Wtorek, 16 sierpnia 2022. imieniny: Joachima, Nory, Stefana

Prokuratura przeciwna umorzeniu postępowania wobec Barbary K.

2021-11-22 11:31:40 (ost. akt: 2021-11-22 11:41:41)
Amber Gold miał swój oddział również w Elblągu

Amber Gold miał swój oddział również w Elblągu

Autor zdjęcia: Rafał Maliszewski

Prokuratura złożyła zażalenie na postanowienie dotyczące umorzenia postępowania w sprawie Barbary K. Prokuratorce związanej z aferą Amber Gold, zarzuca się niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

W wyniku działalności spółki, która zawarła około 50 tysięcy transakcji o wartości ponad 800 milionów złotych, oszczędności swojego życia straciło wielu pokrzywdzonych.

Sprawę nadzorowała prokurator Barbara K., która w ocenie Prokuratury Okręgowej w Legnicy w rażący sposób zaniedbała swoje obowiązki, ignorując informacje o przestępczej działalności Amber Gold i nie wykonując wielu oczywistych z punktu widzenia śledztwa czynności.

— W rezultacie umożliwiła kontynuowanie przestępczej działalności przez Marcina P. i kierowaną przez niego spółkę Amber Gold, której działania doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem niemal 19 tysięcy osób — przekazywała legnicka prokuratura.

W maju 2018 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym w Warszawie wydał zgodę na pociągnięcie prokuratorki do odpowiedzialności karnej. Mimo jej odwołania decyzję utrzymał Sąd Najwyższy.

W połowie grudnia ubiegłego roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ wystąpił z wnioskiem do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innego sądu, gdyż Barbara K. była prokuratorem w Gdańsku.

Sprawa trafiła do Elbląga, gdzie 8 listopada 2021 tutejszy Sąd Rejonowy umorzył postępowanie wobec pani prokurator. Swoją decyzję argumentował tym, że immunitet Barbary K. nie został skutecznie uchylony.

Sędzia Maciej Rutkiewicz powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca 2021, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

We wtorek 9 listopada decyzją prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszki Walkowiak Maciej Rutkiewicz został zawieszony na miesiąc w pełnieniu czynności służbowych. Już kolejnego dnia sędziowie Sądu Rejonowego i Okręgowego w Elblągu, adwokaci i prokuratorzy okazali swoje wsparcie wobec Rutkiewicza, organizując spotkanie, podczas którego prezentowali hasło "Murem za sędzią Maciejem Rutkiewiczem".


— Sędzia wydał orzeczenie, które podlega ocenie instancyjnej — prokuratura ma więc możliwość wniesienia wobec niego zażalenia i, z tego, co wiemy z jej zapowiedzi, zamierza skorzystać z tej drogi. I to jest właściwa droga dla weryfikacji prawidłowości orzeczenia, a nie zarządzenie o zawieszeniu sędziego w czynnościach służbowych — mówiła wówczas Patrycja Wojewódka, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu.

Tak też się stało.
Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski poinformował, że 17 listopada wpłynęło zażalenie prokuratury na postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie Barbary K. i obciążeniu kosztami postępowania Skarbu Państwa.

— Stronom wysłano zawiadomienie o przyjęciu środka zaskarżenia. Ponadto oskarżonej i jej obrońcy wysłano odpis zażalenia. Akta sprawy zostaną przedstawione Sądowi Okręgowemu w Elblągu z zażaleniem po otrzymaniu potwierdzeń doręczenia stronom wskazanych przeze mnie zawiadomień i odpisów zażalenia — przekazał Koronowski.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zuzanna #3082431 | 138.199.*.* 25 lis 2021 22:13

  Witam, Potrzebujesz środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej? kupić samochód lub dom? Potrzebujesz pomocy finansowej z powodów osobistych? Radzę skontaktować się z „NOVELTY FINANCE INC”, aby pomóc Ci w uzyskaniu wymaganych środków. Są elastyczne: oferują różne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które można dostosować do własnych potrzeb finansowych i okoliczności przy dotowanym oprocentowaniu w wysokości 3%. Jeśli potrzebujesz pożyczki w ciągu 24 godzin, skontaktuj się z „NOVELTY FINANCE INC” za pośrednictwem tego adresu e-mail: (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktuj się z Daviną Claire przez WhatsApp/Telegram pod numerem: +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i uzyskać informacje ustne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Paul Msrk #3081911 | 83.23.*.* 22 lis 2021 14:10

  Pierwszy raz banda złodziejska zwana PO okradła oszukała czy wyprzedała czerwonym za złotówkę wielomiliardowy wspólny majątek.Przecież bąk z rudym wiedzieli że to lipa,Dziwne że już tego nie umorzyli zgodnie z doktryną Najmana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. ART.76 kONSTYTUCJI #3081901 | 83.9.*.* 22 lis 2021 13:40

  A JA ZAWIADAMIAM TRYBUNAŁ STANU ŻE ORGANY WŁADZY PUBLICZNEJ NIE DOPEŁNIŁY SWOICH OBOWIĄZKÓW KTÓRE NA NICH NAŁOŻYŁAM!!!!!!1

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 4. ART.76 kONSTYTUCJI #3081898 | 83.9.*.* 22 lis 2021 13:40

  A JA ZAWIADAMIAM TRYBUNAŁ STANU ŻE ORGANY WŁADZY PUBLICZNEJ NIE DOPEŁNIŁY SWOICH OBOWIĄZKÓW KTÓRE NA NICH NAŁOŻYŁAM!!!!!!1

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 5. ART.76 kONSTYTUCJI #3081897 | 83.9.*.* 22 lis 2021 13:40

  A JA ZAWIADAMIAM TRYBUNAŁ STANU ŻE ORGANY WŁADZY PUBLICZNEJ NIE DOPEŁNIŁY SWOICH OBOWIĄZKÓW KTÓRE NA NICH NAŁOŻYŁAM!!!!!!1

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)