnicze oraz geofizyczne. Nic zatem dziwnego, że grupa PGNiG odgrywa dość ważną rolę na rodzimym rynku gaz. Odpowiada jednocześnie za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju.

PGNiG S.A. posiada swoje oddziały również poza granicami kraju, w tym na Białorusi, w Rosji, na Ukrainie i w Pakistanie.

Jest jedynym właścicielem przedsiębiorstwa PGNiG Upstream Norway AS, które prowadzi poszukiwania i wydobycie ropy naftowej na obszarze Szelfu Kontynentalnego i na terenie Morza Norweskiego.

PGNiG Upstream North Africa poszukuje z kolei złóż węglowodorów w basenie morza u wybrzeży Libii, natomiast PGNiG Supply & Trading GmbH z siedzibą w Monachium, zajmuje się przede wszystkim handlem gazem.