Frombork: Umowa na przebudowę portu podpisana

2021-12-10 13:50:16(ost. akt: 2021-12-10 14:10:56)

Autor zdjęcia: Urząd Morski w Gdyni

W piątkowe południe 10 grudnia w Nowym Pałacu Biskupim we Fromborku podpisana została umowa na przebudowę tamtejszego portu rybackiego. Inwestycja warta jest 17 milionów złotych, a czas jej wykonania to 20 miesięcy.
Urząd Morski w Gdyni podpisał dziś we Fromborku umowę z wykonawcą wartej kilkanaście milionów złotych przebudowy tamtejszego portu rybackiego. W wyniku przebudowy portu ulegną zmianie jego parametry użytkowe — w tym dopuszczalne obciążenie i głębokość — z 1,5 do 2,5 m.

— Dzięki przebudowie ulepszona zostanie konstrukcja hydrotechniczna, będąca aktualnie w złym stanie technicznym. Powiększony i pogłębiony zostanie również basen portowy, co wpłynie na zwiększenie ilości miejsc postojowych, wielkość wchodzących jednostek oraz poprawę bezpieczeństwa żeglugi — wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Ogromną szansę w przebudowie dostrzega między innymi Zbigniew Pietkiewicz. Burmistrz Fromborka przyznaje, że w mieście Kopernika ma znaczenie gospodarcze i turystyczne.

— Nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty na naszych terenach, co w chwili obecnej stało się wręcz normą — zauważa Pietkiewicz.

I zdradza: — Kolejnym naszym krokiem rozwoju będą starania o pozyskanie środków finansowych zewnętrznych z przeznaczeniem na dalszy rozwój strefy „B” obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuacji modernizacji falochronu tzw. starego molo, czy stworzenie mariny dla różnych jednostek pływających, która stałaby się częścią składową i naturalnym uzupełnieniem zachodniej części fromborskiego portu.

W podpisaniu umowy udział wziął m.in. wiceminister infrastruktury. Grzegorz Witkowski przyznaje: — Cieszę się na kolejne przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Morski w Gdyni na Zalewie Wiślanym. Chcemy, aby wraz z wielką inwestycją, jaką jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, rozwinęły się porty Zalewu Wiślanego. Dzięki tej inwestycji zyskają mieszkańcy oraz cały region.

A tak wyglądać ma port po przebudowie


Fot. Nadesłane przez Urząd Morski w Gdyni

Fot. Nadesłane przez Urząd Morski w Gdyni