Narodowe Święto Niepodległości w Elblągu [ZDJĘCIA]

2021-11-11 16:30:22(ost. akt: 2021-11-11 16:34:56)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Koncert "Elbląg dla Niepodległej", odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości, festyn dla mieszkańców i Bieg Niepodległości — zobaczcie jak wyglądały obchody Narodowego Święta Niepodległości w mieście Piekaryczka.
W tym roku obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Elblągu już 10 listopada niezwykłym koncertem, zorganizowanym w Hali Sportowo-Widowiskowej. W przeddzień 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się koncert „Elbląg dla Niepodległej” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Lala Czaplicka & Orkiestra Adria.


11 listopada rozpoczął się mszą świętą w intencji ojczyzny, która odprawiona została o 11 w katedrze pw. Świętego Mikołaja.

O 12:15 nastąpiło oficjalne odsłonięcie pomnika Twórców Niepodległości przy ul. Rycerskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Piłsudczyków, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, wiceprezydenci Janusz Nowak i Michał Missan, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.


— Święto Niepodległości jest jednym z naszych najważniejszych i najbardziej radosnych świąt narodowych. W ten sposób upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległego państwa. Zostało to okupione ogromnymi ofiarami, dlatego z szacunkiem i wdzięcznością pochylamy głowy wobec naszych przodków przed pomnikiem Twórców Niepodległości — zaczął marszałek.

I mówił: — Polsce nikt wolności nie podarował, odrodzenie Rzeczypospolitej nie powiodłoby się gdyby nie konkretni ludzie i środowiska polityczne — było to zasługą pokolenia niepokornych, którego wybitnymi przedstawicielami byli Piłsudski, Dmowski, Daszyński, Paderewski i Witos — wszyscy szli ku niepodległej różnymi drogami, ale z jedną ważną cechą — to pokolenie miało wyostrzony zmysł państwowy i wiedziało, czym jest poświęcenie, służba, ofiarna praca dla państwa niepodległego i suwerennego. Historia wiele razy pokazała, że nic nie jest dane na zawsze. Polska upadała gdy Polacy przestali się o nią troszczyć, dlatego niepodległość należy umacniać każdego dnia, a o najważniejsze wartości dla narodu — wolność i demokrację — musimy dbać i stale je pielęgnować.

A prezydent Elbląga powiedział: — Pomnik Twórców Niepodległości staje się dla nas miejscem symbolicznie upamiętniającym odzyskaną niepodległość, a w szczególności jej wybitnych twórców. Potrzebujemy symboli — one są nośnikiem naszej tożsamości, do nich odwołujemy się w chwilach chwały, a także w momencie próby, jak i zagrożenia. Ta symbolika ważna jest również w Elblągu — dumnym mieście I Rzeczpospolitej — który wrócił w granice Polski po 1945 roku.

Głos zabrał również Antoni Czyżyk: — 103 lata temu, po 123 latach represji i niewoli, Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata. 11 listopada to nie jest kolejny zwyczajny dzień, to wyjątkowe święto w życiu każdego Polaka — powiedział przewodniczący Rady Miejskiej.

I dodał: — Święto Niepodległości to ważna rocznica w dziejach naszego kraju. Niepodległość bowiem nie jest dana nam na zawsze, stale musimy ją budować i strzec jej wspólnie jako naród — jako wspólnota — ponad podziałami. Wydarzenia sprzed 103 lat powinny być nie tylko pielęgnowane w naszej pamięci, ale powinny także stać się źródłem refleksji i inspiracji, ponieważ o tym, czy Polska nadal będzie niepodległa, decydujemy my sami przez nasze działania.

Związek Piłsudczyków odznaczył złotym krzyżem Gustawa Marka Brzezina, Antoniego Czyżyka, Witolda Wróblewskiego i biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Bieg Niepodległości i festyn dla mieszkańców


Zawody o 11:00 rozpoczął Mały Bieg Niepodległości, w którym, na dystansach od 50 do 500 metrów pobiegli najmłodsi mieszkańcy Elbląga.

O 13:30 ze skrzyżowania Wodnej i Mostowej ruszył VII Elbląski Bieg Niepodległości. Jak poinformowali organizatorzy, najmłodszy uczestnik biegu miał zaledwie 8 miesięcy, a najstarszy - 74 lata. Większość uczestników biegu stanowili mężczyźni.

VII Bieg Niepodległości odbywał się na dystansie 10 km i składał z trzech pętli po 3,33 km. Uczestnicy biegli ulicami Wałową, Stoczniową, Królewiecką, Pocztową, Armii Krajowej, 12 Lutego, Hetmańską, Tysiąclecia, Rycerską, Wigilijną, Zamkową, Wapienną, Bulwarem Zygmunta Augusta.

Jednocześnie na placu pod katedrą trwał festyn dla mieszkańców, podczas którego jedną z największych atrakcji była degustacja prawdziwej wojskowej grochówki.