Bezpłatna mammografia w Elblągu. Kiedy będzie można zrobić badanie?

2021-11-23 18:22:21(ost. akt: 2021-11-23 16:41:36)

Autor zdjęcia: freepik

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Elblążanki będą mogły skorzystać z darmowego badania jeszcze w tym roku.
Założeniem programu jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 proc. uprawnionych pań.

Pamiętajmy — wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

Elblążanki będą mogły bezpłatnie wykonać badanie już 16 grudnia w godzinach 10-17 w mammobusie przy ul. Teatralnej 5 (parking marketu Kaufland).

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Rejestracji można dokonać telefonicznie pod nr tel. 58 666 24 44 lub internetowo na mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie warto zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań i personelu medycznego należy stawić się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

źródło: Lux Med