Czytam, bo lubię: Andersen. W poszukiwaniu szczęścia

2021-12-11 08:00:00(ost. akt: 2021-12-10 10:26:03)
Wioletta Piasecka

Wioletta Piasecka

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Wioletta Piasecka to pochodząca z Elbląga autorka książek dla dzieci. Z czasem w życiu pisarki przyszedł również czas na tworzenie literatury dla dorosłych, ale tym razem polecam książkę, która idealnie sprawdzi się na prezent dla każdego malucha.
Pierwsza książka Wioletty Piaseckiej „Zaczarowana kraina bajek” została wydana w 1999 roku. Po niej ukazały się kolejne, a dzieci pokochały tworzone przez autorkę historie. Podobnie było ze spisaną specjalnie dla najmłodszych czytelników biografią Hansa Christiana Andersena.

Dlaczego Andersen? Zaczęło się od pracy dyplomowej.
– Promotorka poinformowała studentów, że ktoś z nas napisze o twórczości Andersena dla dorosłych. Sądziłam wówczas, że tworzył on tylko dla dzieci. Pani profesor stwierdziła, że skoro o tym nie wiem, to właśnie ja podejmę się tego tematu. Pierwszy rozdział miał być poświęcony biografii Andersena – zawsze myślałam, że był to bogaty dziadek, który z fajką, przy kominku wymyślał historie dla dzieci – przyznaje Wioletta Piasecka.

I informuje: – Odkryłam jednak historię niesamowitego chłopca, który urodził się w tak biednej rodzinie, że kradł ze szpitala chleb dla siebie i rodziców. Nikt z jego bliskich nie potrafił pisać, a ojciec z trudem nauczył się czytać. Nauka dostępna była wówczas tylko dla chłopców z bogatych domów. Bardzo zaangażowałam się w prace nad rozdziałem biograficznym, jeździłam po uczelniach i bibliotekach, by zgromadzić jak najwięcej informacji na temat życia Andersena, a już na piątym roku zaczęłam pisać o nim książkę dla dzieci.

Fot. Wydawnictwo Niko

"Andersen. W poszukiwaniu szczęścia" sprawdzi się jako prezent dla każdego dziecka. Dzięki tej książce maluchy dowiedzą się co nieco o autorze najpiękniejszych baśni, wśród których można wymienić "Brzydkie kaczątko", "Calineczkę" czy "Dziewczynkę z Zapałkami".

Historia dzieciństwa najpopularniejszego bajkopisarza opowiedziana przez Wiolettę Piasecką udowadnia, że nie należy tracić wiary w sens tego, co robimy i pokazuje, że wielka siła, która drzemie w każdym z nas, pomaga w realizacji nawet najtrudniejszych zadań.

Kamila Kornacka