Komunikacja i organizacja ruchu w okresie Wszystkich Świętych

2021-10-26 17:01:38(ost. akt: 2021-10-26 15:33:44)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Zbliża się okres Wszystkich Świętych, czas kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich. Poniżej przedstawiamy informacje o tym jak i czym sprawnie dotrzeć w najbliższych dniach na elbląskie cmentarze oraz jak zorganizowany będzie ruch w ich pobliżu.
Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu oraz ograniczoną liczbę miejsc parkingowych zachęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji zborowej, która w już od poniedziałku zostanie wzmocniona dodatkowymi kursami – szczególnie w kierunku Cmentarza Dębica.

Przypominamy jednocześnie, że w dniu 1 listopada wszystkie przejazdy komunikacją miejską w Elblągu będą bezpłatne – nie dotyczy to autobusów komunikacji prywatnej, oznaczonych literą „P”. W dniu Wszystkich Świętych – tak, jak w latach poprzednich utworzone zostaną również dodatkowe linie, zapewniające dojazd z parkingów przy Al. Grunwaldzkiej (przy budynku PWSZ) do pętli przy Dębicy.

Prosimy pasażerów o zachowanie ostrożności w pojazdach oraz na przystankach i pętlach przy cmentarzach. Przypominamy jednocześnie o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.

Fot. UM Elbląg

25 - 29 października (poniedziałek – piątek) oraz 2 listopada (wtorek)


Na liniach nr 22 oraz 23 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy:

Linia nr 22 – dodatkowe kursy w godzinach od 9:00 do 12:00,
Trasa: pętla Odrodzenia - Dąbka- Nowowiejska- Górnośląska – Agrykola – Wspólna- Sienkiewicza – Bema – Łęczycka – Grottgera – Rawska – Łęczycka – Dębica;

Linia nr 23 – dodatkowe kursy w godzinach od 9:00 do 17:00 (uwaga – dodatkowe kursy nie będą obsługiwały Stagniewa),
Trasa: pętla dworzec - Grunwaldzka - Żeromskiego – Bema - Łęczycka – Dębica.

30 października (sobota)


W komunikacji miejskiej obowiązuje sobotni rozkład jazdy. W godzinach od 8:00 do 16:00 uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów:

Na linii nr 25
Trasa: pętla Dębowa – Rawska – Łęczycka – Dębica (obie pętle);

Na linii J
Trasa: pętla Ogólna – Fromborska – Królewiecka - Kościuszki – Wspólna – Sienkiewicza – Bema – Łęczycka – Dębica (obie pętle);

Na linii Z
Trasa: pętla Odrodzenia – Dąbka - Nowowiejska- Górnośląska – Agrykola – Wspólna- Sienkiewicza – Bema – Łęczycka – Dębica (obie pętle).

31 października (niedziela) i 1 listopada (poniedziałek)


W godzinach od 8:00 do ok. 18:00 uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów:

Na linii nr 22
Trasa: pętla Odrodzenia - Dąbka- Nowowiejska- Górnośląska – Agrykola – Wspólna- Sienkiewicza – Bema – Łęczycka – Grottgera – Rawska – Łęczycka – Dębica GÓRNA;

Na linii Z
Trasa: pętla Odrodzenia - Dąbka- Nowowiejska- Górnośląska – Sienkiewicza (cm. Agrykola) – Bema – Łęczycka – Dębica DOLNA

Na linii 23
Trasa: pętla dworzec - Grunwaldzka - Żeromskiego – Bema - Łęczycka – Dębica GÓRNA;

Na linii nr 25
Trasa: pętla Dębowa – Druska - Rawska – Łęczycka – Dębica DOLNA i GÓRNA (jedyna linia zapewniająca połączenie do obu pętli przy cm. Dębica)

Na linii J
Trasa: pętla Ogólna – Fromborska – Królewiecka - Kościuszki – Wspólna – Sienkiewicza – Bema – Łęczycka – Dębica DOLNA

Na linii S
Trasa: pętla Skrzydlata – Malborska – Zagonowa – Rycerska – Armii Krajowej – 12 Lutego – Nowowiejska – Sienkiewicza (cm. Agrykola) – Bema – Łęczycka – Dębica DOLNA;

Na linii nr 26
Trasa: parking PWSZ – Grunwaldzka – Grottgera – Łęczycka – Dębica GÓRNA;

Na linii nr G
Trasa: parking PWSZ – Grunwaldzka – Grottgera – Łęczycka – Dębica DOLNA

Z uwagi na duże natężenie ruchu, 1 listopada autobusy oznaczone LITERAMI oraz autobusy przewoźników prywatnych (oznaczone literą „P”) będą dojeżdżały tylko do DOLNEJ pętli przy cm. Dębica, natomiast autobusy oznaczone NUMERAMI tylko do GÓRNEJ pętli przy cm. Dębica.

Wyjątkiem w tym zakresie jest linia nr 25, której autobusy będą kursowały przez obie pętle.

Na liniach tramwajowych nr 1, 2, 3, 4 będzie obowiązywał rozkład jazdy jak w dni robocze. Zapewni to dogodny dojazd do punktów (Plac Słowiański, dworzec, Druska) w których będzie można przesiąść się do linii autobusowych kursujących z dużą częstotliwością w kierunku cmentarzy.

Przykładowo:

Z Placu Słowiańskiego linia autobusowa S zapewni łączony przejazd pasażerom linii nr 1, 2, 3, w kierunku cmentarza Agrykola oraz Dębicy Dolnej;
Z ul. Druskiej linia autobusowa nr 25 zapewni łączony przejazd pasażerom linii tramwajowych nr 1, 2, 4 w kierunku cmentarza Dębica GÓRNA (także przez pętlę DOLNĄ).
Przejazdy komunikacją miejską w Elblągu będą bezpłatne tylko 1 listopada (poniedziałek) – nie dotyczy to autobusów komunikacji prywatnej, oznaczonych literą „P”.

Tak jak w poprzednich latach, utworzone zostaną dwie dodatkowe linie, zapewniające dojazd z parkingów przy al. Grunwaldzkiej (przy budynku PWSZ) do pętli przy Dębicy. Autobusy tych linii będą kursowały od 8:00 do ok. 18:00. Pętla linii G (Dębica DOLNA) i 26 (Dębica GÓRNA) będzie zlokalizowana na dużym parkingu, obok budynku PWSZ.

Z uwagi na planowane zmiany w organizacji ruchu, 31 października oraz 1 listopada autobus linii nr 23 nie będzie dojeżdżał do Stagniewa.

Ze względu na wyłączenie z ruchu ul. Agrykola, 31 października i 1 listopada, przy ul. Sienkiewicza ustawiony zostanie dodatkowy przystanek autobusowy dla linii 15, 22 i S. Natomiast na przystanku przy ul. Wspólnej będą zatrzymywać się autobusy wszystkich linii, których trasa przebiega tą ulicą.

1 listopada na pętlach autobusowych Odrodzenia, Ogólna oraz na obu pętlach przy cm. Dębica, a także na przystanku autobusowym przy ul. Sienkiewicza i Druskiej, będą dyżurowali pracownicy ZKM w Elblągu. W wymienionych punktach miasta, każdy pasażer będzie mógł zasięgnąć informacji związanych z komunikacją miejską.

Zwracamy uwagę pasażerów na:

obowiązek zasłanianie ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego;
zachowanie szczególnej ostrożności na przystankach i pętlach przy cmentarzach;
połączenia przesiadkowe zapewniane przez linie dodatkowe, a w szczególności linię nr 25 z ul. Druskiej (przesiadka z tramwaju do autobusu, kursującego przez obie pętle przy cm. Dębica) oraz linie G i 26 (przesiadka z samochodu do autobusu na parkingu przy PWSZ) – wspomniane linie dodatkowe będą kursowały z dużą częstotliwością, aby zminimalizować czas oczekiwania.

Organizacja ruchu drogowego i komunikacji miejskiej w okresie święta Wszystkich Świętych 2021


Organizacja ruchu przy cmentarzu komunalnym AGRYKOLA

ul. Agrykola będzie wyłączona z ruchu
od dnia 31 października od godz. 6 00 do dnia 1 listopada do godz. 22°°.

Wjazd będzie możliwy także dla pojazdów: służb porządkowych (ZZM, EPGK, Cleaner) i osób sprzedających kwiaty – za okazaniem przepustek, które wyda Urząd Miejski w Elblągu (Departament Zarząd Dróg ul. Czerwonego Krzyża 2 (tel. 55 239 -32-96)

ul. Chrobrego
od dnia 31 października od godz. 6 00 do dnia 1 listopada do godz. 22°°.

na odcinku od ul. Sztumskiej do ul. Grudziądzkiej będzie drogą jednokierunkową (od ronda w kierunku Góry Chrobrego) z możliwością parkowania z lewej strony na jezdni.

ul. Tczewska
od dnia 31 października od godz. 6 00 do dnia 1 listopada do godz. 22°°.

(od ul. Chrobrego) będzie ulicą bez przejazdu,

na ulicy: Wspólnej, Kościuszki (od wieżowców do ul. Toruńskiej), Sienkiewicza
będzie obowiązywał obustronny "zakaz zatrzymywania się" z tabliczkami T-24 wskazującymi, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Miejsca postojowe w okolicy:
parking przy cmentarzu z wjazdem od ul. Kościuszki (wjazd/wyjazd jednokierunkowy)
ul. Chrobrego (od ul. Sztumskiej do ul. Grudziądzkiej), na jezdni, na odcinku tymczasowo wyznaczonym jako jednokierunkowy.

Uwaga

W dniach poprzedzających Święto 1.11.2021, jak i w kolejnych dniach po tym dniu na ul. Agrykola handel okolicznościowy będzie udostępniony tylko z chodnika.

Organizacja ruchu przy cmentarzu komunalnym DĘBICA


od piątku (29.10.2021) od godz. 8.00 do niedzieli (01.11.2021) godz. 21.00 na Górnej i Dolnej Dębicy (wzorem lat ubiegłych) ruch drogowy będzie jednokierunkowy.

W niedzielę 31.10.2021 od godz. 6.00 do poniedziałku 01.11.2021 do godz. 21.00 na ul. Łęczyckiej na odcinku od ronda przy ul. Rawskiej do Dębicy Starej ruch drogowy będzie zamknięty i udostępniony wyłącznie dla:
a) autobusów komunikacji zbiorowej (przejazdy bezpłatne)
b) taksówek z pasażerami
c) służb miejskich i porządkowych ( ZZM, EPGK, Cleaner)
pojazdów zaopatrzenia stanowisk handlowych, których właściciele posiadać będą ważne przepustki wydane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Elbląg tel.55 2341516.
pojazdów osób niepełnosprawnych (za okazaniem karty parkingowej) w ilości regulowanej przez Policję.
dla pozostałych pojazdów dojazd do Cmentarza Dębica w dniu 1 listopada będzie odbywał się od strony węzła S22 i DW 509.

w dniach 23.10 - 08.11.2021 sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniu ul. Bema/ Saperów, Bema/Żeromskiego i Grottgera/Grunwaldzka będą wyłączone, a ruchem drogowym
w zależności od potrzeb może kierować Policja.

Wyznaczone miejsca postojowe w okolicy:

ul. Łęczycka (wzorem lat ubiegłych) na tymczasowo wyznaczonym odcinku jednokierunkowym, na jezdni (dojazd od drogi ekspresowej S22)

parkingi przy obu kaplicach cmentarza udostępnione będą przede wszystkim dla pojazdów osób niepełnosprawnych (za okazaniem karty parkingowej).

parkingi gruntowe – będą nieczynne.

ruchem będzie kierowała Policja.

UM Elbląg