Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

XVI międzynarodowy turniej hokeja na sledżach [ZDJĘCIA]

2021-12-13 14:21:42 (ost. akt: 2021-12-13 14:25:01)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W miniony weekend na lodowisku Helena w Elblągu odbył się XVI międzynarodowy turniej w hokeja na sledżach z udziałem reprezentacji Francji, Czech i Polski. Turniej wygrali Czesi oparci na zawodnikach z Ołomuńca.


Integracyjny Klub Sportowy Atak Elbląg po raz szesnasty zorganizował turniej w hokeja na lodzie drużyn niepełnosprawnych, jeżdżących na sledżach.

Do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły: Reprezentacja Francji, Czech (oparta na zawodnikach z Ołomuńca) oraz reprezentacja Polski (w której grają zawodnicy IKS Atak Elbląg, jedynego klubu w Polsce, szkolącego niepełnosprawnych sportowców w hokeju na sledżach).

Przed turniejem zdecydowanym faworytem była drużyna naszych południowych sąsiadów, w której barwach występują reprezentanci kraju, którzy przygotowują się do Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

No i Czesi rzeczywiście nie mieli sobie równych. Nie tylko wygrali wszystkie pięć spotkań, ale i strzelili najwięcej 31 bramek oraz najmniej ich stracili, bo zaledwie pięć.

W pierwszym dniu turnieju odbyły się cztery mecze, a zespoły grały w dwóch tercjach po 20 min. W godzinach dopołudniowych Polska pokonała Francję 15:0 i przegrała z Czechami 2:4. Z kolei Czesi wygrali z Francją 9:0. W godzinach popołudniowych Polska ponownie zmierzyła się z Czechami i przegrała 1:5.

W drugim dniu turnieju odbyły się trzy mecze. Francuzi nie sprostali Czechom i przegrali 1:8 oraz ulegli gospodarzom 3:10. W ostatnim spotkaniu turnieju mecz Polska — Czechy odbywał się w pełnym czasie 3x20 min czystej gry i ponownie zakończył się zwycięstwem gości 5:1.

Turniej odbywał się pod patronatem prezydenta miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego. Wszystkie uczestniczące zespoły oprócz pamiątkowych medali otrzymały również puchary.

Po meczu trener reprezentacji Polski Tomasz Woźny powiedział: — Czesi pokazali nie tylko dobrą grę, ale także wysoki poziom wyszkolenia techniki indywidualnej. Jeśli chodzi o nasz zespół, mimo porażek, graliśmy z nimi całkiem dobrze, tocząc wyrównane pojedynki, w którym decydowała lepsza skuteczność, większa rutyna i przy tym większa dojrzałość taktyczna. Poziomem odbiegali Francuzi, ale ta drużyna, trenuje z sobą dopiero od trzech lat.

Reprezentacja Polski grała w składzie: Kamil Zgórzyński, Łukasz Sekólski — Sylwester Flis, Mateusz Murawski, Szymon Hak, Mariusz Zieliński, Marcin Hebda, Łukasz Ciuła, Radosław Drapała, Sebastian Kartosz.

Jerzy Kuczyński