Pomnik Twórców Niepodległości w Elblągu wkrótce odsłonięty

2021-11-06 08:00:00(ost. akt: 2021-11-06 08:09:29)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Ma składać się z pięciu granitowych cokołów, z których ten główny, o 20 centymetrów wyższy od pozostałych, zdobić będzie popiersie Józefa Piłsudskiego. Kiedy zobaczymy nowy elbląski pomnik?
Na każdym cokole będą tabliczki z nazwiskami i datami urodzin i śmierci twórców niepodległości. Plac, na którym stanie forma upamiętniająca wyłożony będzie kostką i płytami granitowanymi. Pomnik będzie iluminowany — planowanych jest 7 lamp w osłonach i posadzce, oraz 2 maszty flagowe.

— Idea budowy elbląskiego pomnika nawiązuje do pielęgnowania tożsamości historycznej, związanej z dziedzictwem polskiej państwowości w Kresach Wschodnich w II Rzeczpospolitej. To z Kresów Wschodnich wywodzi swoje korzenia wielu mieszkańców Ziemi Elbląskiej, przymusowo wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron w wyniku działań po II wojnie światowej. Wybudowanie pomnika będzie doskonałym elementem edukacyjno-wychowawczym nowego pokolenia Polaków. Pomnik w Elblągu ma na celu godne upamiętnienie wyjątkowych zasług Józefa Piłsudskiego oraz innych autorów odrodzenia niepodległego bytu Rzeczpospolitej Polskiej, a także uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości w tym roku w listopadzie — mówiła radna Maria Kosecka, która zaproponowała utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu.

Fot. Ryszard Biel

Prace nad pomnikiem rozpoczęły się we wrześniu. A kiedy nastąpi jego uroczyste odsłonięcie? Będzie ku temu okazja podczas Narodowego Święta Niepodległości.

W Elblągu wspólne świętowanie rozpocznie się już 10 listopada. W przeddzień 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o 18 w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR odbędzie się koncert „Elbląg dla Niepodległej” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Lala Czaplicka & Orkiestra Adria.

11 listopada rozpocznie się mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona zostanie o 11 w katedrze pw. Świętego Mikołaja. O 12:15 nastąpi odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej, a o 13:30 rozpoczną się dwa wydarzenia — Bieg Niepodległości, który ruszy ze skrzyżowania Wodnej i Mostowej oraz festyn dla mieszkańców, który odbędzie się na placu przy katedrze.

Czy utworzenie pomnika Piłsudskiego w Elblągu to dobry pomysł?
Tak
33.82%
Nie
44.12%
Tak, ale nie jest to dobry moment
22.06%