Mierzeja Wiślana: Kiedy kanałem przepłyną pierwsze statki?

2022-02-09 09:31:18(ost. akt: 2022-02-09 09:46:19)

Autor zdjęcia: NDI/Besix

Nie chcemy wskazywać konkretnej daty, bo przed nami trudny element uruchomienia wrót wodoszczelnych — mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, ale przyznaje, że pierwsze statki mają przepłynąć kanałem jeszcze w tym roku.
Na początku lutego — przypomnijmy — Marek Gróbarczyk w rozmowie z PAP stwierdził, że wzrost cen materiałów budowlanych nie powinien wpłynąć na wartość kontraktu na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

— Nie powinno być żadnego ryzyka, ponieważ większość pracy mamy już wykonanych. Pozostają przede wszystkim prace pogłębieniowe i umocnieniowe — powiedział wiceminister infrastruktury i podtrzymał termin otwarcia przekopu, który zaplanowano na drugą połowę 2022.

W miniony wtorek w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister przyznał: — Mamy nadzieję, że w tym roku ruszą pierwsze statki przez kanał. Nie chcemy wskazywać konkretnej daty, bo przed nami trudny element uruchomienia wrót wodoszczelnych. To bodaj pierwsza w historii inwestycja w Polsce na taką skalę, więc pewnie będziemy mieli trudności w tym zakresie, aby wszystko działało prawidłowo, dlatego też nie wskazujemy daty, ale wszystko na to wskazuje, że pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez Mierzeję Wiślaną.

Grobarczyk zaznaczył, że otwarcie kanału ma być szansą rozwoju dla miejscowości leżących nad Zalewem Wiślanych — między innymi dla Elbląga i Fromborka.

— Cały ten obszar działania będzie miał wpływ na uruchomienie Polski wschodniej — przede wszystkim obszarów, które nie miały szans na rozwój, nie mówiąc o rozwoju portu Elbląg, który przez wiele lat był "umartwiony" — stwierdził wiceminister.

Według jego słów wraz z pierwszymi statkami, które ruszą przez kanał, rozpocząć się ma nowy etap rozwoju Zalewu Wiślanego i nie tylko elbląskiego portu, ale również pozostałych miejscowości, które zyskają możliwość rozwoju przemysłowego i turystycznego.

Umowa na wykonanie I etapu zadania została podpisana w 2019 z polsko-belgiskim konsorcjum NDI/Besix i opiewała na 992 miliony 270 tysięcy złotych.
Jednocześnie trwają prace przy II etapie budowy kanału na Mierzei Wiślanej realizowane przez firmę Budimex — wartość kontraktu to 570 milionów. Drugi etap inwestycji to m.in. przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg, budowa mostu obrotowego nad rzeką Elbląg i w miejscowości Nowakowo.

Trzecim i scalającym całe zadanie etapem będą roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zakończenie robót — odcinek toru wodnego objętego przetargiem to około 8200 metrów.

Cały szlak wodny — według planów — ma być gotowy w 2023.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #3091684 | 45.87.*.* 13 lut 2022 22:46

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą i doradcą finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli odpowiedź brzmi tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka Osobista, Pożyczka Biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro i udzielamy pożyczek z niskim oprocentowaniem 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne powody Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i realizować transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Odbierz odpowiedź natychmiast Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. basilo #3091131 10 lut 2022 08:44

  Nie powinno być ryzyka wzrostu wartości kontraktu - czyli już wiemy że będzie drożej

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Never #3091009 9 lut 2022 13:19

   nareszcie nasza flota lotniskowców bedzie mogła wypłynąć z jezior i elbląskiego portu pod Petersburg i zablokować dostęp na Bałtyk onucowej marynarce

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)