Przekop Mierzei Wiślanej: Prace idą zgodnie z planem [ZDJĘCIA + VIDEO]

2021-12-03 12:30:01(ost. akt: 2021-12-03 11:01:43)

Autor zdjęcia: NDI/Besix

Trwa obudowa brzegów rzeki Elbląg i budowa mostu w Nowakowie, a przetarg na pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym został już ogłoszony. – Z optymizmem patrzymy na terminowe zakończenie robót na Mierzei Wiślanej – mówi Marek Gróbarczyk.
Wiceminister infrastruktury informuje, że prace na budowie kanału żeglugowego realizowane są sprawnie.

– Celem inwestycji jest połączenie Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską. Aby ruch statków był możliwy i jednocześnie nie ograniczał ruchu samochodowego, niezbędne jest wybudowanie między innymi kanału żeglugowego ze śluzą, mostów obrotowych i kapitanatu, czyli przestrzeni, z której będzie można tym wszystkim zarządzać – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska z Urządu Morskiego w Gdyni.

To właśnie Kapitanat Portu Nowy Świat odpowiedzialny będzie za nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi, ochroną środowiska, ochroną przeciwpożarową oraz kontrola nad przeprawą śluzową.


– Dodatkowymi zadaniami będzie obsługa bram śluzy, mostów obrotowych i regulacja ruchu kołowego w obrębie kapitanatu i przeprawy śluzowej – tłumaczy Paweł Perkowski, koordynator ds. Kapitanatu Nowy Świat z Urzędu Morskiego w Gdyni.

W stacji operatorskiej nie zabraknie najwyższej klasy wyposażenia, ale sam system nie będzie działał bez odpowiednich specjalistów.

– W kapitanacie pracować będzie kapitan, jego zastępca, oficerowie inspekcyjni, oficerowie kierujący ruchem portowym i bosmani. Co ciekawe, rekrutacja na oficerów i bosmanów do pracy w przyszłym kapitanacie już trwa – przekazuje Kierzkowska.

Trzy bloki funkcjonalne


System sterowania można podzielić na trzy bloki funkcjonalne. Pierwszy to stanowisko odpowiedzialne za samą przeprawę, które będzie odpowiedzialne za monitorowanie procesów zachodzących w momencie przepływania statków – obrót mostów, otwieranie i zamykanie bram śluzy południowej i północnej, sterowanie rogatkami, sygnalizatorami czy szlabanami.

– Stanowisko to składa się m.in. z monitorów wielogabarytowych dotykowych i paneli awaryjnych, które w momencie ewentualnej usterki pozwolą otworzyć lub zamknąć dany most czy stertować bramami śluzy – wyjaśnia Łukasz Biernat, koordynator robót branżowych w konsorcjum NDI/Besix.

Drugi blok to stanowisko rezerwowe dla przeprawy części południowej, czyli wejścia do rzeki Elbląg. To właśnie ono będzie umożliwiało sterowanie mostem w Nowakowie w przypadku awarii.

– Trzecim blokiem funkcjonalnym jest stanowisko ochrony obiektu, które obsługuje system sygnalizacji pożaru czy włamania i napadu, kontroli dostępu, a także prawie 100 kamer systemu telewizji dozorowej i ochrony perymetrycznej – mówi Łukasz Biernat.

Nie zapominają o zwierzętach


W obrębie sztucznej wyspy powstającej na Zalewie Wiślanym, która docelowo ma mieć powierzchnię 181 hektarów, wykonano już większość prac związanych z pogrążaniem ścianek szczelnych i montażem ściągów. Obecnie trwają roboty czerpalne, zasypywanie grobli wyspy, układanie kamienia na pasie technicznym i narzut kamienia hydrotechnicznego na skarpę. Wkrótce wykonana zostanie połowa cięcia ścianki szczelnej.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców pobliskich lasów na terenie inwestycji powstaną dwa przejścia dla zwierząt.

– Pochylnie – po dwie na każdym brzegu – mają szerokość 5 metrów i długość 22 metrów – mówi Dorota Słabek, naczelnik wydziału oddziaływania inwestycji na środowisko w Urzędzie Morskim w Gdyni.

I dodaje: – Aby ułatwić zwierzętom wydostanie się z kanału, nawierzchnie pochylni zostaną wykonane z geokraty, wypełnionej żwirem i otoczakami, a następnie będą obsiane trawą. Nasadzona zostanie także zieleń naprowadzająca do pochylni.

A Magdalena Kierzkowska informuje: – Poza tym wzdłuż kanału zostaną wydzielone rejony o największym zaciemnieniu w porze nocnej, natomiast wzdłuż mierzei nasadzone zostaną pasy zieleni średniej bez oświetlenia. Samo oświetlenie kanału żeglugowego, układu drogowego i dróg technologicznych w jego pobliżu będzie miało możliwe najcieplejszą barwę tak, by zminimalizować efekt bariery dla ptaków i nietoperzy. Pod nadzorem ornitologa przygotowano też 57 budek dla ptaków i 100 dla nietoperzy.


Co dalej?


Roboty od mostu południowego do Zalewu Wiślanego są już na ukończeniu.
– Wykonane są oczepy żelbetowe, droga techniczna wraz z nawierzchnią z kostki. Kończymy montowanie elementów wyposażenia hydrotechnicznego – wylicza Wojciech Deputat, kierownik robót drogowych z konsorcjum NDI/Besix.

Od strony zachodniej zakończyły się prace związane z wykonaniem narzutu kamiennego, a od strony wschodniej tego typu prace zakończą się niebawem.

– W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót ziemnych związanych z wykopami o rzędnej 2,5 do poziomu spodu kanału żeglugowego. Dla wykonania tych robót istotne były sprawy środowiskowe – podkreśla Wojciech Deputat.

Warunki atmosferyczne są coraz trudniejsze, ale wykonawca ma ambitne plany.

– W najbliższych miesiącach są to prace na Zatoce Gdańskiej, tj. zakończenie zasypywania grodzy na Falochronie Zachodnim, kontynuacja prac narzutowych i robót żelbetowych na obu falochronach czy wykonywanie podłoża i warstwy wyrównawczej z betonu i nadbudowy także na obu falochronach. W rejonie śluzy w dalszym ciągu będą wykonywane oczepy na ścianach. Przewidziano też montaż elementów konstrukcji stalowej bram oraz mechaniki, a także wyposażenia hydrotechnicznego. Rozpoczęły się również próbne obciążenie Mostu Północnego. Most Południowy został oddany do użytku już na początku lata – przypomina Magdalena Kierzkowska.

Pierwsza część budowy kanału ma zakończyć się już w 2022. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Davina Claire #3086136 | 46.166.*.* 26 gru 2021 19:45

  OFERTA POŻYCZKI OD "NOVELTY FINANCE INC" Witaj!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złożyć wniosek o pożyczkę za pośrednictwem Novelty Finance Inc. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do [noveltyfinances@gmail.com] lub zadzwoń / WhatsApp przez: +447915601531] Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 5 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami bankowymi. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że wyślesz nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) WhatsApp/Te legram: +447915601531 Telefon: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. onyx #3083335 | 109.241.*.* 3 gru 2021 20:53

  ...a dlaczego budowa tunelu pod Świną przebiega bez żadnych sprzeciwów i plucia na Kaczyńskiego?, czyżby tam są mądrzejsi mieszkańcy niż w Elblągu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzes #3083298 3 gru 2021 15:52

  Kanał Sueski o długości 163km budowano 10lat. Kanał Kaczyńskiego o długości 1,3km budują trzy lata !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Stary dziad #3083287 3 gru 2021 14:26

   Ależ to wąziutkie, jak choryzonty Kaczyńskiego. Tam się nawet ponton z uchodźcami ledwo zmieści, a co dopiero statek morski...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)