Święto Trzech Króli. Jaka jest jego historia?

2022-01-06 19:49:10(ost. akt: 2022-01-06 19:57:05)
Orszak Trzech Króli 2019 w Elblągu

Orszak Trzech Króli 2019 w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

6 stycznia przez Kościół obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, która ma na celu uczcić objawienie się Boga człowiekowi.
Święto Trzech Króli jest jedną z najstarszych uroczystości obchodzonych przez Kościół, a dokładniej od III wieku naszej ery. Pierwsze odwołania można już znaleźć w Ewangelii św. Mateusza, w której jest fragment o przybyciu trzech mędrców. Dawniej tego dnia świętowano Boże Narodzenie, ale od IV wieku podzielono te dwa święta na odrębne daty.

Według Kościoła Święto Trzech Króli to objawienie się Boga światu na trzy sposoby: pokłon Mędrców, cud w Kanie Galilejskiej i chrzest Chrystusa w Jordanie. W XVIII wieku rozpowszechniono zwyczaj święcenia kredy, co zapoczątkowało tradycję pisania na drzwiach wejściowych liter C+M+B lub K+M+B wraz z datą bieżącego roku. Jest to skrót od łaciśkiego „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domówi), a także skrót od imion mędrców Kacper, Melchior i Baltazar.

Czy trzej królowie istnieli naprawdę?

W dniu tego święta trzech mędrców przybyło ze Wschodu do stajenki w Betlejem, by oddać pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. W rzeczywistości nie wiemy, ilu naprawdę ich było i czy naprawdę byli królami. W wielu źródłach są podane różne liczby na temat ilości przybyłych mędrców. Na pewno nieprawdziwe są ich imiona, gdyż nie wspomina o nich św. Mateusz w swojej Ewangelii. Wiadomo jedynie, że przybyli oddać hołd Jezusowi i złożyli dary w postaci złota, kadzidła i mirry.

Od zakończenia II wojny światowej aż do lat sześćdziesiątych Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. Po długiej przerwie dopiero 6 stycznia 2011 roku ponownie stał się dniem wolnym za sprawą ustawy podpisanej przez Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010.

6 stycznia jest celebrowane Orszakiem Trzech Króli w wielu miastach w Polsce.

Natalia Walkowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Misza #3087090 | 5.184.*.* 6 sty 2022 20:56

    Dziennik Elbląski znów dał ciała, dziennikarzynom nie chciało się tyłka ruszyć I zrobić zdjęć z dzisiejszego dnia. Zdjęcie z poprzednich lat, ani słowa z bieżącego roku. Weźcie przykład z info Elbląg lub portelu. Fajne teksty i świetne zdjęcia . Dzienniku Elbląski chyba czas się zwijać bo jesteście beznadziejni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz