Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Radny ma głos: Jaki będzie ten rok dla Elbląga?

2022-01-28 12:31:22 (ost. akt: 2022-01-28 09:50:04)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Będzie to kolejny rok pod znakiem pandemii, inflacji, podwyżek oraz problemów finansowych związanych z uszczupleniem budżetów zarówno mieszkańców, jak i miasta – twierdzi elbląski radny Marek Osik. Jakie zdanie mają pozostali członkowie RM w Elblągu?

Zdalne nauczanie, zdalne sesje i komisje rady miejskiej i inne ograniczenia stają się już normalnością i przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Mieszkańcy będą szukać możliwości aktywności sportowej i kulturalnej oraz form wypoczynku minimalizujących zagrożenia pandemią — przyznaje Marek Osik.

Elbląski radny zaznacza: — Liczę na to, że pomału zwiększy się ruch turystyczny i latem jednak powrócą do nas zagraniczni turyści. W obszarze inwestycyjnym oczy elblążan będą zwrócone w stronę przekopu, inwestycji w porcie elbląskim oraz rozpoczęcia budowy biurowca na Wyspie Spichrzów. Jednak wszystkie plany i inwestycje będą uzależnione od stopy inflacji oraz rosnących kosztów życia i funkcjonowania przedsiębiorstw.

Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego): Będzie to kolejny rok pod znakiem pandemii, inflacji i podwyżek
Fot. Rada Miejska w Elblągu
Marek Osik (KWW Witolda Wróblewskiego): Będzie to kolejny rok pod znakiem pandemii, inflacji i podwyżek


Za to Paweł Kowszyński, kolejny członek elbląskiej RM, zauważa: – Mamy pandemię, która sama w sobie jest potężnym wyzwaniem dla wszystkich. Do tego inflację, która jest czynnikiem globalnym. Z początkiem roku dochodzą podwyżki za energię, które są wynikiem unijnej polityki klimatycznej, unijnych opłat emisyjnych wynikających z dyrektywy UE ETS. To wszystko ma wpływ na kondycję finansową mieszkańców miasta i nasz samorząd, są to zagrożenia zewnętrzne, które mieszkańcy odczuwają na co dzień, a one mają wpływ na stan miasta.

– W tym kontekście miasto powinno tworzyć warunki do inwestycji i tu szansę widzę w rozwoju możliwości Elbląga wraz z planowanym na 2023 zakończeniem rządowej inwestycji budowy przekopu i otwarciu na Bałtyk. Przyszłoroczne planowane otwarcie drogi wodnej powinno mobilizować miasto do znaczących inwestycji, które dadzą impuls do rozwoju turystyki, przemysłu, produkcji i usług. Tej szansy otwarcia nowej możliwości przespać nie powinniśmy – mówi radny.

Paweł Kowszyński (PiS): Elbląg powinien pójść naprzód, ale do tego potrzeba odważnej wizji rozwoju miasta
Fot. Rada Miejska w Elblągu
Paweł Kowszyński (PiS): Elbląg powinien pójść naprzód, ale do tego potrzeba odważnej wizji rozwoju miasta


Paweł Kowszyński uważa, że dobrym prognostykiem są środki rządowe na inwestycje w Wyspę Spichrzów, ale podkreśla: – Brakuje mi jednak znaczących inwestycji miejskich w częściach pozostałych.

Te na rok 2022 są jego zdaniem delikatnie niewystarczające.
— Tegoroczny budżet miasta jest najwyższym w historii Elbląga, jednakże moim zdaniem potrzebne do rozwoju miasta inwestycje samorządowe nie idą z nim w parze. Elbląg powinien pójść naprzód, ale do tego potrzeba odważnej wizji rozwoju miasta – komentuje Kowszyński.

Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami również Cezary Balbuza.
— Rok 2022 będzie dla Elbląga i jego mieszkańców okresem dużych szans, ale i zagrożeń. Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej generuje zwiększone zainteresowanie inwestorów naszym miastem. Powstają duże centra logistyczne przy obwodnicy S7, a na Modrzewinie przygotowywane są kolejne inwestycje przemysłowe – relacjonuje elbląski radny.

Cezary Balbuza (KO): 2022 będzie dla Elbląga i jego mieszkańców okresem dużych szans, ale i zagrożeń
Fot. Rada Miejska w Elblągu
Cezary Balbuza (KO): 2022 będzie dla Elbląga i jego mieszkańców okresem dużych szans, ale i zagrożeń


Również Cezary Balbuza wiąże duże nadzieje z budową biurowca na Wyspie Spichrzów.
— To ona wraz z przebudową nadrzecznych bulwarów początkuje intensywną zabudowę Wyspy Spichrzów i przybliży nas do budowy nadrzecznych pierzei Starego Miasta. Z drugiej strony jest niepokój o finanse miasta powodowany chaotycznymi rządowymi reformami podatkowymi i szalejącą inflacją. Nie można też zapominać o groźnej pandemii, która nie chce nas opuścić, oraz o widmie konfliktu zbrojnego w pobliżu wschodnich granic Polski – zaznacza Balbuza.

I podsumowuje: – Mam jednak nadzieję, że wszystko dobrze się ułoży, powrócimy do normalnego życia, a Elbląg wkroczy na ścieżkę stabilnego i dynamicznego rozwoju.

Krzysztof Konert z elbląskiej RM przypomina najistotniejsze informacje: – Budżet Elbląga na 2022 rok zaplanowano na poziomie 759 202 559 zł. Ważnym elementem przedstawionego budżetu są zaplanowane na 2022 inwestycje, głównie z udziałem środków zewnętrznych. Ogółem zaplanowano szereg inwestycji na kwotę ponad 62 mln zł.

– Do najważniejszych zadań zaliczam budowę I etapu ul. Wschodniej, budowę ulicy łączącą ul. Lotniczą z ul. Akacjową, budowę skrzyżowania ul. Związku Jaszczurczego z ul. Grunwaldzką, rozbudowę ul. Sybiraków, rozbudowę ul. 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego, rewitalizację parków miejskich, rewitalizację Wyspy Spichrzów, rewitalizację kąpieliska miejskiego, planowanie opracowania dokumentacji obrotnicy dla statków na rzece Elbląg i w konsekwencji jej budowę – wylicza radny.

Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego)
Fot. Rada Miejska w Elblągu
Krzysztof Konert (KWW Witolda Wróblewskiego)


I przekazuje: – Zaplanowano też bardzo ważne i wynikające z analizy potrzeb inwestycje oświatowe, a w szczególności będącą w toku budowę przedszkola i żłobka przy ul. Mielczarskiego, modernizację budynków Zespołu Szkół Mechanicznych oraz przebudowę zaplecza przy sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym. Uważam, że również wniosek radnych z naszego Klubu KWW Witolda Wróblewskiego w sprawie odbudowy mostku Elewów w Bażantarni będzie pozytywnie oceniony przez mieszkańców.

Zdaniem Krzysztofa Konerta, sytuację finansową samorządu komplikują zmieniające się przepisy podatkowe.
– Dodatkowo nie wiemy jeszcze, na jakie fundusze z Unii Europejskiej możemy liczyć, co niestety uzależnione jest od polityki międzynarodowej. Ponadto na miejski budżet, który będzie musiał być korygowany w trakcie roku, wpłynie rosnąca inflacja, w tym wzrost cen paliw, energii i kosztów inwestycji – stwierdza radny.

I przypomina: – 2022 zgodnie z uchwałą RM będzie rokiem tradycji morskich Elbląga, co z całą pewnością uhonoruje i podkreśli historyczny związek naszego miasta z morzem. Jako przedstawiciel Rady Miejskiej w Związku Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego zasygnalizuję również, iż w tym roku obchodzić będziemy 25. rocznicę powstania Związku, którego miasto Elbląg było jednym z założycieli.

Zdanie kolejnych elbląskich radnych już w najnowszym wydaniu Dziennika Elbląskiego 28 stycznia.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB