Nie ustąpił pierwszeństwa i usłyszał wyrok

2022-02-09 14:14:11(ost. akt: 2022-02-09 14:17:10)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

47-letni kierowca z Elbląga został ukarany przez sąd za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Mężczyzna ma zapłacić 1 500 zł grzywny. Policjanci ostrzegają przed brawurą.
Zdarzenie miało miejsce 7 stycznia 2022 r. w Elblągu na skrzyżowaniu ulicy Moniuszki z ulicą Szymanowskiego. 47-latek kierujący peugeotem nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Sąd uznał winnym kierowcę i ukarał go grzywną w wysokości 1 500 zł.

Jak powinni zachować się kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych?


Zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

A o czym powinien pamiętać pieszy?


Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym!

Pieszy powinien pamiętać też o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

KMP Elbląg