Elbląg znów zagra z WOŚP [PROGRAM FINAŁU]

2022-01-29 16:00:00(ost. akt: 2022-01-29 11:22:01)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Miasto przygotowuje się do wielkiego finału. W tym roku – w związku z 30-leciem akcji – na mieszkańców czeka wyjątkowa niespodzianka, a na ulice wyjdzie jeszcze więcej wolontariuszy niż w 2021. Wszystko zorganizowano tak, by było bezpiecznie.
Sytuacja covidowa się pogarsza, a organizacja imprez masowych jest trudna, ale mam nadzieję, że uda nam się – jak w poprzednim roku – bezpiecznie przeprowadzić finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi prezydent Elbląga.

Witold Wróblewski zaznacza: – Od początku jestem orędownikiem tej inicjatywy, a kiedy uświadamiam sobie, że to już 30. finał, nasuwają się nostalgiczne przemyślenia, co do tego, że akcja od tylu lat wciąż ma tak wielu zagorzałych zwolenników. W tym roku świętujemy po raz drugi w covidzie – w 2021 musieliśmy z wielu ciekawych pomysłów zrezygnować, bo wymagały tego przepisy sanitarne. W tym roku również będziemy świętować zakresie.

Organizacji tegorocznego finału w Elblągu podjął się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a całemu przedsięwzięciu przewodzi jego dyrektor Adam Krause. Tradycyjnie akcję współorganizuje również Regionalne Centrum Wolontariatu na czele z Gabrielą Zimirowską.

– W tym roku zbieramy pieniądze na okulistykę i zapewnienie sprzętu do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci – przypomina Wróblewski.

I dodaje: – Zawsze to mówiłem i będę to powtarzał – naszym celem nie jest bicie rekordów – to jest ważne, ale o wiele ważniejsze jest dla mnie to, że jako Polacy jesteśmy otwarci na potrzeby innych ludzi. Myślę, że to świadczy o wrażliwości – w naszym przypadku – elblążan. Chcę podziękować wszystkim wolontariuszom i wszystkim sztabikom za ich pracę i za to, że poświęcają swój czas na rzecz innych.

W tym roku w Elblągu wraca światełko do nieba, które poprzedzą różne ciekawe wydarzenia. Od 14 na scenie głównej przy Ratuszu Staromiejskim rozpoczną się koncerty elbląskich wykonawców – wystąpią m.in. Lazurki, Szalone i Szalone Małolaty, Paweł Marchel i The Nierobbers. Na poligonie tradycyjnie odbędzie się off-road, czyli rajd samochodów terenowych połączony ze zbiórką pieniędzy i licytacjami.

PROGRAM FINAŁU WOŚP W ELBLĄGU


Fot. WOŚP Elbląg


– W związku z tym, że obchodzimy 30-lecie WOŚP, mamy niespodziankę dla naszych mieszkańców – po raz pierwszy, i to już w piątek, na elbląskiej Bramie Targowej pojawi się specjalnie przygotowana iluminacja nawiązująca do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zapowiada przewodniczący elbląskiego sztabu Adam Krause.

Świętowanie finału rozpocznie się w Elblągu już w piątek na Lodowisku Helena, gdzie od 18 prowadzone będą związane z WOŚP konkursy i zabawy.

– W sobotę i niedzielę Muzeum Archeologiczno-Historyczne proponuje wejściówki w cenie 1 zł – zaoszczędzone pieniądze warto wrzucić do WOŚP-owej puszki. Na licytacje i koncerty zapraszamy też w sobotę w godzinach 12-16 do Centrum Handlowego Ogrody. Dzień finałowy od rana rozpoczyna off-road, a o 11 do Stegny zapraszają Elbląskie Morsy. Od 14 rusza scena główna, gdzie bawimy się do godziny 20 – imprezę zakończy światełko do nieba, czyli pokaz sztucznych ogni – informuje Adam Krause.

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu, ale organizatorzy zapowiadają, że będą sprawdzać paszporty covidowe, warto je więc ze sobą zabrać. Przyjęto bowiem zasadę, że osoby niezaszczepione mogą stanowić 30 proc. uczestników wydarzenia.

Jeżeli chcemy uniknąć tłumów, zbiórkę możemy wspierać wirtualnie – m.in. biorąc udział w licytacjach.

– Mamy już ponad 300 przedmiotów – od przetworów domowych, przez książki i gry – każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje szef elbląskiego sztabu.

Wśród wystawionych na aukcje przedmiotów znalazła się na przykład oryginalna koszulka meczowa z autografem Damiana Szuprytowskiego z czasów, gdy grał jeszcze w Olimpii Elbląg.

Stan elbląskiej puszki będzie można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej www.wosp-elblag.pl – to tutaj można znaleźć też wszystkie licytowane przedmioty.
– Jeżeli chodzi o wolontariuszy działających w terenie, ich puszki będą opatrzone numerem identyfikatora, który posiadać będzie każda osoba kwestująca na rzecz WOŚP – zapewnia Gabriela Zimirowska.

I dodaje: – Zależy nam na tym, by zachowane były wszelkie zasady reżimu sanitarnego. Wolontariusze muszą nam zatem wybaczyć, jeśli czas oczekiwania na odbiór identyfikatora i puszki będzie dłuższy niż zwykle. Prosimy – uzbrójcie się w cierpliwość. Zgłosiły się do nas restauracje i kawiarenki, w których zmarznięci wolontariusze będą mogli znaleźć ciepły kąt i wypić gorącą herbatę.

Warto dodać, że trzech ubranych w specjalne koszulki wolontariuszy, będzie miało przy sobie terminale płatnicze.

Do zbiórki na rzecz WOŚP włączyło się mnóstwo elbląskich podmiotów. Dla Wielkiej Orkiestry gra m.in. jeden z salonów fryzjerskich. Pin Up Studio w Elblągu wystawia na aukcje zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie, produkty do pielęgnacji włosów, a nawet wyjście na pizzę z całą ekipą pracowników salonu.

– Warto wspierać WOŚP, bo tak naprawdę nie wiemy, czy to właśnie my nie będziemy potrzebowali kiedyś wsparcia. My chcemy po prostu dołożyć swoją cegiełkę – mówi Angelika Przybysz z elbląskiego Pin Up Studio.

A tak było w tamtym roku