Jachtklub Elbląg zaprasza na spotkanie o historii regionu

2021-11-15 20:25:11(ost. akt: 2021-11-15 14:50:29)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W najbliższą środę — 17 listopada — Jachtklub Elbląg zaprasza do swojej siedziby na kawiarenkę historyczną. Dr Tomasz Gliniecki, wygłosi prelekcję o historii regionu pt. „Lodowa pułapka. Ataki na niemieckie szlaki transportowe po Zalewie Wiślanym w 1945 roku”.
W ostatnich miesiącach II wojny światowej po zamarzniętym Zalewie Wiślanym odbywała się ewakuacja wojsk niemieckich i ludności cywilnej z odciętego walkami regionu Prus Wschodnich.

Przez wiele tygodni trasy komunikacyjne poprowadzone były po lodzie. Radzieckie lotnictwo, a zwłaszcza samoloty szturmowe, atakowały te drogi, niszcząc transporty o charakterze wojskowym, jak i cywilnym.

Prelegent zanalizuje wydarzenia z lutego-marca 1945 r., przywołując wspomnienia Niemców i archiwalną dokumentację jednostek lotniczych Armii Czerwonej. Przedstawi także unikatowe zdjęcia z rozpoznania lotniczego, na których widać jadące po lodzie kolumny cywilnych wozów konnych.

Tomasz Gliniecki – elblążanin, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Obecnie pracownik naukowy Muzeum Stutthof w Sztutowie, wcześniej zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i kierownik działu w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Przez wiele lat był dziennikarzem mediów regionalnych, w tym redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”, stąd zainteresowania badawcze lokuje na styku historii wojskowości z medioznawstwem. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 przy ul. Radomskiej 29. Wstęp wolny.

Jachtklub Elbląg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ??? #3081196 | 83.25.*.* 16 lis 2021 05:42

    Śmiechu warte. Jeżeli już to: "na Zalewie Wiślanym, na zalodzonym Zalewie Wiślanym, na zamarzniętym Zalewie Wiślanym" ale nie "po Zalewie", po którym można pływać, ale nie chodzić i uciekać.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz