Elżbieta Gelert o podwyżkach: Zaczynam się bać

2022-01-04 12:50:06(ost. akt: 2022-01-04 13:13:31)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Podczas zorganizowanej dziś przez senatora Jerzego Wcisłę konferencji prasowej dotyczącej między innymi podwyżek cen gazu, o sytuacji finansowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu opowiedziała jego dyrektorka posłanka Elżbieta Gelert.
Według obliczeń posłanki w związku ze wzrostem najniższej płacy szpital będzie musiał się liczyć z wydatkami większymi o 65 tysięcy złotych miesięcznie, co daje 780 tysięcy rocznie. Ale to nie wszystko, placówka zmierzy się też ze wzrostem cen energii i gazu.

– W 2021 za energię płaciliśmy 2 miliony 700 tysięcy rocznie, czyli około 225 tysięcy miesięcznie. Według szacunków w 2022 zapłacimy 4 miliony 681 tysięcy złotych rocznie – 165 tysięcy 200 zł miesięcznie – to wzrost o ponad 70 procent. Jeżeli chodzi o gaz to dziś jedna wielka niewiadoma, ale biorąc pod uwagę cenę rynkową, wzrost wydatków w porównaniu do poprzedniego roku może wynieść nawet 640 procent. W 2021 przez cały rok wydaliśmy 665 tysięcy złotych na gaz, przy obecnej cenie w 2022 zapłacimy nawet 4 miliony 220 tysięcy złotych – wylicza Elżbieta Gelert.

I dodaje: – W rezultacie w tej chwili miesięcznie musimy wydać 462 tysiące więcej, a rocznie powyżej 5 milionów 500 tysięcy złotych. Na tę chwilę szpital nie dostał w związku z tym żadnych pieniędzy. Wprost przeciwnie – mamy nawet mniej środków. Fundusz zapowiada, że na początku marca wyrówna nam, żeby było tyle samo – tylko tyle samo – a przecież nasze koszty wzrastają o pół miliona miesięcznie. Zaczynam się autentycznie bać o szpital i myślę, że inne placówki są w podobnej sytuacji.

Z podwyżkami zmierzyć się muszą nie tylko szpitale i przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim sami mieszkańcy.

– Poprosiliśmy ich o informacje na temat podwyżek cen gazu i otrzymaliśmy wiele niepokojących odpowiedzi – mówi Jerzy Wcisła.

Senator relacjonuje: – Jedna z pań przedstawiła sytuację swojej matki. Za ogrzewanie 40-metrowego mieszkania płaciła 228,48 zł, a teraz zapłaci 844,23 zł – to wzrost o 269,5 proc. Do tego inne opłaty i koszt mieszkania wyniesie ok. 1100 zł miesięcznie. Pyta się, jak jej mama ma za to zapłacić z emerytury wynoszącej 1450 zł netto. Na leki, żywność, inne potrzeby zostanie jej 350-400 zł. Czy ze swoją ciężko wypracowaną emeryturą ma iść teraz do opieki społecznej?

3 stycznia – przypomnijmy – posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt nowelizacji Prawa energetycznego, na podstawie której nastąpi ujednolicenie kosztów gazu na potrzeby wszystkich mieszkańców budynków wielolokalowych i innych gospodarstw domowych.

– Ta nowelizacja ustawy zawiera około 50 słów, a sprawi, że w prosty sposób znikną kilkusetprocentowe, koszmarne i nielogiczne podwyżki cen za energię z gazu, które uzależniają cenę gazu tylko od tego, czy korzystają ze zbiorowych, czy indywidualnych urządzeń grzewczych. Apelujemy o natychmiastową nowelizację ustawy – przekazuje Wcisła.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elblażanin #3087016 | 83.25.*.* 5 sty 2022 20:33

    To dosc ciekawe, gdzie Pani Posel była jak Pani Kopacz podpisywała pakiet klimatyczny? Wtedy wszystkich krzyczących że ceny energii wzrosna PO nazywała oszołomami. Cieszę się że nie rządzicie, bo mielibyśćie w d... obywateli.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz