Nadpotliwość – czy dobry antyperspirant wystarczy?

2021-12-29 23:33:09(ost. akt: 2021-12-29 23:33:25)   Artykuł sponsorowany
Mimo że pocenie się to w pełni naturalny proces fizjologiczny, który jest niezbędny naszemu organizmowi do zachowania właściwej temperatury, to jednak przebieg tego zjawiska jest pod wieloma względami niekomfortowy. Nie przepadamy za wilgocią pod pachami ani tym bardziej za przykrym zapachem, który sprawia, że czujemy się nieświeżo. Co jednak w przypadku, gdy mokre plamy na ubraniach pojawiają się znacznie częściej i w większych ilościach, i to nawet w warunkach, które nie sprzyjają poceniu oraz po zastosowaniu antyperspirantu? Być może zmagasz się z nadpotliwością.

Czym charakteryzuje się nadpotliwość?
Skóra każdego człowieka posiada około 3 milionów gruczołów potowych, które w ciągu dnia produkują co najmniej kilka mililitrów potu (czasem może być to nawet kilka litrów). Pocenie się jest odpowiedzialne za termoregulację organizmu, co jest konieczne szczególnie w trakcie upału oraz podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo wraz z potem wydzielają się z naszego ciała szkodliwe toksyny, co pozwala na oczyszczenie się z niepożądanych substancji.

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jak duża ilość potu wskazuje na nadpotliwość, ponieważ pod wieloma względami jest to kwestia indywidualna. Niemniej należy podkreślić, że o nadpotliwości mówimy wówczas, gdy pot wytwarza się w nadmiarze w sytuacjach, które nie stymulują gruczołów potowych do wzmożonej pracy. Jeśli temperatura otoczenia jest w granicach normy, nie uprawiasz aktualnie żadnego sportu i nosisz ubrania z oddychających materiałów, a mimo to wyczuwasz, że wręcz zalewasz się potem, jest to sygnał bez wątpienia alarmujący.

Nadpotliwość może być wywołana przez następujące czynniki:
• nadmierny stres;
• niewłaściwa dieta;
• spożywanie dużych ilości kofeiny;
• zażywanie niektórych leków;
• uwarunkowania genetyczne;
• niektóre choroby, takie jak cukrzyca, gruźlica czy nadczynność tarczycy.

Stosowanie antyperspirantów a nadpotliwość
Antyperspiranty są zdecydowanie najpopularniejsze wśród produktów, które mają za zadanie zapewnić nam świeżość i komfort przez cały dzień. Ich aplikacja jest wyjątkowo prosta, a dzięki zawartym w nich substancjom aktywnym dochodzi do tymczasowego zaczopowania ujść gruczołów potowych, dzięki czemu zdecydowanie zmniejsza się ilość wytwarzanej wilgoci. Skuteczny antyperspirant może działać przez wiele godzin – nie brakuje preparatów, gdzie deklarowany czas ochrony to nawet 72 godziny, choć należy pamiętać, że kosmetyk usuwamy ze skóry w czasie kąpieli lub prysznica, w związku z czym później konieczne jest jego ponowne nałożenie.

Czy jednak antyperspirant wystarczy, kiedy naszym problemem jest nadpotliwość? Niezupełnie. Co prawda poprawnie dobrany i prawidłowo stosowany antyperspirant z pewnością ochroni nas przed poceniem, to jednak nadpotliwość może wynikać z poważniejszych przyczyn, których w ten sposób nie wyeliminujemy. Przy bardzo wzmożonym poceniu polecane są bardziej blokery, które stosuje się jedynie 1-2 razy w tygodniu ze względu na silne działanie. Oprócz tego warto jest tego typu objawy skonsultować z lekarzem, żeby mieć pewność, że nadpotliwość nie jest skutkiem pogorszenia stanu zdrowia.