Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Paulina Teysler: Towarzyszę kobietom na każdym etapie

2022-01-22 08:00:00 (ost. akt: 2022-01-21 15:30:41)
Paulina Teysler: Towarzyszę kobietom na każdym etapie

Paulina Teysler: Towarzyszę kobietom na każdym etapie

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Kim właściwie jest położna? — To osoba, która opiekuje się kobietą na każdym etapie jej życia — odpowiada Paulina Teysler i mówi o tym jak zawód, który od ponad trzech dekad wykonuje jej mama, studia i własna ciąża zainspirowały ją do stworzenia Womed.

Naszym zadaniem jest przygotowanie kobiety do ciąży, rozpoznawanie ciąży, sprawowanie opieki nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej, kierowanie na badania konieczne do jak najwcześniejszego rozpoznania ciąży wysokiego ryzyka, przyjmowanie porodu, towarzyszenie kobietom w okresie połogu i na początkowym etapie macierzyństwa. Ale to nie wszystko — zajmujemy się też kobietami w czasie klimakterium i senium, albo gdy cierpią na choroby ginekologiczne — wyjaśnia Paulina Teysler — położna, a prywatnie mama małego Antosia.

Paulina pochodzi z Elbląga i, chociaż na czas studiów przeniosła się do Gdańska, wiedziała, że kiedyś wróci do rodzinnego miasta i że na pewno będzie w przyszłości pracować z ludźmi i dla ludzi.


— Na początku nie byłam pewna, czym dokładnie chcę się zająć, ale wiedziałam, że wybiorę zawód medyczny. Przez długi czas obserwowałam swoją mamę i ku jej zaskoczeniu, wybrałam tę drogę, którą ona podąża zawodowo już od 31 lat — położnictwo. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że to właśnie mama zaszczepiła we mnie miłość do ludzi i do samej profesji, którą dziś obie wykonujemy — przyznaje moja rozmówczyni.

Wybór tego kierunku niewątpliwie okazał się trafny.
— Studia pokazały mi, że mam dużą samodzielność zawodową, co było i jest dla mnie bardzo ważne. Okazało się, że mogę pracować z kobietami na różnych etapach życia kobiety i tak w mojej głowie pojawiły się marzenia o miejscu, w którym kobiety mogą dzielić się wiedzą, wspierać się nawzajem i dbać o siebie i swoje rodziny — relacjonuje Paulina.

Po studiach rozpoczęła pracę w gdańskim szpitalu na oddziale patologii ciąży — sporo się nauczyła, ale wśród codziennych licznych obowiązków, brakowało jej czasu na zwyczajną rozmowę z ciężarnymi. — Praca w szpitalu, a praca w środowisku jest zupełnie inną pracą — to dwie różne działalności — zauważa moja rozmówczyni.

A kiedy sama spodziewała się dziecka, jej postrzeganie zawodu położnej jeszcze bardziej ewoluowało.


— Miałam ciążę powikłaną — oprócz fizjologicznych zmian i różnych dolegliwości typowych dla ciąży, wymagałam dodatkowo specjalistycznej opieki. To dzięki wiedzy, którą posiadałam, potrafiłam sobie ze wszystkim poradzić — wiedziałam, gdzie szukać pomocy i wsparcia, jakie badania muszę kontrolować i jak mam obserwować swój stan — śmiałam się, że jestem swoim własnym koordynatorem opieki okołoporodowej, aż wreszcie dotarło do mnie, że właśnie ktoś taki przydałby się innym kobietom. Na początku planowano rozwiązać moją ciążę w 28. tygodniu — na szczęście, dzięki wsparciu, które udało mi się zdobyć, urodziłam w 33. — opowiada Paulina Teysler.

Fot. archiwum prywatne


Wtedy podjęła decyzję o stworzenia miejsca, w którym każdy otrzyma kompleksowe wsparcie, zrozumienie i wiedzę — gdzie zawsze można przyjść i porozmawiać. Takim miejscem bliskim całej rodzinie stało się Womed, które powstało rok temu w Elblągu.

— Jako podmiot leczniczy oferujemy opiekę położnej, psycholożki, fizjoterapeutki uroginekologicznej, neurologopedki, doradczyni laktacyjnej i dietetyczki — razem tworzymy miejsce, w którym każdy może liczyć na wsparcie i holistyczną opiekę — przekazuje moja rozmówczyni.


Womed zaprasza też te kobiety, które dopiero planują ciążę.
— Warto przygotować się do świadomego macierzyństwa — podczas spotkań z położną, fizjoterapeutką i psycholog w trakcie zajęć w szkole rodzenia albo podczas warsztatów z neurologopedką, które prowadzimy dla przyszłych rodziców. Jesteśmy dla rodzin również po przyjściu maleństwa na świat — nasza neurologopedka Ewelina organizuje zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci od szóstego do trzydziestego miesiąca życia — wyjaśnia Paulina.

I zapowiada: — Myślimy też o spotkaniach klubu mam, które poprowadzi nasza psycholożka Asia — kobiety potrzebują luźnej rozmowy z innymi kobietami, a przy okazji będą mogły uczestniczyć w ciekawych warsztatach i spotkaniach ze specjalistami.

A jak elbląska położna ocenia obecną sytuację ciężarnych i rodzących Polek?
— Cieszę się, że minęły już te czasy, w których kobiety były przedmiotem, a nie podmiotem opieki. Tak naprawdę odzyskałyśmy to, co powinnyśmy mieć od zawsze — prawo do decydowania w kwestiach związanych z porodem, możliwość kontaktu z bliską osobą i odwagę do robienia, tego, co chcemy, a nie tego, co ktoś każe nam robić — mówi Paulina Teysler.

Moja rozmówczyni zauważa, że coraz więcej osób zna treść zasad ujętych w standardzie opieki okołoporodowej.
— Uwielbiam pracować z ludźmi świadomymi — rozmowa wzmacnia wzajemne zaufanie, a o prawdziwej współpracy możemy mówić dopiero gdy kobieta ufa położnej, a położna kobiecie. Należy jednak pamiętać, że to kobieta powinna decydować o tym, jak ma wyglądać jej poród — ja mam za to czuwać nad bezpieczeństwem mamy i dziecka i ingerować, gdy sytuacja będzie tego wymagała — tłumaczy Paulina.

Kobiety są coraz bardziej świadome i widać, że zaczynają mieć głos, z czego bardzo się z mamą cieszymy. Chociaż w naszym zawodzie często ważniejsze od aktów prawnych jest podejście do drugiego człowieka. Dziecko samo w sobie jest skarbem, a jego przyjście na świat ma być najważniejszym dniem w życiu rodziców. Ja idę do pracy i po dwunastu godzinach dyżuru pójdę do domu, a oni ten dzień zapamiętają do końca życia — warto o tym pamiętać — podsumowuje moja rozmówczyni.

Fot. archiwum prywatne


Paulina Teysler — absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z tytułem magistra położnictwa. Jest instruktorką masażu Shantala — starożytnej techniki masażu dla najmłodszych i Hypnobirthing International, czyli hipnoporodu. Paulina uczy też noszenia dzieci w chustach, a na co dzień pracuje na wysoko ocenianym przez pacjentki oddziale położniczo-ginekologicznym malborskiego szpitala. Prywatnie żona, mama dwuletniego Antosia, pasjonatka położnictwa i rodzicielstwa.

Kamila Kornacka
k.kornacka@dziennikelblaski.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Davina Claire #3086143 | 46.166.*.* 26 gru 2021 19:47

    OFERTA POŻYCZKI OD "NOVELTY FINANCE INC" Witaj!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złożyć wniosek o pożyczkę za pośrednictwem Novelty Finance Inc. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do [noveltyfinances@gmail.com] lub zadzwoń / WhatsApp przez: +447915601531] Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 5 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami bankowymi. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że wyślesz nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) WhatsApp/Te legram: +447915601531 Telefon: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

    odpowiedz na ten komentarz