Ksiądz powinien posiadać paszport covidowy?

2021-12-16 09:20:48(ost. akt: 2021-12-16 09:56:55)
biskup Jezierski

biskup Jezierski

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Biskup elbląski Jacek Jezierski opublikował wskazania dotyczące wizyt kolędowych. Jak zaznacza duchowny, są przypadki, w których wierni mogą odmówić wpuszczenia księdza do swojego domu.
W ubiegłym roku — przypomnijmy — diecezja elbląska odwołała wizyty duszpasterzy w domach parafian.

— Tym razem epidemia uniemożliwia wizyty i spotkania kolędowe. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań. Dlatego rezygnujemy z kolędy 2020/2021. Kierujemy się bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży — informował wówczas biskup Jacek Jezierski.

I radził: — Serdecznie proszę, o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie z napisem „kolęda” rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji. Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii.

A jak będzie tym razem?


— Trwa czwarta fala epidemii. W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami — zaczyna elbląski biskup. I przypomina, że księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie.

Jacek Jezierski informuje, że parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy jeśli czują się zagrożeni zarażeniem, a odwiedzający ich ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne — dystans, maseczka, dezynfekcja rąk.

Ile powinna trwać wizyta księdza w naszym domu? — Maksymalnie piętnaście minut — odpowiada biskup. A w swoich zaleceniach zaznacza, że przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony.

Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza — przekazuje Jacek Jezierski.

Zgodnie z zaleceniami duchownego, w kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.

A co z tymi, którzy faktycznie nie zdecydują się na przyjęcie kolędy we własnym domu? Jak zauważa biskup, jedną z opcji jest zorganizowanie w kościele mszy świętej ze specjalnym błogosławieństwem dla rodzin.

Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami — podkreśla elbląski biskup.
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zniesmaczonny #3087535 | 83.20.*.* 12 sty 2022 14:39

  Kolęda się nieodbedzie to dlaczego proboszcz parafi Kwietniewo KS.P.Ł CHODZI PO KOLEDZIE DO KAŻDEJ CHAŁUPY ZAPOWIADA KOLEJNE MIEJCOWOŚCI I WOGÓLE NIE INFORMOWAŁ ZE KĘDA NA WYRAZNE ZAPROSZENIE NIC NIEWSPOMNIAL O ZARZADZENIU BISKUPA CZY JEGO NIC NIEOBOWIAZUJE JEST PONAD WSZYSTKIM CO Z TEGO ZE POKAŻE PASZPORT COVIDOWY JAK NIEWIADOMO Z KAD PRZYLEZIE I PRZYNIESIE WIRUSA LUDZI JEST DUŻO CHORUJA I UKRYWAJĄ ZNSM TAKICH I PLEBAN NIEPRZESTRZEGA ZASAD NAWET DEZYNFEKCJI RAK W KOŚCIELE ROZDAJE KOMUNIĘ Z UST DO UST A RAK NIEPSIKA A SA TACY ZE W DOMU CHOTOBA A ONI IDA DO KOSCIOLA I DO KOMUNI BISKUP GO NIEPOSKROMI NIE DA REPRYMEDY BO TO PODOBNO DOBRZY KOLEDZY I KS.P.Ł ROBI CO CHCE

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Davina Claire #3086135 | 46.166.*.* 26 gru 2021 19:44

  OFERTA POŻYCZKI OD "NOVELTY FINANCE INC" Witaj!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złożyć wniosek o pożyczkę za pośrednictwem Novelty Finance Inc. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do [noveltyfinances@gmail.com] lub zadzwoń / WhatsApp przez: +447915601531] Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 5 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami bankowymi. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że wyślesz nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) WhatsApp/Te legram: +447915601531 Telefon: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. neuropteryx #3084942 17 gru 2021 07:04

  W+Y+P+I+E+R+D+A+L+A+Ć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dorota #3084897 16 gru 2021 18:54

  Biskup bardzo małej wiary w Boga.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dorota #3084896 16 gru 2021 18:52

   Przyjmujący księdza nie posiadają prawa upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)