Elbląg będzie miał otwarty basen [ZDJĘCIA]

2022-01-19 13:57:23(ost. akt: 2022-01-19 14:02:24)
Basen odkryty ma powstać jeszcze w tym roku

Basen odkryty ma powstać jeszcze w tym roku

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Powstający kompleks rekreacyjno-sportowy to wieloetapowe przedsięwzięcie, które rozpoczęła budowa funkcjonującego już od 2015 Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka. Dwa kolejne zadania również z powodzeniem zrealizowano. Teraz czas na następne inwestycje.
Stworzenie kompleksu to – jak zaznacza prezydent Elbląga Witold Wróblewski – przedsięwzięcie o dużej skali finansowej.

– Można je podzielić na sześć etapów – pierwszym była rozpoczęta przez prezydenta Wilka budowa CRW Dolinka – przypomnę, że przejąłem inwestycję jeszcze przed zakończeniem stanu surowego – zaznacza Wróblewski.

Budowa centrum rekreacji wodnej rozpoczęła się w maju 2014, a już na koniec lipca 2015 nastąpiło wielkie otwarcie. Dolinka kosztowała 26 milionów złotych, z czego 16 pochodziło z unijnych dotacji. Za te pieniądze w CRW powstały cztery baseny – sportowy, do nauki pływania, rekreacyjny i niecka dla dzieci. Centrum wyposażono również w dwa jacuzzi oraz kompleks saun. Maksymalnie z całego obiektu może jednocześnie korzystać 216 osób.

Kolejną częścią planu związanego z utworzeniem kompleksu rekreacyjno-sportowego, była modernizacja basenu przy ulicy Robotniczej, która już została przeprowadzona. – Trzecim etapem było przedsięwzięcie, które zapowiadałem w swojej kampanii wyborczej – zagospodarowanie dziewięciu hektarów przestrzeni, na której zainstalowanych zostało około 160 urządzeń służących do zabawy, wypoczynku i rekreacji – przekazuje prezydent Elbląga.

Mowa o wartej kilkanaście milionów złotych modernizacji parku Dolinka, którego oficjalne otwarcie nastąpiło na początku grudnia ubiegłego roku.

Obrazek w tresci


Projekt obejmował rewitalizację zdegradowanej otwartej przestrzeni publicznej parku, będącej historycznym miejscem spotkań, rekreacji i wypoczynku oraz rewitalizację byłego obiektu animacji społecznej poprzez przebudowę amfiteatru na obiekt o charakterze kameralnym. Założenia projektu podzielono na pięć filarów – nadanie funkcji poszczególnym częściom parku, zastosowanie nieszablonowych rozwiązań, zastosowanie naturalnych i funkcjonalnych materiałów, podkreślenie indywidualności i niepowtarzalności parku oraz zachowanie jego naturalnego charakteru. Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Na pierwszy z nich składały się m.in. takie zadania jak wykonanie nowych ciągów pieszo-rowerowych z ławkami i koszami na śmieci, przebudowa istniejącego amfiteatru, budowa nowego oświetlenia oraz wykonanie nowych nasadzeń i wykonanie regeneracji ok. 17 tys. m kw. istniejących trawników. Drugi etap zadania obejmował m.in. wyposażenie placów zabaw dla różnych grup wiekowych, wyposażenie stref relaksu w stoły piknikowe, leżaki, grille, stoły do ping-ponga i szachów oraz wyposażenie strefy seniora w stoły biesiadne z ławami, pergole, podest do tańca, grill, urządzenia siłowni plenerowej.

Do powstania całego kompleksu rekreacyjno-sportowego niezbędne są kolejne inwestycje – stworzenie odkrytych basenów, aquaparku i zbiornika retencyjno-rekreacyjnego. Pierwsze z wymienionych zadań może zamienić się z planu w rzeczywistość jeszcze w tym roku.

Warto jednak przypomnieć, że Elbląg miał już przecież kiedyś basen odkryty, który cieszył się wśród mieszkańców ogromną popularnością. Basen wybudowany w 1934 przy ul. Spacerowej z powierzchnią równą około 3,5 hektara należał do największych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. W swojej historii pełnił wiele funkcji, łącznie ze zbiornikiem retencyjnym chroniącym miasto. Tak może być również w przyszłości, bo, jak zapowiada Wróblewski, szósty etap tworzenia kompleksu rekreacyjno-sportowego, ma dotyczyć właśnie historycznego basenu, który od lat pozostaje zamknięty. Jeżeli miastu uda się pozyskać środki, dawny basen będzie pełnił funkcję zbiornika retencyjnego, dzięki czemu zmniejszy zagrożenie powodziowe, oraz rekreacyjnego – mogłyby po nim pływać pontony, łódki i rowery wodne.

Wracając jednak, do zewnętrznego basenu, który ma pojawić się w Elblągu jeszcze w tym roku, prezydent zaznacza: – Basen, który planujemy stworzyć nie powstanie zamiast dużego basenu, ale jako uzupełnienie jego funkcji i ma przewagę nad wszystkimi innymi basenami dzięki konstrukcji stelażowej, która umożliwia przenoszenie go w dowolne miejsce.

Otwarte baseny w Elblągu mają być inspirowane tymi tworzonymi przez jedną z włoskich firm, której rozwiązania wykorzystano między innymi w Toruniu. W ramach inwestycji, której koszt oszacowano na 8 milionów złotych, miałyby powstać m.in. trzy baseny rekreacyjne o różnych wielkościach i głębokościach, kompleks trzech zjeżdżalni wodnych, wodny plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej i strefa wypoczynku z lekkimi zadaszeniami. Obiekt miałby zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przetarg na wykonanie zadania ma zostać wkrótce ogłoszony.

Jeżeli zaś chodzi o aquapark, dokumentacja została już opracowana, a Witold Wróblewski zapowiada, że jeszcze w lutym ma zamiar złożyć wniosek do Funduszu Inwestycji Strategicznych na realizację tego przedsięwzięcia.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. krzroy #3088411 20 sty 2022 10:18

    W Elblągu ich stać, w Olsztynie arbuz dobry basen zlikwidował i sprzedał działkę żeby podreperować pustą miejską kasę. Jak widać dobry gospodarz może wiele, byle jaki - prowadzi miasto do bankructwa.

    odpowiedz na ten komentarz