Niedziela, 28 listopada 2021. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

"Murem za sędzią Maciejem Rutkiewiczem" [ZDJĘCIA]

2021-11-10 16:51:04 (ost. akt: 2021-11-10 17:22:49)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Sędzia Maciej Rutkiewicz, który umorzył postępowanie wobec prokurator prowadzącej sprawę Amber Gold, został zawieszony na miesiąc w czynnościach służbowych. Dziś sędziowie, prokuratorzy i adwokaci "stanęli za nim murem".

Spółka Amber Gold — przypomnijmy — zawarła ok. 50 tysięcy transakcji o wartości ponad 800 milionów złotych. Dotyczyły one tzw. lokat w złoto. W wyniku działalności spółki wielu pokrzywdzonych straciło oszczędności swojego życia.

Sprawę nadzorowała prokurator Barbara K., której Prokuratura Okręgowa w Legnicy zarzuca niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

W maju 2018 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie wydał zgodę na pociągnięcie prokuratorki do odpowiedzialności karnej. Mimo jej odwołania decyzję utrzymał Sąd Najwyższy.

W połowie grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu, gdyż Barbara K. była prokuratorem w Gdańsku.

Sprawa trafiła do Elbląga, gdzie w poniedziałek tutejszy Sąd Rejonowy umorzył postępowanie wobec pani prokurator. Swoją decyzję argumentował tym, że immunitet Barbary K. nie został skutecznie uchylony.

Rutkiewicz powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

We wtorek decyzją prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszki Walkowiak Maciej Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc w pełnieniu czynności służbowych.

W środę 10 listopada sędziowie Sądu Rejonowego i Okręgowego w Elblągu, adwokaci i prokuratorzy pokazali swoje wsparcie wobec Rutkiewicza, organizując spotkanie, podczas którego prezentowali hasło "Murem za sędzią Maciejem Rutkiewiczem".


— Uważam, że w jakiś sposób musimy zamanifestować swój sprzeciw wobec tego rodzaju postępowaniom. Nie możemy się godzić na takie traktowanie sędziów, które godzi w ich niezawisłość — mówi Patrycja Wojewódka, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.

I dodaje: — Sędzia wydał orzeczenie, które podlega ocenie instancyjnej — prokuratura ma więc możliwość wniesienia wobec niego zażalenia i, z tego, co wiemy z jej zapowiedzi, zamierza skorzystać z tej drogi. I to jest właściwa droga dla weryfikacji prawidłowości orzeczenia, a nie zarządzenie o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych.

Prokuratura Krajowa: Decyzja sądu tworzy groźny chaos prawny


Prokuratura Krajowa zapowiada, że postanowienie sędziego zaskarży po otrzymaniu jego pisemnego uzasadnienia.

— Decyzja sądu podważająca skuteczność uchylenia immunitetu prokurator Barbarze K. tworzy groźny dla porządku publicznego chaos prawny. Może prowadzić do podważania biegu innych postępowań w sprawach, które wymagały bądź będą wymagać uchylenia immunitetu prokuratorskiego albo sędziowskiego — podkreśla PK.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #3080716 | 109.241.*.* 11 lis 2021 15:37

    ...osobnik nadzwyczajnej kasty...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Janos #3080646 | 78.88.*.* 10 lis 2021 22:04

    Ręka rękę myje

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz