Mierzeja Wiślana: Rok na budowie przekopu [ZDJĘCIA]

2022-01-10 12:30:32(ost. akt: 2022-01-10 10:59:55)
Mierzeja Wiślana: Luty 2021

Mierzeja Wiślana: Luty 2021

Autor zdjęcia: NDI/Besix

Za nami kolejny intensywny rok na Mierzei Wiślanej. Silne mrozy, opady śniegu, wysokie temperatury, deszcze i burze — to wszystko nie wpłynęło na harmonogram prac związanych z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

STYCZEŃ


a z nim nowy 2021 rok, to między innymi wbudowanie na zewnętrznej i wewnętrznej stronie Falochronu Wschodniego pierwszych charakterystycznych betonowych bloczków typu Xbloc plus.
— Użycie takich betonowych bloków zmniejsza ilość użytych prefabrykatów ochronnych, czyli betonu na falochronach. Skraca się też czas montażu, a zwiększa odporność na zmiany klimatyczne. Po raz pierwszy zastosowano je na zaporze wodnej Afsluitdijk — Tamie Osłonowej, będącej główną tamą i groblą w Holandii. Nasza budowa będzie więc drugą taką w Europie i na świecie — mówił Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix.


LUTY


przyniósł silne mrozy i opady śniegu, ale intensywność robót wcale nie zmalała. Modyfikacji uległ jedynie harmonogram prac na sztucznej wyspie, kiedy Zalew Wiślany zamarzł. Pozostałym zadaniom warunki pogodowe nie zaszkodziły — na Mierzeję wpływały statki z kamieniem hydrotechnicznym ze Skandynawii — transport materiałów drogą wodną pozwolił odciążyć lokalne drogi, a trzeba przyznać, że materiałów potrzebnych było sporo.
— Do budowy pierwszego etapu potrzebujemy 390 tys. ton kamienia, z czego ponad połowa została już dostarczona na miejsce inwestycji — relacjonował kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Co jeszcze działo się w lutym na budowie przekopu?
— Prace związane z montażem sieci wzdłuż kanału żeglugowego, montaż układu podczyszczającego dla wylotu nr VII — separatora, osadnika, studni, korpusu przepompowni oraz montaż instalacji wewnętrznych w budynku kapitanatu i odwiert pod studnię głębinową S-1 dla tego obiektu — wyliczał Jacek Szymański.


MARZEC


był równie pracowity — betonowanie, prace prowadzone przy obu ruchomych mostach, roboty wykończeniowe w budynku kapitanatu i dalszy transport kamienia hydrotechnicznego, magazynowanego w elbląskim porcie. W połowie miesiąca warunki pogodowe pozwoliły też na kontynuowanie prac w obrębie sztucznej wyspy.
— Zima, choć sroższa niż w poprzednim roku, okazała się łaskawa. Po ustąpieniu zalodzenia nie stwierdzono żadnych uszkodzeń na wykonanej wcześniej konstrukcji — informowała Magdalena Kierzkowska z gdyńskiego Urzędu Morskiego.
— Początek wiosny to dla nas czas bicia rekordu. Okazało się, że w marcu, mimo że przy sztucznej wyspie pracowaliśmy tylko dwa tygodnie, udało nam się zamontować 136 podwodnych ściągów. Poza tym pogrążyliśmy 570 m bieżących ściany szczelnej grodzy, co też jest naszym nowym rekordem. Łączne zaangażowanie robót kafarowych wynosi ok. 66 proc. Zbliżamy się do pełnego zamknięcia obwodu sztucznej wyspy — zdradzał Paweł Śpiewak, kierownik robót hydrotechnicznych NDI/Besix.


20 KWIETNIA


w elbląskim porcie odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą II etapu inwestycji. Jaki zakres prac ujęto w dokumencie? Przebudowę toru wodnego na rzece Elbląg, wykonanie kotwi gruntowych, umocnienie brzegów i budowę mostu obrotowego w Nowakowie.
— Kolejny etap realizacji zadań jest niezwykle ważny pod kątem stworzenia swobodnego dostępu do samego portu w Elblągu. Naszym zobowiązaniem jest doprowadzenie tej drogi wodnej aż do samego portu. Mam nadzieję, że kolejny etap, a więc pogłębienie Zalewu Wiślanego, również rozstrzygniemy w tak szybkim tempie i zakończymy całość prac w 2023 roku — powiedział podczas podpisywania umowy Marek Gróbarczyk.

JUŻ TYDZIEŃ PÓŹNIEJ


Urząd Morski w Gdyni informował o kolejnym postępie prac — tym razem tych, dotyczących budowy przebiegającej przez dwa nowe mosty drogi 501. W czerwcu odbywały się za to testy obciążeniowe Mostu Południowego, który wkrótce został otwarty dla kierowców.
— To dowód na to, że prace na Mierzei Wiślanej przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem — zaznaczał Gróbarczyk.
A Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix podkreślał: — To jeden z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce. Jego łączna długość to ponad 60 metrów, masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ok. 550-560 ton. Ciekawostką jest, że pomimo tak specyficznej konstrukcji i masy, został zmontowany co do minimetrów i wyważony co do kilogramów.


W MAJU


budowa kanału przyciągnęła poszukiwaczy tzw. złota Bałtyku. Zainteresowanie było tak duże, że musiała interweniować policja. Podczas prac na terenie Mierzei —przypomnijmy — wydobyto około 17 kg bursztynu, ale Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że nie jest to cel inwestycji, a w trakcie realizacji przedsięwzięcia zaakceptowano rozwiązanie technologiczne, które znacznie ograniczają ilość robót ziemnych.

OD CZERWCA


kierowcy mogli już korzystać z Mostu Południowego. Dzięki dwóm mostom obrotowym otwieranym naprzemiennie, gdy przez kanał żeglugowy będą przepływały jednostki, ruch na drodze krajowej nr 501 nie będzie musiał być wstrzymywany. Most Południowy to jeden z najdłuższych tego typu obiektów obrotowych w Polsce – jego rozpiętość to 61 metrów, a masa konstrukcji stalowej mostu wynosi 550 ton.


1 LIPCA


teren budowy odwiedzili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. — Ta inwestycja po pierwsze wzmacnia suwerenność Rzeczpospolitej i to jej najważniejsza rola — żebyśmy nie musieli pytać naszych sąsiadów, czy możemy wpłynąć na wody Zalewu Wiślanego i czy możemy dostać się do portu w Elblągu. Druga to ożywienie pod względem handlowym regionu elbląskiego, części Pomorza i Warmii i Mazur — podkreślał prezydent.


SIERPIEŃ


przyniósł zakończenie prac kafarowych na falochronie wschodnim. — Obecnie trwają prace kafarowe związane z pogrążaniem ścianki na głowicy. Jednocześnie prowadzimy prace narzutowe, dodatkowo układamy prefabrykaty typu x-blok plus. Prefabrykaty są układane po to, by rozpraszać fale i przejmować ich energię kinetyczną, a w konsekwencji ochraniać narzut przed rozmyciem w przyszłości — tłumaczył kierownik robót hydrotechnicznych Bartosz Zabłocki. A Mariusz Sasin z konsorcjum NDI/Besix informował: — Rozpoczęliśmy prace pogłębiarskie na kanale żeglugowym. Specjalnie w tym celu sprowadziliśmy jedną z najnowocześniejszych maszyn w Europie, a na pewno najnowocześniejszą w Polsce, dedykowaną ściśle do tego zadania.

WE WRZEŚNIU


rozpoczęły się prace w ramach drugiego etapu inwestycji, na który składają się trzy kluczowe zadania — obudowa brzegów rzeki Elbląg i mostu w nowej przeprawie w Nowakowie oraz przebudowa prowadzącej do mostu drogi powiatowej. — Prace w ramach drugiej części naszej inwestycji przeszły z etapu przygotowawczego do etapu rzeczywistej realizacji w terenie. Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, m.in. w postaci palownicy, wykonującej kolumny betonowe pod drogę prowadzącą do nowego mostu. Roboty w ramach tego kontraktu obejmują dotąd nieregulowaną, niepogłębianą rzekę Elbląg oraz zastąpienie mostu pontonowego obrotowym, który w odróżnieniu od dotychczasowego nie będzie generował problemów dla żeglugi. Ten most będzie dawał możliwość komfortowego kontaktu mieszkańcom Wyspy Nowakowskiej z resztą kraju — wyjaśniał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.


25 PAŹDZIERNIKA


na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną odbyła się uroczystość, podczas której Most Południowy został nazwany na cześć zmarłego w maju 2021 posła Jerzego Wilka. — Jest rzeczą potrzebną, by utrwalać pamięć o ludziach, którzy swoim życiem udowodnili, ze można uczynić wiele dla swojej ojczyzny i dla swojej ziemi — mówił Jarosław Kaczyński.


LISTOPAD


był kolejnym miesiącem intensywnych prac — między innymi tych z branży elektrycznej, teletechnicznej i sanitarnej, a Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni informowała o rozwiązaniach, które zastosowane zostaną z myślą o zwierzętach. Dwa specjalne przejścia dla leśnych mieszkańców zaprojektowano w postaci czterech pochylni, z których każda będzie mieć szerokość równą 5 m i długość 22 m. Dodatkowo wzdłuż kanału zostaną wydzielone rejony o większym zaciemnieniu w porach nocnych, a nasadzona zieleń będzie naprowadzać zwierzęta do pochylni. Nawierzchnia Mostu Północnego zostanie za to częściowo wykonana z żywicy epoksydowej wysypanej piaskiem, dzięki czemu most nie powinien stanowić bariery dla zwierząt, które odstrasza nawierzchnia asfaltowa. Natomiast w umocnieniu rzeki Elbląg zostanie wykonanych 7 zejść dla zwierząt.

GRUDZIEŃ


przyniósł dobre wiadomości. — Prace na budowie kanału żeglugowego realizowane są sprawnie — informował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. A w piątkowe południe 10 grudnia w Nowym Pałacu Biskupim we Fromborku podpisana została umowa na przebudowę tamtejszego portu rybackiego. Inwestycja warta jest 17 milionów złotych, a czas jej wykonania to 20 miesięcy. — Nowe otwarcie wód Zalewu Wiślanego po ukończeniu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to ogromna szansa na zwiększenie ruchu turystycznego, białej floty, oraz próby wyjścia ze schematu jednodniowego pobytu turysty na naszych terenach, co w chwili obecnej stało się wręcz normą — mówił burmistrz Fromborka Zbigniew Pietkiewicz. I zdradzał: — Kolejnym naszym krokiem rozwoju będą starania o pozyskanie środków finansowych zewnętrznych z przeznaczeniem na dalszy rozwój strefy „B” obszaru ochrony uzdrowiskowej, kontynuacji modernizacji falochronu tzw. starego molo, czy stworzenie mariny dla różnych jednostek pływających, która stałaby się częścią składową i naturalnym uzupełnieniem zachodniej części fromborskiego portu.

CO DALEJ?


Kolejne miesiące intensywnych prac. Pierwsza część budowy kanału ma zakończyć się już w 2022. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. A już w 2023 złożona z trzech etapów inwestycja, ma zostać ukończona.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Davina Claire #3089006 | 185.107.*.* 25 sty 2022 10:45

  OFERTA KREDYTOWA OD "NOVELTY FINANCE INC" Witaj!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złożyć wniosek o pożyczkę za pośrednictwem Novelty Finance Inc. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail na adres [noveltyfinances@gmail.com] lub zadzwoń / WhatsApp przez: +447915601531] Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 5 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach, nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że wyślesz nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) WhatsApp/Te legram: +447915601531 Telefon: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tego trzeba było dokonać wcześniej #3088304 | 176.118.*.* 19 sty 2022 11:57

  Wreszcie uwolnimy się od terroryzmu bolszewickiego i atakowania ruskiego, a "CZŁOWIEK PUTINA" niech w********a do Niemiec i nie przeszkadza POLSCE.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Zorro #3087514 | 5.173.*.* 12 sty 2022 11:47

  Wszystko jedno, I tak idac przez most trzeba miec maske na twarzy!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Jack #3087331 | 5.172.*.* 11 sty 2022 08:24

  I tak się w Polsze marnotrawi publiczne pieniądze ! Buduje się coś, co za jakiś czas nie będzie miało racji bytu z ekonomicznego punktu widzenia . No ale jaki ,, Pan '' takie i budowy .

  odpowiedz na ten komentarz

 5. winIO #3087323 | 88.144.*.* 11 sty 2022 01:29

  To jest nasz miś.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz