Most na mierzei nosi imię Jerzego Wilka [ZDJĘCIA, VIDEO]

2021-10-25 17:59:44(ost. akt: 2021-10-26 08:07:18)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dzisiaj (25.10) na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną odbyła się uroczystość nadania imienia posła Jerzego Wilka Mostu Południowemu.

25 października premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Teresa Wilk, wdowa po śp. Jerzym Wilku wzięli udział w uroczystości nadania imienia posła Jerzego Wilka Mostowi Południowemu na kanale żeglugowym Mierzei Wiślanej.

— Jest rzeczą potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, którzy swoim życiem udowodnili, ze można uczynić wiele dla swojej ojczyzny i dla swojej ziemi — mówił Jarosław Kaczyński. — Jerzy Wilk był właśnie takim człowiekiem. Jego zasługi dla Elbląga i ziemi elbląskiej były ogromne. Był politykiem, był działaczem związkowym, ale był także działaczem społecznym. Był człowiekiem nie tylko pracowitym, rzetelnym i utalentowanym, ale był także człowiekiem po prostu dobrym. Była to dobroć, która odnosi się do najbliższych, rodziny, przyjaciół, ale odnosi się także do rodaków. Odszedł przedwcześnie w maju tego roku człowiek dobry i zasłużony, który mógłby zdziałać jeszcze wiele dla tej ziemi, a poprzez tę ziemię, także dla naszej ojczyzny. Dziś utrwaliliśmy pamięć o nim. Uczyniliśmy to w miejscu dla niego szczególnym. Tu za chwilę powstanie kanał, który przez wiele lat był projektem i marzeniem wielu ludzi tej ziemi. I był projektem i marzeniem także Jerzego Wilka.

Przypomnijmy: Jerzy Wilk zmarł 16 maja 2021 roku.

Poseł Wilk urodził się 15 marca 1955 roku w Elblągu. Z zawodu był ekonomistą, przedsiębiorcą, a z zamiłowania społecznikiem i samorządowcem.
Człowiek stanowczy, odpowiedzialny i wierny swoim przekonaniom. Pochodził z rodziny o silnych tradycjach patriotycznych, w której zasada „Bóg, Honor i Ojczyzna” były wyznawane przez kolejne pokolenia. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ „Solidarność”, następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Prawa i Sprawiedliwość.
Znana była szeroko jego wrażliwość i solidaryzm społeczny oraz chęć niesienia pomocy ludziom potrzebującym.

Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych „ELSIN”. W tym zakładzie zatrudnienie znalazło blisko stu najbardziej poszkodowanych inwalidów – niewidomych, psychicznie chorych i umysłowo upośledzonych, głuchoniemych oraz ze schorzeniami ruchu. Współpraca z osobami niepełnosprawnymi pozwoliła mu lepiej zrozumieć, co to ból, cierpienie, niedostatek czy wykluczenie społeczne.
W 2013 został kandydatem Prawa i Sprawiedliwość na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. Wybory te wygrał i przez półtora roku pełnił funkcję Prezydenta Elbląga. W tym czasie wprowadził wiele rozwiązań korzystnych dla miasta i zrealizował kilka ważnych inwestycji. Był zwolennikiem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, wprowadzenia odpraw fitosanitarnych w Elbląskim Porcie oraz przeniesienia Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna do Elbląga.


W 1998 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

źródło: www.jerzywilk.pl

K

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. e. #3078830 | 31.61.*.* 25 paź 2021 20:05

  Cale szczescie ze nie kaczynskiego !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Harh #3078825 | 77.115.*.* 25 paź 2021 18:52

   Ptfuuuu

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz