Jacek Protas: Nasz region potrzebuje opieki rządu

2021-12-21 16:58:07(ost. akt: 2021-12-21 17:12:44)
Jacek Protas: Nasz region potrzebuje opieki rządu

Jacek Protas: Nasz region potrzebuje opieki rządu

Autor zdjęcia: xx

Wnioskowaliśmy o kilka ważnych dla naszego regionu poprawek do budżetu na 2022, wśród nich znalazły się inwestycje istotne dla Elbląga. Wszystkie zostały odrzucone — informuje Jacek Protas.
Podczas zwołanej przez senatora Jerzego Wcisłę konferencji prasowej, Jacek Protas podsumował mijający rok pod względem finansowym.

— Koniec roku to tradycyjnie moment, kiedy uchwalany jest budżet na kolejny rok, ale to jednocześnie okazja do pewnych podsumowań mijających 12 miesięcy. Poruszaliśmy już temat traktowania naszego regionu zwłaszcza w kwestii dotacji, które w tej chwili rząd dość hojnie rozdziela. Kontrolowaliśmy Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i pokazywaliśmy, że środki były przyznawane bez żadnych zasad — nasze województwo — w tabeli ilości przekazanych poszczególnym regionom środków — było trzecie od końca. Kiedy województwo podkarpackie otrzymało 592 miliony złotych, warmińsko-mazurskie — 222 miliony złotych. Na jednego mieszkańca to 278 zł w województwie podkarpackim, a na Warmii i Mazurach — 154 zł — wyliczał Protas.

I kontynuował: — Prawie 24 miliardy rozdzielono w ramach Polskiego Ładu z Programu Inwestycji Strategicznych — województwo warmińsko-mazurskie tym razem znalazło się na miejscu czwartym od końca. Podlaskie dostało 75 zł na mieszkańca, świętokrzyskie — 71, zachodniopomorskie — 58, a warmińsko-mazurskie — 23 złote.

Polityk zwrócił się z apelem do Mateusza Morawieckiego: — W imieniu samorządowców województwa warmińsko-mazurskiego i posłów opozycji podkreślam — panie premierze, mieszkańcy naszego województwa są takimi samymi obywatelami jak mieszkańcy Podkarpacia, Podlasia, Lubelszczyzny czy Małopolski. Tak samo mamy olbrzymie potrzeby, najniższy dochód na jednego mieszkańca, niskie PKB i szczególnie potrzebujemy opieki rządu.

Jacek Protas poinformował, że wśród poprawek do budżetu znalazły się trzy ważne dla Elbląga inwestycje.

— Wnioskowaliśmy o 20 milionów złotych na utworzenie nowej pozycji budżetowej pod nazwą budowa połączenia drogowego z budową mostu przez rzekę Elbląg. Kolejna to 31 milionów na budowę zbiornika retencyjnego na rzece Kumieli — sami wiemy, że ten zbiornik jest niezbędny. A trzecia inwestycja, o którą wnioskowaliśmy, to modernizacja wraz z wyposażeniem onkologii klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu warta 20 milionów. Wszystkie zostały odrzucone — zaznaczył poseł.

A dyrektorka elbląskiego WSZ dodała: — Wniosek dotyczący szpitala jest już składany po raz drugi, bo w poprzednim budżecie również wnioskowałam o to, by znalazła się w nim modernizacja naszego oddziału, który medycznie jest prowadzony bardzo dobrze, ale warunki dla pacjentów na oddziale dziennym chemioterapii są naprawdę trudne. W tej chwili wszystko mamy gotowe, by przystąpić do tej modernizacji, potrzebujemy tylko środków finansowych.

Sejm przyjął budżet 17 grudnia, a zgodnie z harmonogramem przekazanie ustawy budżetowej do Senatu ma nastąpić 23 grudnia. Na 12 stycznia planowane jest podjęcie przez Senat uchwały w sprawie ustawy budżetowej na 2022, a 14 stycznia poprawki Senatu rozpatrzy Komisja Finansów Publicznych. Według harmonogramu przekazanie ustawy do podpisu prezydenta ma nastąpić do 31 stycznia.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ziutek #3086071 | 5.173.*.* 24 gru 2021 13:32

    Wam potrzebna pomoc,ale nie rządu tylko psychiatry.

    odpowiedz na ten komentarz