Radny ma głos: Bez odpowiednich środków dużo się nie zdziała

2022-02-12 12:00:00(ost. akt: 2022-02-11 13:11:40)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Plany inwestycyjne Elbląg ma ambitne, ale czy faktycznie uda się je zrealizować? O to, jakie perspektywy niesie ze sobą 2022 rok, zapytaliśmy kolejnych elbląskich radnych.
Według naszych szacunków samorząd straci na Polskim Ładzie 43 miliony złotych, według ministerstwa — tylko 10 — widać więc, że porozumienie jest raczej trudne — zaczyna radny KO Juliusz Dziewałtowski-Gintowt.

I dodaje: — Zwykle jest jednak tak, że dostajemy jak najwięcej zadań i niewystarczające środki na ich realizację — chyba trzeba się z tym pogodzić.
Radny przyznaje, że 2022 będzie rokiem trudnym — między innymi ze względu na inflację, trwającą nadal pandemię i rosnące w oczach ceny.

— Trudno mówić o pozytywach — trzeba wciąż monitorować wydatki i dochody. To będzie naprawdę trudny rok, a w prognozie finansowej na lata 2023-2026 przewiduje się jeszcze większy spadek dochodów. To wszystko jakoś dobrze się nie układa — stwierdza Juliusz Dziewałtowski-Gintowt.

Wśród zaplanowanych na ten rok inwestycji w Elblągu radny jako najciekawsze wymienia te związane z porządkowaniem terenów zielonych.

Swoim zdaniem podzieliła się z nami również Krystyna Urbaniak z Komitetu Wyborczego Wyborców Witolda Wróblewskiego.

— Wszystko wiąże się z budżetem, bo bez pieniędzy nie da się nic zrobić — mówi przewodnicząca komisji finansowo-budżetowej.

I zauważa: — Jeżeli przewidywane dochody będą przynajmniej na tym poziomie, na jakim są przewidywane, to wydatki będą zrealizowane. Jeżeli dochody będą mniejsze, trzeba będzie zastanawiać się, z czego zrezygnować i jakie ewentualnie zrobić przesunięcia w budżecie. Jeżeli będą zaś większe — będziemy zwiększać wydatki.

Krystyna Urbaniak przypomina, że ubytek dochodów z PIT ma zostać zrekompensowany subwencją, ale przyznane środki będą mogły zostać przeznaczone wyłącznie na inwestycje.

— Nie będziemy więc mogli przeznaczyć ich na wydatki bieżące, a te będą dyktowane głównie cenami energii elektrycznej i paliw — przekazuje elbląska radna.

A zapytana o to, która z zaplanowanych inwestycji, jest jej zdaniem najciekawsza, odpowiada: — Prowadzimy politykę priorytetów i nie odważę się wskazać, które z zadań jest najważniejsze. Część dotyczy szkół i ich infrastruktury sportowej — a takich inwestycji nie można pomijać, podobnie jak tych dotyczących dróg. Dla mnie wszystkie zaplanowane inwestycje są ważne. Czy można z którejś zrezygnować? Pewnie tak, ale ja najchętniej wykonałabym ich jeszcze więcej — brakuje tylko środków.

— Skupiamy się przede wszystkim na zabezpieczeniu płynności finansowej, spłacamy kredyty, zapewniamy mieszkańcom wszystkie możliwe usługi publiczne, oferujemy bogatą ofertę kulturalną, sportową i rekreacyjną. Marzyłabym jeszcze o zagospodarowaniu Góry Chrobrego i jej otoczenia — to, po Dolince, byłoby kolejne miejsce, które wpisywałoby się w ciąg inwestycji, służących wypoczynkowi mieszkańców — podsumowuje radna.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Claudia Klein #3091689 | 45.87.*.* 13 lut 2022 22:47

    Witam i witam w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą i doradcą finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli odpowiedź brzmi tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka Osobista, Pożyczka Biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro i udzielamy pożyczek z niskim oprocentowaniem 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne powody Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i realizować transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Odbierz odpowiedź natychmiast Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!

    odpowiedz na ten komentarz